Istorija apie plačiai užmerktas akis.

2018 lapkričio mėn. 17 d. 10:37:21
Ričardas ČEKUTIS

Jungtinėse Valstijose pateikti kaltinimai tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjui Džulianui Asandžui (Julian Assange), kuris nuo 2012 metų yra Ekvadoro ambasadoje Londone. Tai pranešė laikraštis „The Washington Post“, gavęs atitinkamų dokumentų. Tačiau niekas negali pasakyti… kuo konkrečiai kaltinamas šis sistemai nepatogus žmogus.

Leidinio žiniomis, Teisingumo departamentas neplanavo skelbti informacijos apie kaltinimus Dž.Asandžui, bet vienas iš prokuroro padėjėjų – Kelenas Dvajeris (Kellen Dwyer) – esą netyčia atskleidė šiuos duomenis. „The Washington Post“ šaltiniai patvirtino, kad tinklalapio įkūrėjui pateikti kaltinimai ir kad ši informacija nebuvo specialiai atskleista.

Tačiau prokuroro biuro Virdžinijos valstijoje, kurio dokumentuose buvo informacija apie kaltinimų pateikimą, atstovė pareiškė, kad Dž.Asandžo vardas juose nurodytas „per klaidą“…

Anksčiau laikraštis „The Wall Street Journal“ pranešė, kad Teisingumo departamentas ruošiasi pateikti kaltinimus „nutekinimų tinklalapio“ įkūrėjui. Dž.Asandžas greičiausiai bus kaltinamas pagal straipsnį dėl šnipinėjimo, nors jis niekada to nedarė, o tik skelbdavo iš įvairių žinybų nutekinamus dokumentus. Keista, bet niekas nėra girdėjęs ir apie bylas tiems asmenims, kurie tuos dokumentus tiesiogiai vogė.

2012 metais Dž.Asandžas paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją, kur buvo išduotas jo arešto orderis dėl akivaizdžiai politizuotų kaltinimų prievarta ir išžaginimu. Dž.Asandžas nenorėjo, kad Švedija deportuotų jį į JAV, kur australui gresia iki 35 metų kalėjimo arba mirties bausmė už slaptų Valstybės departamento duomenų publikavimą, nors jis nėra davęs kokios nors ištikimybės priesaikos. „WikiLeaks“ įkūrėjas kaltinimus atmeta ir vadina juos politiškai motyvuotais, taip pat kelia Vakarų „demokratijoms“ itin nepatogius klausimus apie spaudos bei žodžio laisvę.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Rolando PAULAUSKO komentaras:

Istorija apie plačiai užmerktas akis.Visi suprantame, kad šiame pasaulyje visi žmonės yra lygūs, bet yra ir lygesni… Tiek eilinių žmonių, tiek ir valstybių lygmeniu visada yra tokių, kuriems leidžiama daugiau, nei kitiems. O ypač jeigu tas ar valstybė yra turtingesnis (-ė), vadinasi, ir įtakingesnis (-ė) arba stipresnis (-ė). Pavyzdžiui, senais laikais, kai vaikai dar nesėdėdavo prie kompiuterių, o berniukai dar bėgiojo po kiemus ir žaidė karą, tarp jų egzistavo savos taisyklės. Tas berniukas, kuris būdavo stipresnis, visada turėjo daugiau teisių, negu kiti… Dabar tą patį matome net lietuviškuose ir kituose kalėjimuose…

Nukrypstant kiek į šoną, stebint dabar vykstantį vaikų atiminėjimo vajų, visiškai užmirštama, kad vaikas privalo turėti pareigas. O jeigu jis turi pareigas, egzistuoja ir bausmė už pareigų nevykdymą. Anais laikais berniukas, išbėgęs į kiemą ir susidūręs su savo bendraminčių aplinka, suprasdavo, kad toli gražu jis čia nėra svarbiausias ir kad reikia rasti savo vietą, išmokti pritapti, o tada atsiranda ir kažkokios pareigos net tai pačiai kiemo draugovei, kuri netgi bausdavo, jeigu nesilaikai kiemo taisyklių.

Kaip bebūtų liūdna tai pripažinti, lygiai tas pats galioja ir valstybių lygmeniu. Kadangi Jungtinės Valstijos šiandieną yra stipriausios, nes taip susiklostė, jog tapo pasaulio dominuojančia valiuta (daug kartų aiškinome, kodėl taip įvyko, tad nesikartosime), tai amerikiečiai ir diktuoja savo sąlygas pasauliui. To dėka jie gali sau leisti išlaikyti kelis šimtus karinių bazių visame pasaulyje, dėl neribotų pinigų spausdinimo galimybių jie turi sukūrę galybę vadinamųjų „visuomeninių“ organizacijų, kurias jie finansuoja ir kurios yra dislokuotos visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Ir tų organizacijų nariai, dažnai net patys to nesuprasdami, dirba visai ne tai šaliai, kurioje jie veikia… Pavyzdžiui, tas pats liūdnai pagarsėjęs spekuliantas Džordžas Sorošas, kurį, beje, jau galutinai išvarė iš Vengrijos, iš kitų šalių ir kurį prezidentas kaltina dabar organizuojant nelegalių migrantų kolonas, kurios šturmuoja -Meksikos sieną…

O greta viso to gyvena tokie „nepatogūs žmonės“, kaip Dž.Asandžas, kurie nori kalbėti tiesą, bet susiduria su represijomis. Jam net kažkokios švedų feministės iškėlė akivaizdžiai politizuotą bylą dėl neva buvusio išprievartavimo, nors niekas jokių įrodymų nepateikė… Tiesiog visada pasaulyje yra žmonių, kurie matydami tokią akivaizdžią neteisybę bando kitiems prakrapštyti akis… Buvo kažkada toks filmas gražiu ir geru pavadinimu „Plačiai užmerktos akys“. Deja, bet pasaulis gyvena tokioje situacijoje – plačiai užmerktomis akimis. Čia ne tik Lietuvos bėda: dauguma žmonių yra tiesiog nepajėgūs susigaudyti, kas iš tikrųjų šiame pasaulyje vyksta.

Deja, pasaulis yra dažnai labai vaikiškas ir naivus tiek savo pliusuose, tiek ir minusuose…

http://www.respublika.lt/

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.