Susitikimas Glazge – dar viena dūmų uždanga?

Škotijoje, Glazge, baigėsi klimato konferencija COP 26, į kurią susirinkę beveik 200 šalių vadovai tarėsi, kokiomis priemonėmis bus įgyvendinami 2015 metų Paryžiaus sutarties tikslai – neleisti iki šio šimtmečio pabaigos pasaulio klimatui atšilti daugiau kaip 1,5-2 laipsniais Celsijaus, palyginti su ikipramoninės revoliucijos laikotarpiu. Nepaisant, kad esą sprendžiamos gamtosaugai svarbios problemos, Glazge nerimo protestai, o garsioji gamtosaugos aktyvistė švedė Greta Thunberg susitikimą pavadino nesėkme. Apie tai, kas vyko Škotijoje ir ką tai reiškia likusiam pasauliui, „Respublika“ kalbasi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru Rolandu PAULAUSKU.

– Glazge buvo susirinkę šio pasaulio galingieji tarsi mūsų gelbėti, tačiau visur vyko gamtosaugos aktyvistų protestai. Kaip tą galima būtų paaiškinti?

– Mano manymu, sąmoningai ar ne, formuojasi nauja religija. Jos pamatinis teiginys – žmogaus veikla daro blogą įtaką klimato kaitai, tačiau šis teiginys nėra paremtas įrodymais, kuriuos pripažintų dauguma mokslininkų. Jie net nesutaria – šyla ar šąla. Taigi, visi tie, kurie įsitikinę, kad poveikį klimatui darbo būtent žmonės, remiasi tik tikėjimu, neparemtu pakankamais įrodymais, todėl ir sakau, kad tai yra naujos religijos pradžia.

Taip pat formuojama nauja utopija, kuri teigia, kad žmonės gali sustabdyti klimato kaitą, nors tie patys mokslininkai yra neginčytinai įrodę, kad kinta tiek, kiek egzistuoja Žemės rutulys, ir kito jau tada, kai žmonių nė nebuvo.

Didelės sumaišties įneša tai, kad supainiojamos dvi sąvokos – gamtos apsauga ir klimato kaita. Gamtą, žinoma, saugoti reikia, tačiau tai nereiškia, kad galime daryti įtaką klimato kaitai. Savo gyvenamąją aplinką privalu susitvarkyti, bet labai abejotina, ar reikšmingai gali paveikti klimatą. <Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.