Laisvai apsieitume ir be premjero

Vienas iš Konstitucijos kūrėjų, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas Paulauskas, reaguodamas į dabartinius įvykius, sako, kad Konstitucijos kūrėjai padarė vieną esminę klaidą – nereikėjo įkurti premjero posto.

nuotr. 4 nuotr.
Du premjerai – dabartinė Vyriausybės galva Ingrida ir prieš gerą dešimtmetį vykdomajai valdžiai dirigavęs Andrius Kubilius, dabar laiką leidžiantis Europos Parlamente. Redakcijos archyvo nuotr.

 

„Visi matome dabartinį konfliktą tarp premjerės ir prezidento. Jie niekaip nesusitaria, kuriam iš jų valstybei atstovauti Briuselyje. Atstovavimo klausimas buvo svarstomas ir kuriant Konstituciją. Tada prezidentu buvo numatomas vienas žmogus, kuris ir šiandien atgaline tvarka nori prezidento vardą gauti. Tai kai buvo svarstoma Konstitucija, jo šalininkai pasisakė už tai, kad prezidentas neatsakingas už vidaus politiką. Dėl to kilo didžiulis ginčas. Man tada atrodė visiška nesąmonė, kad šalies vadovas neatsako už vidaus politiką, nes kam jis tada iš viso reikalingas. Aš pats asmeniškai įtikinau į Konstitucijos projektą įrašyti, kad prezidentas atsakingas už vidaus politiką.

Kai projektas buvo atiduotas referendumui, buvau tikras, kad nuostata išliko. Tačiau po kurio laiko apsižiūrėjau, kad tos nuostatos nebeliko. Tai reiškia, kad kažkas suklastojo galutinį Konstitucijos projekto variantą. Tai – valstybinis nusikaltimas, bet kadangi tai labai seniai buvo, neprisikasime iki to, kas tą padarė. Kodėl padarė – aišku: tuo metu visi galvojo, kad prezidentu taps tas, kuris juo taip ir netapo. O jo šalininkai, suprasdami, jog jis nelabai susigaudo vidaus politikoje, tą nuostatą ir norėjo išimti“, – istoriją priminė R.Paulauskas. <Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.