„Nord Stream 2“: kaip lošiama dujų kortomis

2020 rugsėjo mėn. 09 d. 09:55:03
Ričardas ČEKUTIS

Po Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apnuodijimo Lenkijos vyriausybė įspėjo dėl tolesnio „ 2“ dujotiekio tiesimo, o prezidentas Donaldas (Donald Trump) pareiškė, jog apskritai turėtų atšaukti statybas. Didėjant spaudimui, net kanclerė Angela pradėjo laidyti užuominas apie „projekto pasekmes“.

Šis daugiausiai vokiečių ir rusų projektas yra „antieuropietiškas“, Vokietijos laikraščiui „Die Welt“ sakė Lenkijos užsienio reikalų viceministras Pavelas Jablonskis (Pawel Jablonski). Jis akcentavo, kad projektas „kelia pavojų ne tik Ukrainos ir Lenkijos, bet ir visos energetiniam saugumui“. A.Navalno apnuodijimas yra naujausias iš virtinės įvykių, įrodančių, kad nėra patikima partnerė, sakė P.Jablonskis. ES įmonių dalyvavimą tokiame projekte jis pavadino „neatsakingumu“ ir „trumparegiškumu“.

Dujotiekio projektą kritiškai vertina ir Lenkijos opozicijos atstovai. „Mes projekte matome tolesnę Europos energetinę priklausomybę nuo Rusijos“, – laikraščiui „Die Welt“ pareiškė didžiausios opozicinės partijos „Piliečių platforma“ (PO) atstovas Tomašas Siemoniakas (Tomasz Siemoniak), kuris 2015 metais buvo Lenkijos gynybos ministras ir vicepremjeras. „Reikėtų ES forume atvirai diskutuoti apie Europos poreikius ir interesus gamtinių išteklių srityje, kad būtų rastas sprendimas“, – kalbėjo T.Siemoniakas.

JAV prezidentas D.Trampas vakar taip pat pareiškė, kad Vokietija turėtų atšaukti „Nord Stream 2“ ir perspėjo, jog pati Vokietija gali nesugebėti pasitraukti iš šio projekto. „Vokietija yra labai silpnoje pozicijoje energetikos požiūriu. Jie atsidūrė labai, labai blogoje pozicijoje“, – sakė D.Trampas.

Pirmadienį Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas tvirtino, kad neatmeta galimybės, kad šalies reakcija į Rusijos opozicionieriaus A.Navalno apnuodijimą palies ir „Nord Stream 2“.

„Nord Stream 2“ dujotiekio tiesimas yra beveik užbaigtas. Šis dujotiekis leistų padvigubinti Baltijos jūra Vokietijai tiekiamų gamtinių dujų kiekį.

JAV jau įvedė vieną paketą sankcijų bendrovėms, kurios tiesia dujotiekį, o pareigūnai perspėjo, kad bus įvesta ir daugiau sankcijų.

D.Trampas taip pat dar kartą pakartojo manąs, kad neteisinga yra, jog Vokietija perka energijos išteklius iš Rusijos, papildydama jos biudžetą, ir tuo pat metu neskiria 2 proc. bendrojo vidaus produkto () gynybai.

Vokietijos kanclerė A.Merkel jau sulaukė didelio spaudimo iš savo partijos narių, pasisakančių už „Nord Stream 2“ dujotiekio tiesimo stabdymą, o Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas (Heiko Maas) teigė, kad Rusija privalo padėti išsiaiškinti A.Navalno apnuodijimo aplinkybes, priešingu atveju Vokietija sustabdys paramą „Nord Stream 2“. Paklaustas, ar A.Merkel sutinka su H.Maso nuomone, kanclerės atstovas Štefenas Zeibertas (Steffen Seibert) sakė: „Kanclerė sutinka su užsienio reikalų ministro išsakytomis pastabomis.“ Toks kanclerės komentaras parodė, kad yra galimybė, jog ji imsis veiksmų dėl dujotiekio, kurio tiesimą anksčiau rėmė. Tačiau Š.Zeibertas taip pat akcentavo, kad kol kas dar per anksti spręsti, ar Rusijai dėl A.Navalno apnuodijimo reikėtų įvesti sankcijų.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas :


Pradėkime nuo to, kad tai jau yra antrasis vamzdis, nes vienas jau yra nutiestas. O kad jis būtų tiesiamas, turi būti antrame vamzdžio gale suinteresuoti pirkėjai. Tie suinteresuotieji pirkėjai pirmiausia yra Vokietijos pramonininkai, kurie gauna patikimą pigesnių dujų tiekėją, kas leidžia jiems mažesne savikaina gaminti prekes ir eksportuoti jas į pasaulio rinkas.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.