Įtampa Europoje: kas kursto isteriją?

Pastarosiomis savaitėmis dėl menamų priešiškų Rusijos veiksmų kyla įtampa Europoje: namo išsiuntinėjami diplomatai ir kasdien Rytų bei Vakarų adresu skamba vis daugiau grasinančių pareiškimų.

Amerikiečiai „konsultuosis“

ambasadorius Maskvoje Džonas Salivanas (John Sullivan) į JAV laikinai sugrįš konsultacijų, vakar paskelbė JAV ambasada, Maskvai „rekomendavus“, kad įtampai augant Vašingtono pasiuntinys trumpam paliktų šalį.

„Ambasadorius Dž.Salivanas šią savaitę sugrįžta į pasikonsultuoti“, – pranešime teigė JAV diplomatinė misija Maskvoje. Ambasada citavo Dž.Salivaną, kuris sakė turįs tiesiogiai pasikalbėti su aukšto rango pareigūnais dėl JAV ir Rusijos santykių.

Rusai uždraudė skrydžius

tuo metu uždraudė skrydžius virš aneksuoto Krymo ir Juodosios jūros, nes šią savaitę esą ten vyks karinio jūrų laivyno ir karinių oro pajėgų pratybos.

Vadinamasis „pranešimas aviatoriams“ (NOTAM), išplatinamas norint įspėti lėktuvų pilotus apie potencialius pavojus, regis, galioja teritoriniuose vandenyse ties pietine Krymo pakrante ir kai kuriose tarptautinių vandenų dalyse Juodojoje jūroje balandžio 20-24 d., skelbia „The Moscow Times“. „Ši teritorija yra paskelbta laikinai pavojinga lėktuvų skrydžiams atlikti“, – pranešimą citavo „Interfaks“. Naujienų agentūra pridūrė, kad draudimas galioja iki 19 tūkst. metrų aukštyje. Vakar „Interfax“ taip pat pranešė, kad po NOTAM buvo surengtos karinės pratybos, kuriose dalyvavo daugiau kaip 20 Juodosios jūros flotilės karo laivų ir naikintuvai „Sukhoi Su-25″ iš Pietų karinės apygardos. Vakar surengtos trumposios spaudos konferencijos metu Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas skrydžių ribojimus pavadino „visiškai normalia pasauline praktika“.

Kinai prieš hegemoniją

Augant įtampai su JAV, Kinijos prezidentas Si Dzinpingas (Xi Jinpingas) pasisakė prieš hegemonines galios struktūras pasaulio politikoje. „Pasaulis nori teisingumo, ne hegemonijos“, – pareiškė jis vaizdo ryšiu Boao mieste vykstančiame politikos ir ekonomikos forume.

Kai kurios šalys stato barjerus, kurie kenkia kitoms valstybėms ir niekam nėra naudingi, kalbėjo Kinijos vadovas. Didelė šalis esą turi ir elgtis kaip didelė šalis, t.y. prisiimti daugiau atsakomybės. Si Dzinpingas savo kalboje konkrečių valstybių neįvardijo.

Kinijos vyriausybės atstovai praeityje ir Jungtines Valstijas kaltino, kad šios, pavyzdžiui, prekybos ir geopolitikos klausimais nori dominuoti pasaulyje. savo ruožtu kritikuoja Kiniją, be kita ko, dėl žmogaus teisių ir ekonominės įtakos kitoms valstybėms.

Išsiuntė bulgarus

Rusijos užsienio reikalų ministerija vakar paskelbė iš šalies išsiuntusi du Bulgarijos diplomatus, atsakydama į Sofijos sprendimą išsiųsti du Maskvos pasiuntinius dėl įtariamo šnipinėjimo tinklo.

Du diplomatai buvo paskelbti nepageidaujamais asmenimis, pranešė Užsienio reikalų ministerija. Pareigūnai tikino, kad tokių veiksmų imtasi kaip atsako į praėjusį mėnesį įvykdytą „nepagrįstą“ Rusijos diplomatų išsiuntimą iš Bulgarijos.

Čekai baudžia rusus

Čekijos vyriausybė pirmadienį pranešė neleisianti Rusijos valstybinei atominės energijos agentūrai „Rosatom“ dalyvauti milijardų vertės viešajame pirkime dėl branduolinės elektrinės statybų.

Šis sprendimas priimtas, kilus diplomatiniam ginčui su Maskva. Prahai apkaltinus Rusijos slaptąsias tarnybas gyvybių pareikalavusio 2014 m. Čekijoje įvykusio sprogimo organizavimu, iš šalies buvo išsiųsti diplomatai.

Ukrainiečiai atsakė

Ukrainos užsienio reikalų ministerija pirmadienį paskelbė iš šalies išsiuntusi Rusijos diplomatą, tokiu būdu Kijevas siekė atsakyti į Maskvos sprendimą iš Rusijos išsiųsti Ukrainos konsulą Sankt Peterburge, apkaltinus jį įslaptintos informacijos rinkimu.

„Šiandien Ukrainos užsienio reikalų ministerija nusiuntė notą, kuria vieną iš Rusijos ambasados Kijeve patarėjų paskelbė nepageidaujamu asmeniu, – žurnalistams sakė ministerijos atstovas Olegas Nikolenka. – Jis turi iš šalies išvykti per 72 val.“

 

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:Įtampa Europoje: kas kursto isteriją?

Žiūrint į tai, kas pastarosiomis dienomis vyksta Europoje, o ypač skaitant komentarus po straipsniais apie pastarųjų dienų įvykius, tiesiog negaliu atsistebėti – kiek daug naivuolių gyvena aplink. Ir ne tik Lietuvoje… Pakalbėkim, kad ir apie Čekijos sandėlio „sprogdinimo“ reikalą – žmonės iškart patiki oficialiai peršama versija, ignoruodami tiek faktus, tiek ir akivaizdžius „nesutapimus“ oficialioje versijoje.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.