Kur veda Amerikos politikos pokyčiai?

prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) pradėjo Donaldo Trampo (Donald Trump) vykdytos politikos reviziją visais frontais, tačiau tai neišsprendžia pagrindinės problemos – pasaulio galybių konflikto galimybės.

Dž.Baidenas užvakar nutraukė paramą Saudo Arabijos puolamosioms operacijoms Jemene. Pasak jo, Jungtinės Valstijos nutrauks visą paramą ir ginkluotės pardavimą Saudo Arabijos karui Jemene, kuris sukėlė humanitarinę ir strateginę katastrofą.

Aktyvistai ilgą laiką ragino nutraukti paramą karui Jemene, kur 80 proc. gyventojų išgyvena iš humanitarinės pagalbos. JT Jemeno pilietinį karą ne kartą vadino didžiausia humanitarine krize pasaulyje.

Užvakar Dž.Baidenas pareiškė sieksiąs smarkiai padidinti per metus į priimamų vadinamųjų pabėgėlių kvotą, kuri buvo kone žemiausia istorijoje D.Trampo kadencijos metu.

Laikydamasis rinkimų kampanijos pažadų, Dž.Baidenas teigė, kad vienas iš pabėgėlių programos žingsnių bus priimamų pabėgėlių metinės kvotos ribos didinimas iki 125 tūkst. per fiskalinius metus. Šiuo metu kvotos riba yra 15 tūkst. „pabėgėlių“ per fiskalinius metus. Kiek anksčiau naujoji administracija nusprendė legalizuoti ir milijonus nelegalių migrantų, gyvenančių šalyje – t.y. visiems pasaulio perėjūnams bus dalijami piliečių pasai, siekiant padidinti demokratų partijos elektoratą.

Vakar Dž.Baidenas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos daugiau nenuolaidžiaus Rusijai, kuri imasi agresyvių veiksmų. Kalboje Valstybės departamente vėl buvo iškelta į diplomatijos darbotvarkės pirmą planą po ketverių metų. Dž.Baidenas tvirtino, kad pirmojo telefoninio pokalbio su V.Putinu metu jis aiškiai pasakė jam, kad dvišaliai santykiai keičiasi.

Tačiau prezidentas tikino, kad yra sričių, kuriose jis nusiteikęs dirbti su Kremliumi, įskaitant naująją START sutartį, kurią šalys šią savaitę pratęsė penkeriems metams. Šia sutartimi ribojamas šalių branduolinis arsenalas.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:

Kur veda Amerikos politikos pokyčiai?Pažiūrėkime į Dž.Baideno politikos pokyčius, lyginant juos su D.Trampo laikotarpiu. Čia jau ryškėja skirtumai. Pirmiausia jis grįžo į Paryžiaus Klimato konferencijos rėmus, nes D. manė, kad klimato kaita nėra susijusi su žmogaus ūkine veikla, o nauja administracija mano kitaip… Matome ryškius skirtumus ir migrantų pabėgėlių politikoje: Dž.Baidenas atveria sienas visiems ir dalins pilietybes 11-ai milijonų dabar esantiems nelegaliems migrantams. Beje, tai iššaukė entuziazmo laviną Pietų ir Lotynų Amerikoje – link JAV sienos jau plūsta minios žmonių… Matome pokyčius ir dėl Irano branduolinės programos, taip pat dar penkeriems metams pratęsė naująją Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartį su Rusija.

Labai įdomūs poslinkiai santykiuose su Venesuela: jeigu D.Trampo administracija kategoriškai atmetė bet kokius kontaktus, tai iš naujosios administracijos pusės pastebimi bandymai švelninti toną. Tačiau tai gali būti susiję su vidaus bei vietos energetikos sektoriumi, mat Dž.Baidenas, panašu, keičia visą energetinę strategiją. Antai D.Trampo laikais iš Aliaskos į Teksasą buvo tiesiamas panašus į „ 2″ vamzdis, tačiau Dž.Baidenas sustabdė tai, be to, jis sustabdė naujų valstybinių plotų skyrimą naujoms naftos ir dujų paiešoms. Tai reiškia, kad Jungtinės Valstijos greičiausiai taps naftos ir dujų importuotojomis, kaip ir buvo anksčiau, o tam reikės Venesuelos naftos. <Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.