Lietuvai rašoma nauja Konstitucija

Konstitucinis Teismas šią savaitę paskelbė savo 2019 m. veiklos ataskaitą. Ta proga KT pirmininkas tarstelėjo kelias pribloškiančias frazes, kurios negali nešokiruoti. Pavyzdžiui, kad dviejų vyrų „šeima“ yra šeima, kurios Konstitucija neleidžia diskriminuoti, o esą yra „pasirinkusi būtent tokią demokratijos sampratą“. Tačiau nei vienas iš Konstitucijos kūrėjų signataras Rolandas Paulauskas, nei teisės profesorius Alfonsas Vaišvila nieko nėra girdėję nei apie tokį Lietuvos pasirinkimą.

Aiškina ir tai, ko nėra

„Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad, kitaip nei konstitucinė santuokos samprata, konstitucinė šeimos samprata yra neutrali lyties požiūriu, todėl negalima drausti šeimai susijungti, atsižvelgiant į sutuoktinių ar partnerių lytį“, – tai 2019 m. KT veiklos ataskaitos įžanginiame žodyje akcentavo D.Žalimas.

Dar „kiečiau“ jis pasirodė, duodamas interviu televizijai. Pasak jo, visi reikšmingiausi pernykščiai KT sprendimai yra susiję vakarietiškos demokratijos samprata, kai yra ne kaip daugumos primesta valia ar valdymas, bet gina kiekvieno žmogaus orumą, jo teisę į privatumą ir šeimos gyvenimo neliečiamybę.

„Konstitucija negali leisti diskriminuoti asmenų dėl lytinės tapatybės“, – konstatavo D.Žalimas.

Tiesa, jis pripažįsta, kad apie kažkokias lytines tapatybes Konstitucijoje neužsimenama (joje kažkodėl įvardintos tik dvi lytys – vyras ir moteris), tačiau išlaviravo, kad „Konstitucija ir negali pateikti tokio išsamaus sąrašo“.

Be to, D.Žalimas tikina, esą „vyraujančios visuomenės nuotaikos arba stereotipai negali būti pagrindu riboti atskiro individo teisių ir kaip jis pasirenka tokį gyvenimo būdą“.

O toliau – dar gražiau. Pasirodo, „ yra pasirinkusi būtent tokią demokratijos sampratą, ne kažkokios suverenios demokratijos sampratą, kur kokiais nors nacionaliniais stereotipais būtų galima įteisinti tokius reiškinius kaip asmenų diskriminavimas“. Tiesa, KT teisėjas neįvardino datos, kada Lietuva tokį sprendimą priėmė. Matyt, Tautos referendumas vyko slapta nuo Tautos. Gal net tame pačiame Konstituciniame Teisme.

Pranašiški žodžiai

Vienas Konstitucijos kūrėjų, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras R.Paulauskas priminė laikus, kai Konstitucija buvo kuriama.

„Šita Konstitucija atsirado dėl to, kad aš, Aukščiausiojoje Taryboje per didžiausius vargus kovodamas su Vytautu Landsbergiu, prastūmiau teisės aktą, kuris vadinosi „Dėl Lietuvos konstitucingumo raidos“. Tai štai šito nutarimo pagrindu ir atsirado Konstitucija. Tada vieną kartą prie manęs prisėdo ir sako: „Reikia sukurti Konstitucinį Teismą.“ Atsakiau, kad nėra jokios problemos įkurti pačią instituciją, tačiau iš kur gausime tokių tobulų ir idealių žmonių, kurie būtų paskutinė instancija sprendžiant visuomeninių santykių reikalus? <Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.