Sirijos konfliktas: paliaubos truks neilgai

Po Rusijos ir Turkijos paliaubų susitarimo Sirijos karo krečiamuose šiaurės vakaruose penktadienį įsivyravo sąlyginė ramybė, o danguje pirmą kartą per kelis mėnesius nebuvo matyti nė vieno naikintuvo.

Karą Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) ir naujienų agentūros AFP korespondentai Idlibe tikino, kad vidurnaktį įsigaliojusios paliaubos, regis, davė vaisių.

Rusijos prezidentas Vladimiras ir Turkijos lyderis Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) ketvirtadienį susitarė dėl paliaubų po kelias valandas trukusių derybų Maskvoje.

Pagal susitarimą bus sukurtas saugumo koridorius palei greitkelį M4 Sirijos šiaurėje, kur Turkijos ir Rusijos pajėgos vėliau kovą pradės kartu patruliuoti.

„Sutarėme dėl bendro dokumento“, – teigė V.Putinas, pridurdamas, kad tikisi, jog šis susitarimas „taps tvirtu pagrindu užbaigti kovas Idlibo deeskalacijos zonoje ir nutraukti civilių populiacijos kančias“.

Pastarosiomis savaitėmis išaugo įtampa tarp Damasko ir Turkijos, kuri šiauriniuose Sirijos regionuose nuo 2016 m. yra dislokavusi savo karius ir palaiko sukilėlius. Vasario pabaigoje per Sirijos vyriausybinių pajėgų antskrydį žuvo 34 turkų kariai. Tai buvo daugiausia aukų pareikalavęs išpuolis nuo Turkijos intervencijos į Siriją pradžios. savo ruožtu taip pat atsakė antskrydžiais ir raketų smūgiais, per kuriuos žuvo dešimtys Sirijos vyriausybinių pajėgų karių.

Pagal paliaubų susitarimą, Turkijos ir Rusijos kariai kartu patruliuos tarp Tronbos miesto Idlibe ir vieno kaimelio Latakijos provincijoje.

Sirijos konfliktas: paliaubos truks neilgai


Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Rolando PAULAUSKO komentaras:

Manau, šios paliaubos yra tik trumpalaikis stabtelėjimas ilgame ir sunkiame karo kelyje. Kad geriau tai suprastų, verta skaitytojams priminti šio konflikto esmę.

Visa tai prasidėjo 2011 metais. Tai buvo viena iš daugelio šio regiono „spalvotųjų revoliucijų“, kurios visos inspiruotos iš užsienio. 2015 m.
spalį, kai ten atsirado Rusija, visa įvairialypė masė kovotojų, kurių net negalima pavadinti sirais, nes ten susirinkę islamistai iš visų pakampių, jau buvo Damasko priemiesčiuose. Sirijai, kaip valstybei, buvo likusios suskaičiuotos valandos. Tačiau įsikišus Rusijai, islamistai buvo iš ten išstumti, apraminti ir dauguma jų buvo suvaryti į Idlibo provinciją. Dabar ten jų yra milijonai, o pačių vietos gyventojų yra nedaug – iki konflikto pradžios ten gyveno kiek daugiau nei milijonas gyventojų… Daugelis islamistų ten subėgo su šeimomis ir toliau tęsia maištą.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.