Kol vieni badauja, kiti – tunka

2020 m. pasaulyje bado mastai gerokai išaugo, o, palyginti su 2019-aisiais, bado sąlygomis pernai gyveno šešiskart daugiau žmonių, skelbia žmogaus teisių organizacija „Oxfam“. Tačiau per tą patį laikotarpį žymiai padaugėjo milijonierių. Kokios priežastys tai lėmė?

Bado aukos

dar labiau sustiprino žmoniją jau kamuojančias krizes, sukeltas konfliktų ir klimato kaitos – „trijų mirtinų K“, kaip tai vadina „Oxfam“.

„Nuo tada, kai prasidėjo pandemija, pažeidžiamos bendruomenės visame pasaulyje siuntė aiškią, skubią ir kartojamą žinią: alkis gali pražudyti mus greičiau už koronavirusą. Šiuo metu mirtys dėl alkio lenkia mirtis dėl koronaviruso“, – sakoma „Oxfam“ pranešime.

Organizacija skaičiuoja, kad visame pasaulyje dėl alkio miršta 11 žmonių per minutę, o nuo COVID-19 – septyni žmonės per minutę.

Grupė nurodė, kad tokiose šalyse, kaip Jemene, Centrinėje Afrikos Respublikoje, Afganistane, Pietų Sudane, Venesueloje ir Sirijoje, jau buvusios maisto trūkumo krizės dar pagilėjo, prasidėjus pandemijai.

„Masinis nedarbas ir sutrikusi maisto gamyba lėmė, kad pasaulinės maisto išaugo net 40 proc.“, – teigia „Oxfam“.

Iš viso bado sąlygomis šiuo metu gyvena apie pusė milijono žmonių, o ekstremalaus alkio sąlygomis – dar 155 milijonai, iš kurių net du trečdaliai gyvena šalyse, kuriose vyksta ar karinis konfliktas.

Pandemija kenkė ne visiems

Tuo metu milijonierių skaičius pasaulyje 2020 metais perkopė 20 mln. ribą, rodo nauji konsultacijų bendrovės „Capgemini“ paskelbti duomenys.

Koronaviruso pandemijos metais žmonių, kurių turto grynoji vertė siekia 1 mln. dolerių ar daugiau, skaičius išaugo 6,3 proc. – iki 20,8 mln., teigia „Capgemini“.

Bendras šios žmonių grupės valdomas turtas išaugo 7,6 proc. ir pasiekė 80 trln. dolerių. Daug pelno atnešė išaugusios vertybinių popierių rinkos vertės.

Šalys, kuriose gyvena daugiausiai turtingų žmonių, yra JAV, Japonija, ir Kinija. Visose keturiose šalyse iš viso gyvena 63 proc. pasaulio milijonierių.

Sparčiausias augimas 2020 metais buvo tarp pačių turtingiausiųjų, kurių turtas siekia bent 30 mln. dolerių. Šis klubas 2020 metais paaugo 9 procentais.

„Capgemini“, atlikdama vertinimą, stebi akcijų kainas, turimas obligacijas, alternatyvias investicijas, grynuosius pinigus ir turtą. Ji taip pat remiasi tarptautinių organizacijų, tokių kaip Pasaulio bankas, duomenimis, taip pat turtingųjų ir jų turto valdytojų apklausų informacija.

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas PAULAUSKAS:

Aiškesnis atsakymas yra apie turtingųjų skaičių didėjimą. Kai skaičiuoja turtuolių turto augimą, paprastai niekas nekalba apie grynuosius pinigus – imama jų valdomų įmonių bei akcijų kapitalizacija. O akcijos brangsta dėl to, kad tušti pinigai spausdinami trilijonais, kurių didžioji dalis ir nueina į tas fondų rinkas.

Kad skaitytojui būtų aiškiau: jūs turite įmonę, kuri pagal visas akcijų kainas vertinama milijonu eurų. Bet jeigu įmonė akcijų biržoje bus vertinama dviem milijonais, jūs būsite laikomas du kartus turtingesniu… O žmonės įsivaizduoja, kad čia pučiasi sukrauti grynųjų pinigų maišai… Nieko panašaus.

Kita vertus, šis virusas tam tikroms ūkio sritims suteikė naujas galimybes. Pavyzdžiui, net Lietuvoje klestėjo tokia verslo sritis, kaip maisto atvežimas į namus. Toliau – viskas, kas susiję su internetu ir kompiuteriais, nes vyko nuotolinis darbas bei mokymas. Taigi ūkio sritys, kurios su šiais dalykais kaip nors siejosi, turėjo rekordinius pelnus.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.