Vakarų pasaulis rieda chaoso linknuotraukos

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS.

Europos Sąjunga perspėjo Izraelio premjerą Benjaminą Netanjahu dėl pažado aneksuoti Jordano slėnį okupuotame Vakarų Krante, jei laimėtų kitą savaitę vyksiančius parlamento rinkimus. EPA-Eltos nuotr.

inkas Rolandas PAULAUSKAS.

prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) atleidžia patarėją nacionalinio saugumo klausimais Džoną Boltoną (John Bolton). Vieną svarbiausių savo patarėjų jis keičia jau ne pirmą kartą. Kodėl?

Vakarų pasaulis rieda chaoso linknuotraukos– D. yra rekordininkas, jei skaičiuotume visus jo atleistus darbuotojus. Bet ne tai svarbiausia. Kitais metais D.Trampo laukia rinkimai: jis arba bus perrinktas, arba ne. Todėl D.Trampui reikia atrodyti bent jau savo potencialių rinkėjų akyse pozityviai. O štai Dž.Boltonas – vyras karingas, didžia dalimi jo iniciatyva buvo sukurtas Venesuelos konfliktas. Ir D.Trampas šiandien atvirai pasakė, kad jis iš karto buvo „prieš“, o Boltonas jį įtikinėjo, kad viskas bus gerai. Ir tas jų pastatytas pseudoprezidentas Chuanas Gvaido (Juan Guaido) įtikinėjo, kad turi didelę paramą tarp įvairiausių Venesuelos sluoksnių, todėl nesunkiai prezidentas Nikolas Maduras (Nicolas Maduro) bus nuverstas. Jungtinės Amerikos Valstijos šiuo atveju patyrė pralaimėjimą, nes Maduras kaip buvo, taip tebėra poste. O tas statytinis Gvaido atrodo gana juokingai. Tą mato pasaulis, mato rinkėjai. Tad reikia, kad kažkas prisiimtų atsakomybę už tą ganėtinai komišką situaciją. Dabar D. atvirai kaltina, kad tai yra Boltono klaida.

Kitas rimtas veiksnys yra Irano konfliktas. Ankstesnioji administracija pasirašė susitarimą su Iranu dėl atominės energetikos, D. tą sutartį nutraukė. Buvo šneka net apie karinį konfliktą, bet čia pasipriešino Europos Sąjunga. Šiandien veikia mechanizmas: Europos Sąjunga prekiauja su Iranu apeidama dolerį, tad Jungtinės Amerikos Valstijos ir čia patyrė pralaimėjimą užsienio politikoje. Dž.Boltonas buvo vienas iš tų karingųjų. Trečia labai ryški takoskyra – Šiaurės Korėjos reikalai. Kaip žinote, prieš keletą metų Jungtinės Amerikos Valstijos ten plaukiojo, gąsdino tą korėjiečių žmogiuką. Kuo viskas baigėsi? Tas žmogiukas kaip buvo, taip ir yra, visokias raketas leidžia – visi Jungtinių Amerikos Valstijų gąsdinimai nieko nedavė. Kaip galima spręsti iš to, ką girdime viešumoje, vienas iš pačių karingiausių ir buvo būtent Boltonas. Tai D.Trampas šiandien ir įvardino kaip visada tviteryje. Pasakęs, kad jis su Boltonu dėl daug ko nesutaria, kad Boltonas taip pat nesutarė ir su kitais jo administracijos darbuotojais. Dėl to jis yra pašalintas.

Trumpai tariant, D. rūpinasi savo rinkimų reikalais, nes reikia gerai atrodyti prieš savo rinkėjus. O jų nėra tiek daug. Bet tai jau būtų platesnio pokalbio tema. Rinkimuose prieš D.Trampą kitais metais stos žmonės, kurie nori kurti socializmą Amerikoje. Žmonės, kurie dar atsimena, kaip griuvo Sovietų Sąjunga, labai keistai klauso tokių dalykų, bet iš tiesų šiandien Jungtinėse Amerikos Valstijose yra apie 30-40 proc. žmonių, kurie nori socializmo. Kitas dalykas, kaip jie tą socializmą supranta.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.