Iranas ir Amerika: kam naudingas konfliktas?

prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) užvakar dar kartą įspėjo Iraną dėl to, kad šis sulaužė savo įsipareigojimus dėl urano sodrinimo lygio. Tačiau niekas nešneka apie tai, kad sulaužyti visi įmanomi įsipareigojimai Irano atžvilgiu.

„Iranas daro labai daug blogų dalykų… ir tegul jie geriau būna atsargūs“, – reporteriams Baltuosiuose rūmuose sakė prezidentas.

Prieš kelias dienas Irano vyriausybė paskelbė, kad urano prisodrinimo laipsnį, kuris numatytas 2015 metais pasiektame daugiašaliame branduoliniame susitarime, padidins 3,67 proc.

Naujausias D.Trampo įspėjimas pasirodė po to, kai Jungtinių Tautų (JT) inspektoriai patvirtino, kad Teheranas padidino urano sodrinimo laipsnį iki didesnio nei jam buvo leidžiama pagal daugiašalį branduolinį susitarimą. Dar savaitę anksčiau Teheranas viršijo susitarimu įtvirtintą 300 kg mažai prisodrinto urano atsargų limitą.

Daugiašaliu susitarimu tarp Irano ir galingųjų pasaulio valstybių buvo siekiama užkirsti Iranui kelią pasigaminti branduolinę bombą. Mainais už tai Iranui buvo atšauktos ekonominės sankcijos. Tačiau pernai vienašališkai pasitraukus iš susitarimo ir atnaujinus griežtas ekonomines sankcijas Irano bankininkystės ir naftos sektoriams, susitarimo ateitis tapo neaiški.

Atnaujinus sankcijas, Irano patyrė nuosmukį ir Teheranas ragino likusias susitarimo šalis padėti jam apeiti sankcijas. Palaipsniui paaiškėjo, kad ši užduotis nėra paprasta, ir praėjus metams po JAV pasitraukimo iš susitarimo, Iranas pareiškė, kad neteko kantrybės dėl Europos šalių neveiklumo ir nustos laikytis kai kurių įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą.

Iranas ir Amerika: kam naudingas konfliktas?

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:

Gyvendami Lietuvoje mes į pasaulį žiūrime per „auksinio milijardo“ prizmę. Bet pasaulyje yra dar 6 milijardai gyventojų, kurie nebūtinai turi žiūrėti į reikalus taip pat, kaip mes. Ir netgi to milijardo, kuriam mes tarsi priklausome, rėmuose mes į reikalus žiūrime ne tiek savo akimis, kiek pirmiausia per anglosaksų interesų prizmę. Kurie ir yra tikrieji šio „auksinio milijardo“ vadai visom prasmėm, o ši situacija klostėsi šimtmečiais.

Iranas yra buvusi Persija, t.y. buvusi viena iš stambiausių pasaulio imperijų, milžiniška civilizacija – Amerikos dar nebuvo mintyse, o jie jau turėjo tūkstančio metų valstybingumą. Šiais laikais Irane gyvena daugiau nei 80 milijonų žmonių, taigi, tai didelė valstybė.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.