Europa su Rusija aukščiausiu lygiu nesikalbės

šalių lyderiai atmetė Vokietijos ir Prancūzijos siūlymą atnaujinti susitikimus su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, vakar pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

„Šiandien nebuvo įmanoma susitarti dėl to, kad mes turėtume nedelsiant susitikti aukščiausiu lygiu“, – po derybų Europos Vadovų Taryboje (EVT) sakė A.Merkel. Jos teigimu, lyderiai tik sutarė palaikyti ir plėsti dialogo formatą su Rusija.

„Norėjau čia pamatyti ryžtingesnį žingsnį, tačiau taip irgi yra gerai, mes tęsime darbą šioje srityje“, – tikino kanclerė.

Lietuvos prezidentas Gitanas tvirtino, kad šalių lyderių lygiu susitikimų su nebus. „Matome, kad mūsų santykių su Rusija padėtis blogėja, ir matome naujas agresyvias Rusijos elgesio formas“, – sakė G.Nausėda.

Berlynas ir Paryžius nustebino kai kuriuos savo kolegas, pasiūlę atnaujinti susitikimus su V.Putinu po to, kai šis Ženevoje susitiko su prezidentu Džo Baidenu (Joe Biden).

Daugelis valstybių narių, ypač Rytų Europos šalių, prieštaravo siūlymui, nerimaudamos dėl Kremliaus apdovanojimo derybomis, šiam nepakeitus savo veiksmų.

Kremlius vakar pareiškė „apgailestaująs“ dėl to, kad šalių lyderiai nusprendė atmesti Vokietijos ir Prancūzijos siūlymą atnaujinti viršūnių susitikimus su Rusijos prezidentu.

„Prezidentas V. buvo ir tebėra suinteresuotas sukurti darbinius ryšius tarp Maskvos ir Briuselio“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Maskva anksčiau tvirtino, kad V. palaiko siūlymą, kuriuo būtų atnaujinti susitikimai, reguliariai vykę iki 2014 m., kai okupavo Krymą. „Mes teigiamai vertiname šią iniciatyvą, – žurnalistams sakė D.Peskovas. – V.Putinas palaiko dialogo ir kontaktų tarp Briuselio ir Maskvos mechanizmų kūrimą.“

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas užvakar mąstė kiek kitaip ir sakė, kad daug kas yra neaišku, taip pat ir siūlomo aukščiausiojo lygio susitikimo darbotvarkė.

„Mūsų kolegoms būtina paaiškinti, ką jie turi omenyje ir ko jie siekia“, – spaudos konferencijoje sakė S.Lavrovas.

Paskutinis vadovų ir V.Putino susitikimas Briuselyje vyko dar 2014 metų pradžioje.

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:

Garsusis tarptautinių santykių ekspertas dr. Džordžas Frydmanas (George Friedman) yra pasakęs, kad pastaruosius 100 metų Jungtinių Valstijų uždavinys yra neleisti Europai susitarti tarpusavyje, pirmiausia – rusams ir vokiečiams. Nes jeigu ir susitars, taps labai stipriu geopolitiniu konkurentu, kuris JAV bus neįveikiamas. Akcentuoju su 20 šauktukų – tai yra ne mano, o Dž.Frydmano, t.y. JAV politinio elito atstovo, žodžiai. Žiūrint iš amerikiečių taško, jie yra visiškai teisūs – jie tiesiog dirba savo valstybės naudai.

Kaip tokį sumanymą reikėtų realizuoti, kad neatsirastų geopolitinė erdvė nuo Lisabonos iki Vladivostoko, kuri yra neįveikiama? Tiesiog reikia šią erdvę skaldyti. Bet kaip tą pasiekti?

Dž.Frydmanas visiškai atvirai pasako, kaip jie to siekia dabar, o taip pat primena, kad jiems sėkmingai pavyko sukiršinti Europą abiejų karų atveju. Einama tuo pačiu keliu. Ir čia pasitarnauja nelabai senos Rytų bei Vidurio Europos istorinės žaizdos, patirtos santykiuose su Rusija.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.