Doleris, kuris privertė vergauti pasaulį

iždo sekretorė Džanet Jelen (Janet Yellen) vakar paragino Kongresą imtis veiksmų, kad būtų padidintas federalinės vyriausybės skolinimosi limitas, kuris sekmadienį buvo pasiektas. Kaip Jungtinės Valstijos tęsia pinigų spausdinimo politiką ir gyvena kitų valstybių sąskaita, komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas Paulauskas.

Kongresas suspendavo skolos limitą 2019 m., tačiau dvejų metų trukmės suspendavimas baigėsi liepos 31 d., o nuo tada Iždo departamentas turėjo imtis ypatingų priemonių, kad neviršytų skolinimosi limito ir tęstų vyriausybės veiklos finansavimą.

Vis dėlto ekonomistai skaičiuoja, kad šios priemonės suteiks Iždo departamentui tik kelias savaites, po kurių kils pavojus, kad gali negrąžinti savo skolos, jei skolinimosi limitas nebus padidintas.

„Pagarbiai raginu Kongresą veikti kuo skubiau ir taip apsaugoti Jungtinių Valstijų kreditingumą ir pasitikėjimą jomis“, – laiške Kongreso lyderiams rašė Dž.Jelen.

valstybės ir biudžeto deficitas pandemijos metu smarkiai išaugo dėl Vašingtono priimtų trijų ekonomikos skatinimo paketų, kuriais siekta sumažinti ekonominę pandemijos žalą.

Kongreso biudžeto tarnybos teigimu, šių metų biudžeto deficitas sieks 3 trln. dolerių.

Ankstesniame laiške liepą Dž.Jelen priminė parlamentarams, kad skolos limito padidinimas nereiškia, kad bus didinamas išlaidų kiekis, tačiau jis leistų Iždo departamentui finansuoti priemones, kurias jau ir taip yra priėmęs Kongresas.

Kaip ir ankstesni iždo sekretoriai, su skolos limito problema susidūrusi Dž.Jelen teigė, kad nuo rugsėjo 30 d. Iždo departamentas nepardavinės valstijų ir savivaldybių vertybinių popierių bei sustabdys investicijas į įvairius vyriausybės pensijų fondus.

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:

Kad būtų aiškiau, ką tai reiškia, pateiksiu kuo paprasčiau. Tarkime, visa tai vyksta Lietuvoje ir mes dar turime litą. Įsivaizduokime, kad prisispausdiname litų, kiek mums trūksta biudžeto skylėms užlopyti ar projektams finansuoti, pašalpoms nuo pandemijos nukentėjusiems verslams išmokėti ir pan. Taigi, prisispausdiname, išdaliname, bet prekių ir paslaugų kiekis, kurį gamina Lietuva, lieka tas pats. Tikriausiai nesunku suprasti, kas nutinka, kai vienoje pusėje guli išaugęs pinigų kalnas, o kitoje – nepasikeitęs prekių ir paslaugų kiekis. Vadinasi, kiekvienai prekei ir paslaugai tenka daugiau pinigų, o tai reiškia, kad jos neišvengiamai pabrangsta. <Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.