Kiek kainuoja gyvenimas iškreiptoje tikrovėje?

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS.

– Pastarosiomis savaitėmis vėl paaštrėjo konfliktas tarp ir Rusijos: abi pusės išsiuntė diplomatinių misijų atstovus, sugriežtėjo abipusė retorika, tačiau toks konfliktas tęsiasi labai seniai ir tame nieko naujo nėra. Tačiau eilinio NATO viršūnių susitikimo išvakarėse paklauskime: ko mes, kaip Aljanso nariai, galime norėti iš Rusijos?

– Atsakysiu metaforiškai: gyvena miške didelė meška – miškas didelis, ji ten klajoja, medų kopinėja, kažką valgo, bet staiga aplink mišką kiti žvėreliai jai pradeda statyti spąstus, vogti medų… Kaip meška turėtų elgtis tokių žvėrelių atžvilgiu? Taigi, o ko iš rusų gali norėti Lietuva? Mes iš jų galime norėti tik to, ko nori Jungtinės Valstijos – savarankiškai mes negalime norėti nieko. Arba norime to, ko rusai iš viso neketina daryti. Todėl kalbėkime paprastai ir atvirai: Jungtinės Valstijos ruošiasi karui su ir Kinija – tai yra aišku visiems, kurie gyvena ne plačiai užmerktomis akimis. Šitame kare renka sau pėstininkus. Amerikiečiai niekada neis į tiesioginį konfliktą su Rusija, dėl to tas konfliktas turi būti išprovokuotas trečiųjų ketvirtųjų šalių, kad Jungtinės Valstijos atrodytų niekuo dėtos. Taigi, mūsų visi „norai“ sueina į šio konflikto ištakas. Todėl pirmiausia reikia klausti tų, kurie šiame konflikte stoja į Amerikos pusę: ko jie tikisi?

– Sprendžiant iš mūsų politikų elgesio, atsakyti į jūsų klausimą nesunku: jie tikisi visiškos pergalės…

– Štai neseniai į Ukrainą buvo atvažiavę gynybos ministras, kuris aiškiai pasakė, kad atvažiavo į „pafrontės valstybės teritoriją“… Jie mus atvirai vadina būsimo karo lauko teatru, jų visuose dokumentuose šis regionas taip ir įvardijamas… Mes čia linksmai šnekučiuojamės, o mūsų valdžia tuo metu tiesiogine prasme mus stumia į pragarą. Aš nežinau, kas vyksta jų galvose. Čia kaip su vaikais, kurie tik patys gali žinoti, kas dedasi jų galvose, bet kur žiūri suaugusieji, t.y. tie, kurie turi gyvenimišką patirtį ir gerokai daugiau supranta apie pasaulį, nei vaikai, gyvenantys išsigalvotame pasaulėlyje… Visa tai gresia Lietuvos valstybingumo praradimu. Žmonės dažnai painioja tris dalykus: netvarką valstybėje, valstybingumą ir nepriklausomą valstybę. Tai yra visiškai skirtingi dalykai. Dauguma pasaulio valstybių šimtmečius gyvena netvarkoje, bet tai nereiškia, kad jie neturi valstybingumo. Valstybingumas gali būti tik iš dalies nepriklausomas, nes visiškai nepriklausomų valstybių nėra, arba gerokai apribotas, kaip mūsų. Pavyzdžiui, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos ir kitų šalių nepriklausomybė yra apribota naryste Europos Sąjungoje. Taigi, atsakant į klausimą, ko nori iš Rusijos, pažvelkime į mūsų valdžios veiksmus, kurie veda į tai, kad prarasime patį valstybingumą – mūsų valstybės tiesiog neliks. Žinoma, galima svarstyti, kad Jungtinės Valstijos čia pasieks pergalę, bet politikos misija yra pasvarstyti ir priešingai: o kas bus, jei nepasieks? Aš nematau pas mus politikų, kurie peržvelgtų visus variantus ir atitinkamai atsakingai elgtųsi…<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.