Politinio elito prioritetai pasaulio konflikto išvakarėse

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS.

13 nuotr. Prezidentas Donaldas kalba ryžtingai, bet kaip elgtis su Iranu, neapsisprendžia . EPA-Eltos nuotr.

Politinio elito prioritetai pasaulio konflikto išvakarėse

– Dronų atakos prieš Saudo Arabijos naftos perdirbimo gamyklas gerokai supurtė pasaulinę naftos rinką, pakėlė kainas ir neišvengiamai paskatino spėliones tema „kam tai buvo naudinga“. O kokius ir kieno interesus čia įžvelgiate jūs?

– Kažkokias išvadas galime pamėginti daryti tik remdamiesi pasaulio spaudos pranešimais ir straipsniais. Čia Lietuvoje mes beveik nieko nežinome, kad jau keletą metų vyksta didelis konfliktas tarp Jemeno ir Saudo Arabijos. Jemene vieną kovotojų pusę remia ir Vakarai, o kitą pusę – Iranas. Dabar kaip tik šitie Irano remiami sukilėliai husiai ir prisiima atsakomybę už minėtą dronų ataką prieš naftos perdirbimo gamyklas. Toks paaiškinimas būtų pats paprasčiausias ir bene aiškiausias: kadangi vyksta karas, tai įvairiausių atakų ten surengta daug, tik ne tokio masto… Bet yra keli reikšmingi niuansai, kurie, atrodytų, paprastą situaciją gerokai apsunkina ir eliminuoja lengvą paaiškinimą. Seniai aišku, jog tarp Saudo Arabijos karaliaus įpėdinių vyksta žūtbūtinė kova dėl sosto (šiame kontekste verta prisiminti ir arabų žurnalisto nužudymo istoriją Turkijoje), tas vidinis konfliktas yra milžiniškas ir tikrai niekas pernelyg nenustebtų, jeigu vienai pusei kovojant su kita kažkas nuspręstų padėti tiems Jemeno sukilėliams taip tiksliai pataikyti… Atkreipčiau dėmesį, kad tai buvo labai tiksli operacija ir daug kas svarsto, kaip kažkokie primityvūs maištininkai suorganizavo tokio masto ataką? Čia panašiai, kaip rugsėjo 11-ąją kažkokie veikėjai nusileido iš kalnų ir, pagrobę lėktuvus, sunaikino Niujorko bokštus dvynius… Iškart kyla klausimas: o kur tuomet dingo Jungtinių Valstijų ginklai, kuriuos Saudo Arabija perka didžiuliais kiekiais? Jeigu tie visiškai nesuveikė ir neapsaugojo nuo tokios atakos, būtų logiška manyti, kad tai galėjo nulemti kažkokios vidinės priežastys ar vidaus konfliktas...<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.