Kodėl Amerika derasi su „teroristais“?

Pagal susitarimą, kuris „jau beveik pasiektas“, Jungtinės Valstijos įsipareigoja per 20 savaičių iš Afganistano patraukti 5 400 karių, paskelbė Vašingtono atstovas derybose su Talibanu Zalmajus Chalilzadas (Zalmay Khalilzad). Tačiau mes prisimename, kad Talibanas buvo paskelbtas „teroristine organizacija“, su kuria jokios derybos negalimos. Kodėl Amerika derasi su teroristais, paaiškina Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

Kodėl Amerika derasi su „teroristais“?

Z.Chalilzadas ir Talibano susitarimo detales atskleidė per televiziją transliuojamo interviu metu, po to, kai apie susitarimą informavo Afganistano vadovus. Tiesa, galutinį pritarimą susitarimui dar turi suteikti prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump).

Amerikiečiams dar besiderant, vakar Kabulą sudrebino galingas sprogimas. Talibanas prisiėmė atsakomybę už išpuolį, per kurį žuvo 16 ir buvo sužeista 119 žmonių. Talibano teigimu, išpuolio tikslas – užsienio pajėgos. Šis išpuolis sukėlė nerimą, kad taikos susitarimas su Talibanu neužbaigs beveik kasdien vykstančių išpuolių, kurių metu nukenčia daugiausia Afganistano civiliai gyventojai. Tačiau, panašu, kad amerikiečiai jau nelaiko Talibano veikėjų teroristais.

Talibano kovotojai šiuo metu kontroliuoja daugiausia teritorijų nuo 2001-ųjų JAV įsiveržimo į šalį. Iki šiol Talibanas atsisakė kalbėtis su Afganistano vyriausybe, kurią vadina amerikiečių marionetėmis.

Susitarimas, kurį pristatė Z.Chalilzadas, buvo suderėtas per 9 derybų ratus Katare. Mainais už karių patraukimą iš šalies Talibanas įsipareigojo užtikrinti, kad Afganistanas daugiau niekada nebus naudojamas grupuočių kaip bazė, kur rengiami išpuoliai prieš Jungtines Valstijas ar jų sąjungininkus. „Sutarėme, kad, jei sąlygos bus išpildytos pagal susitarimą, mes per 135 dienas pasitrauksime iš penkių bazių, kur šiuo metu dislokuoti kariai“, – sakė Z.Chalilzadas.

Jungtinės Valstijos dabar Afganistane yra dislokavusios 14 tūkst. karių.

Pasak žiniasklaidos, likusių amerikiečių pajėgų patraukimas iš šalies priklausytų nuo kitų sąlygų, įskaitant taikos derybų tarp Afganistano vyriausybės ir Talibano eigą.

Talibano kovotojai 1996-2001 m., kai valdė Afganistaną, buvo įvedę griežtus religinius įstatymus.

Afganistano prasidėjo 2001 m., kai pradėjo oro antskrydžius praėjus mėnesiui po rugsėjo 11-osios teroro aktų. Jungtinės Valstijos antskrydžius pradėjo po to, kai Talibanas atsisakė išduoti rugsėjo 11-osios išpuolius suorganizavusį Osamą bin Ladeną.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:

Tie, kurie mums naudingi, yra kovotojai už laisvę, o tie, kurie mums nenaudingi, yra teroristai. Taip visada buvo ir visada bus. Tokia yra ir visa žmonijos istorija. Jeigu tarnauja mums, jis yra žvalgas, bet jeigu tarnauja priešui, tuomet – šnipas… Tas pats ir su visais partizanais bei teroristais.

taip pat dalyvauja karo veiksmuose Afganistane. Tiesa, tai pas mus vadinama „taikos palaikymo misija“… Vadinasi, mes palaikome taiką. Bet žiūrint iš tų pusės, kurie prieš tokią „taiką“ kovoja, mes esame okupantai. Visada taip buvo. Bet kuris karas, kurį kažkas laimėjo, o kažkas pralaimėjo, atrodo labai skirtingai, jeigu vertinsite iš laimėtojų ar pralaimėtojų pusės. Jeigu skaitysite istorijos vadovėlius, pavyzdžiui, Vokietijos, ten nerasite jokio Žalgirio mūšio… O jeigu skaitysite Lenkijos vadovėlį, tai matysite, kad jį laimėjo lenkai, kuriems yra juokingos mūsų pretenzijos į Žalgirio mūšio laimėtojus ar net kažkiek reikšmingesnius dalyvius…<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.