Amerikos ir Kinijos santykiai kaista toliau

Pastaruoju metu itin paaštrėjo Jungtinių Valstijų ir Kinijos santykiai, o abiejų šalių konkurencija kone visose srityse leidžia kalbėti apie artėjantį pasaulio perdalijimą.

Reaguodama į aštrią prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) kritiką per JT visuotinius debatus Niujorke, atsikirto Vašingtonui. „Mes patariame Jungtinėms Valstijoms nebežaisti politinių žaidimų, atsisakyti savo unilateralizmo ir suprasti savo atsakomybę pasaulyje“, – vakar pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Vangas Venbinas (Wang Wenbin).

Gaila, tačiau D. JT podiumu pasinaudojo, kad „skleistų melą ir mestų nepagrįstus kaltinimus Kinijai“. Priešingai nei teigė prezidentas, nėra atsakinga už koronaviruso pandemiją, akcentavo atstovas. D.Trampo kritika esą yra mėginimas nukreipti dėmesį nuo JAV nesugebėjimo efektyviai kovoti su virusu.

Likus šešioms savaitėms iki rinkimų, D. užvakar per JT visuotinius debatus užsipuolė Kiniją, taip sukeldamas susirūpinimą dėl tolesnės konflikto tarp abiejų didžiausių pasaulio ekonomikų eskalacijos. „Mes turime patraukti atsakomybėn šalį, kuri paleido į pasaulį šią epidemiją – Kiniją“, – kalbėjo D.Trampas, turėdamas omenyje koronavirusą.

Praėjusiais mėnesiais ir Kinijos santykiai smarkiai pablogėjo. Konfliktas dabar liečia beveik kiekvieną santykių aspektą.

Be to, Atstovų Rūmai beveik vienbalsiai vakar nutarė uždrausti prekių importą iš Kinijos Sindziango regiono, taip siekdami nutraukti, parlamentarų teigimu, „etninių musulmonų uigūrų išnaudojimą ir sisteminį priverčiamąjį darbą“.

Nepaisant verslininkų prieštaravimų, įstatymo projektas buvo priimtas 406 parlamentarams balsavus „už“ ir tik 3 – „prieš“.

„Tragiška, kad priverčiamojo darbo produktai dažnai atsiduria amerikiečių parduotuvėse ir namuose. Turime nusiųsti Pekinui aiškią žinią – ši prievarta turi liautis“, – prieš balsavimą sakė Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nensi Pelosi (Nancy Pelosi).

Jungtinės Valstijos jau dabar draudžia prekių, pagamintų vergijos pagalba, importą, tačiau šiuo aktu būtų uždrausta įvežti visas prekes iš Sindziango. Parlamentarai tikina, kad priverčiamasis darbas yra neatsiejamai susijęs su regiono ekonomika.

„Žinome, kad priverčiamasis darbas yra išplitęs, jis egzistuoja tiek sulaikymo stovyklų viduje, tiek ir už jų ribų. Šį faktą patvirtina buvusių sulaikytųjų parodymai, palydovinės nuotraukos ir nutekinti oficialūs Kinijos valdžios dokumentai“, – sakė demokratas Džimas Makgovernas (Jim McGovern).

Sindziangas garsėja savo medvilne, o vieno tyrimo skaičiavimais, net 20 proc. į Jungtines Valstijas importuojamų drabužių yra bent iš dalies pagaminti iš Sindziange pagamintų siūlų.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:

Nieko naujo čia neatsitiko. Tai yra to paties reiškinio, kuris vystosi jau keletą metų, tam tikra dinamika. O problema yra įsisenėjusi: Jungtinės Valstijos gali egzistuoti dabartiniu pavidalu tik būdamos pirmos pasaulyje. Bet kokia galimybė Jungtinėms Valstijoms tapti antra galybe pasaulyje yra neįmanoma, nes iškart susvyruotų dolerio monopolinė padėtis, o susvyravus doleriui Amerika iškart pakliūna į neišbrendamas problemas, nes negali užkaišioti finansinių-ekonominių skylių dolerio spausdinimu. Dėl to Jungtinės Valstijos yra priverstos daryti viską, kas tik jiems yra prieinama, kad išlaikytų pirmosios pasaulio galybės statusą.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.