Krizė tarp Europos ir Amerikos vis gilesnė

Vakar rašėme, jog Briuselio bei Prancūzijos politikai skundėsi, jog nebuvo iš anksto informuoti apie naują JAV, Jungtinės Karalystės (JK) ir Australijos karinį aljansą ir netgi įtarė, jog Vašingtonas ignoruoja Europą. Amerikiečiai netrukus mėgino nuraminti įsiaudrinusius europiečius, tačiau, panašu, tarpusavio pasitikėjimo krizė tik gilėja.

Australijos ministras pirmininkas Skotas Morisonas (Scott Morrison), prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) ir JK premjeras Borisas Džonsonas (Boris Johnson) bendrame virtualiame pareiškime pranešė, kad jų vadovaujamų šalių partnerystė leis tarpusavyje dalintis technologijomis, be kita ko, apimančiomis kibernetinį saugumą, dirbtinį intelektą ir povandenines sistemas.

„Šiandien mūsų tautos jungiasi į naujos kartos partnerystę, grindžiamą stipriu pasitikėjimu“, – ketvirtadienį teigė trijų valstybių lyderiai.

„Visuomet žvelgėme į pasaulį panašiu kampu. Visuomet tikėjome pasauliu, kuris teikia pirmenybę laisvei, gerbia žmogaus orumą, teisinę valstybę, suverenių valstybių nepriklausomybę ir taikų tautų bendravimą“, – pridūrė Australijos premjeras.

Vadovaujantis naujuoju saugumo susitarimu, Australijai bus suteikta prieiga prie branduoline energija varomų povandeninių laivų technologijų, o tai itin supykdė Prancūziją, kuri įsivaizdavo parduosianti savo gamybos laivus australams.

B.Džonsonas, kalbėdamas iš Dauningo gatvės, teigė, kad šiuo susitarimu siekiama „užtikrinti saugumą ir stabilumą Indijos ir Ramiojo vandenyno regione“ bei sukurti darbo vietų JK.

„Verčiame naują mūsų draugystės lapą ir pirmoji šios partnerystės užduotis bus padėti Australijai įgyti branduoline energija varomų povandeninių laivų flotilę“, – teigė B.Džonsonas, akcentuodamas, kad povandeniniai laivai bus „varomi branduoliniais reaktoriais, tačiau neapginkluoti branduoliniais ginklais, o mūsų darbas visiškai atitiks mūsų branduolinio ginklo neplatinimo įsipareigojimus“.

„Šiandien žengiame dar vieną istorinį žingsnį, skirtą sustiprinti ir įtvirtinti mūsų trijų šalių bendradarbiavimą, nes mes suvokiame būtinybę užtikrinti ilgalaikę taiką ir stabilumą Indijos ir Ramiojo vandenyno regione“, – lyderiams antrino „Miegančiuoju Džo“ vadinamas Dž.Baidenas.

Europiečiams pasipiktinus, jog jie net nebuvo informuoti apie naują aljansą, valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony Blinken) suskubo pavadinti Prancūziją „gyvybiškai svarbia partnere Azijoje“, tačiau Paryžių tai vargu ar galėjo paguosti, kadangi prancūzai akivaizdžiai prarado didelį Australijos kontraktą dėl prancūziškų povandeninių laivų pirkimo.

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkasRolandas PAULAUSKAS:

Prieš daug metų vienoje radijo laidoje aš paklausiau klausytojų: ką mes darysime, kai Vakarų „šeima“ pradės skirtis, o tėvas (JAV) su motina (Europa) vienas kitam pradės reikšti priekaištus? Kur mes tuomet dėsimės? Nes mūsų sąmonėje yra tarsi nedalomas vienetas, bendra šeima ir nesugriaunamas monolitas. Bet tai yra netiesa – to monolito niekada nebuvo ir tai tėra klaidingas mūsų sąmonės vaizdinys. <Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.