„Ekonomikos gelbėjimas“ smogs skaudžiainuotraukos

Senato daugumos lyderis Mičas Makonelis (Mitch McConnell) ketvirtadienį pristatė trilijono dolerių vertės ekonomikos gelbėjimo paketą, kuris turėtų padėti spręsti koronaviruso sukeltą suirutę. Tačiau toks „gelbėjimas“ neišvengiamai atsilieps daugeliui eilinių žmonių, kurių pajamos nuvertės.

Respublikonų įstatymo projektą dar svarstys Senato demokratai, skelbti balsavimo datą bus galima tik po to. Jei įstatymas bus priimtas, tai bus viena didžiausių federalinių ekonominių intervencijų istorijoje.

„Šiuo teisės aktu ryžtingai imamasi keturių pagrindinių prioritetų, kurie yra itin svarbūs ir labai reikalingi, – Senatui sakė M.Makonelis. – Pirmiausia finansinė pagalba Amerikos žmonėms. Antra, skubi parama nedidelėms įmonėms ir jų darbuotojams, – sakė jis. – Trečia, bus imtasi reikšmingų žingsnių mūsų ekonomikai stabilizuoti ir padėti darbuotojams išsaugoti darbo vietas. Ketvirta, lėšos bus skiriamos ir drąsiesiems sveikatos apsaugos profesionalams bei jų pacientams.“

Koronaviruso pagalbos, paramos ir ekonominio saugumo (CARES) įstatyme numatytos iki 1200 dolerių išmokos mokesčių mokėtojams, kurie per metus uždirba mažiau nei 99 tūkst. dolerių. Taip pat siūloma 208 mlrd. vertės paskolų krizės paveiktoms įmonėms, įtraukiant 58 mlrd. vertės paramą oro susisiekimo sektoriui, bei 300 mlrd. dolerių vertės paskolų smulkiajam verslui.

Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:

„Ekonomikos gelbėjimas“ smogs skaudžiainuotraukosViruso epidemija tik pastimuliavo šį procesą, bet jokiu būdu nėra priežastis – ekonominės problemos niekur neišnyko po 2008 m. krizės. Tuomet tą krizę užpylė tuščiais, niekuo nepadengtais, pinigais ir taip atidėjo problemos sprendimą. Tai daryti gali tik tie, kurie turi rezervines valiutas: svarą sterlingų, jeną, eurą, dolerį, šveicarų franką ir kartais – Kanados dolerį. Visa tai yra daroma viso likusio pasaulio sąskaita.

Beje, po 2008 m. krizės kinai, matydami, kaip viskas vyksta, su savo juaniu taip pat panoro būti tarp tų valiutų, kurios parazituoja pasaulio sąskaita, tačiau jų niekas nenori priimti… Tačiau kinai per praėjusį dešimtmetį daug ką suprato: ten atsirado prekyba nafta ir auksu už juanius. Nes tiek jie, tiek ir daugelis kitų nenori išlaikyti parazituojančių valstybių.

Ką reiškia tas trilijonas dolerių, kuriais bus „gelbėjama“ ekonomika? Pirmiausia – jie tų dolerių neturi: tiesiog kompiuterio mygtuku bus padidintos sąskaitos ir išdalinti pinigai. Iškart kyla klausimas: o kodėl tumet nėra infliacijos? Jeigu šie procesai vyktų tik uždaroje Amerikos erdvėje, tai sukeltų milžinišką infliaciją, tačiau gelbsti tai, kad bei daugelis kito pasaulio šalių naftą ir dujas perka už dolerius – doleriai tiesiog pasklinda po pasaulį. Kita priežastis, kodėl kol kas nejuntama infliacija, yra ta, kad didžioji dalis emituojamų pinigų lieka finansų rinkose, kitaip sakant, nepatenka į buitinę sferą. Tačiau dabar JAV žada dalinti po 1000 dolerių kiekvienam suaugusiam ir po 500 vaikui. Taigi, šie pinigai konkrečiai pasieks buitinę rinką ir tikrai sukels infliaciją. Kai skaitote, kokia gera yra Amerikos valdžia ir kiekvienam duos po 1000 dolerių, reikia turėti galvoje, kad dešimtys procentų JAV šeimų neturi jokių santaupų ir gyvena nuo algos iki algos. Ir kai dabar stoja gamyba, užsidaro įmonės, žmonės paprasčiausiai neturės kuo susimokėti už elektrą, šildymą, internetą, nusipirkti maisto ar vaistų. Tai jie daro ne iš gero gyvenimo.

Tačiau anksčiau ar vėliau pinigai, kurie dabar kaupiasi finansų rinkose, pasieks ir buitinę rinką. Štai tada prasidės nevaldomi procesai ir bus milžiniška infliacija. Todėl visos valdžios dabar mėgina šią situaciją pastumti kuo toliau, išlošti kiek įmanoma daugiau laiko, kad atitolintų tikrąją krizę.

Beje, panašūs procesai vyko Tarybų Sąjungoje, tik niekas apie tai dabar nekalba. Ten taip pat buvo buitiniai pinigai ir įmonių sąskaitiniai pinigai, kurie nepasiekdavo tikrosios rinkos, nes įmonės negalėjo ten nieko pirkti, kad tie finansiniai kontūrai nesusilietų. Bet M.Gorbačiovo laikais buvo leista įmonių sąskaitinius pinigus naudoti buitinėje rinkoje, plūstelėjo milžiniški kiekiai pinigų, o prekių juk nepadaugėjo. Ir tada staigiai viskas pabrango. Panaši situacija šiandien yra ir Vakarų civilizacijos ekonomikoje: yra buitiniai pinigai ir virtualios lėšos, kurios sukasi akcijų ar ateitinių sandorių biržose. O virtualių pinigų yra gerokai daugiau, negu buitinių pinigų.

Jeigu nebūtų šito viruso, tai šiandien viso pasaulio spauda klykte klyktų apie tai, kas vyksta finansų rinkose. Ir čia kyla klausimas: o gal tik naudojamasi proga? Virusas juk praeis, o šitie tuščiai spausdinami pinigai daug kam skaudžiai smogs bumerangu… Visi tušti pinigai nuvertina mūsų santaupas, nes pinigų tik daugėja, o prekių kiekis neauga.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.