Neramumai Kazachstane – geopolitinis konfliktas?

Per protestus Kazachstane, oficialiais duomenimis, vien tik milijoniniame Almatos mieste suimta apie 2000 žmonių, sklinda prieštaringi pranešimai ir apie žuvusius.

Sulaikymai tęsiasi, vakar pranešė policija, kuri prieš tai pranešė apie „dešimtis nušautų riaušininkų“. Kol kas neaišku, kiek žmonių sulaikyta visoje šalyje.

Almatoje šalies pietryčiuose praėjusiomis dienomis vyko ypač didelės riaušės. Vidaus reikalų ministerija kalbėjo apie mažiausiai 13 žuvusių policininkų ir kareivių. Kiek žuvo civilių, neaišku.

Maskvos vadovaujamas karinis aljansas vakar pranešė išsiuntęs pirmuosius savo karius į Kazachstaną, jo vyriausybei paprašius padėti numalšinti didėjančius neramumus.

„Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSTO) taikos palaikymo pajėgos ribotam laikui išsiųstos į Kazachstano Respubliką, kad būtų stabilizuota ir normalizuojama padėtis“, – sakoma KSTO sekretoriato pranešime, kurį paskelbė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova. Jame teigiama, kad dislokuoti Rusijos, Baltarusijos, Armėnijos, Tadžikistano ir Kirgizijos ginkluotųjų pajėgų vienetai – šios penkios šalys kartu su Kazachstanu sudaro Maskvos dominuojamą KSTO.

Pagrindinės karių užduotys bus „svarbių valstybės ir karinių objektų apsauga bei pagalba teisėtvarkos pajėgoms (…) stabilizuojant situaciją“, sakoma pareiškime. Jame teigiama, kad Rusijos pajėgos kariniais lėktuvais perkeliamos į Kazachstaną, o priešakiniai daliniai „jau pradėjo vykdyti paskirtas užduotis“.

Kazachstano vyriausybė vakar pranešė nustačiusi suskystintųjų dujų kainų, kurių šuolis davė pradžią masiniams neramumams, lubas.

Raginimai iš Lietuvos

Lietuvos transporto įmonės, vežančios krovinius į Kazachstaną ir per šią šalį į Kirgiziją, Uzbekistaną, Tadžikistaną, raginamos atidėti krovinių gabenimą į šias šalis, kol Kazachstane vyksta masiniai neramumai ir paskelbta nepaprastoji padėtis. Vežėjams, esantiems kelyje, rekomenduojama ieškoti alternatyvių kelių, o įstrigusieji neramumų draskomame krašte kviečiami laikytis įvestų ribojimų, vengti viešų vietų, kur vyksta mitingai, protesto akcijos, didesni žmonių susibūrimai. Pranešama, kad yra vilkikų vairuotojų, įstrigusių protestuotojų kontroliuojamose teritorijose ir aikštelėse.

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas kviečia visus vežėjus, dirbančius su Centrinės Azijos – Kazachstano, Kirgizijos, Uzbekistano ir Tadžikistano – rinkomis, susilaikyti nuo bet kokių kelionių į šiuos regionus.

Asociacijos prezidiumo narys, bendrovės „Telmento transportas“ direktorius Artūras Telmentas sako, kad kai kurių Lietuvos transporto įmonių vilkikai yra įstrigę Kazachstano teritorijoje prie Atyrau miesto, patikros poste, kur neveikia internetas, muitinės sistemos, negalima išmuitinti krovinių ir net judėti nei pirmyn, nei atgal.

„Ten įstrigusiems vairuotojams kyla didelių problemų dėl grynųjų, nes jų neturėjo išvykdami iš Lietuvos. Šiuo metu Kazachstane išsigryninti galima tik po 20 eurų, o neveikiant internetui ir stringant bankiniams atsiskaitymams, žmonės negali susimokėti už maistą, atsiskaityti už kitas būtinas prekes ar paslaugas ir t.t. Be to, jau driekiasi kilometrinės vilkikų eilės. Deja, yra vilkikų vairuotojų, įstrigusių Bautino miestelyje, kur šiuo metu jie stovi protestuotojų kontroliuojamoje aikštelėje. Su nerimu laukiame bet kokios žinios iš jų ir tikimės, kad jie nenukentės“, – sako A.Telmentas.

Asociacijos duomenimis, 2021 m. su šių šalių rinkomis dirbo 166 transporto įmonės, kurių autoparką sudaro 3630 vilkikų.

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:

Pats paprasčiausias neramumų paaiškinimas būtų ta dvivaldystė, kuri susidarė Nursultanui Nazarbajevui pasiraukus iš prezidento posto. Jis įsteigė sau Valstybės Gynybos Tarybos pirmininko postą, tarsi „Tautos tėvo“, palikdamas dabartinį prezidentą Kasymą Tokajevą savo įpėdiniu, tačiau neatmestina tikimybė, jog tokia dvivaldystė K.Tokajevui nepatiko. Čia reikia dar žinoti, jog N.Nazarbajevo visa šeima gyvena Londone, jo pinigai yra Vakarų valstybių bankuose, taigi šioje dvivaldystėje vieno klano gijos driekiasi į Vakarus, o kito – į Rusiją. Tačiau čia gali būti daug ir aplinkinių valstybių interesų.

Visas straipsnis: respublika.lt

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.