„Skaidraus“ vakariečių verslo paslaptys

Japonijos vyriausybė davė nurodymą tučtuojau ištirti didelės kompanijos KYB veiklą – bendrovė klastojo duomenis apie savo gaminamos antiseisminės įrangos patikimumą. Be to, šią savaitę Europoje nuvilnijo ir eiliniai automobilių taršos emisijų skandalai. O Lietuvoje vakarietiškojo verslo „skaidrumas“ toliau beatodairiškai liaupsinamas.

„Skaidraus“ vakariečių verslo paslaptys

Tarp objektų, kuriuose naudojama kompanijos KYB įranga, – aukščiausias pasaulyje Tokijo televizijos bokštas „Tokyo Skytree“, įspūdingi dangoraižiai, kuriuose įsikūrusi Japonijos sostinės administracija, šalies prefektūrų vyriausybiniai pastatai.

KYB gamina įrangą, kuri esą sušvelnina požeminių smūgių jėgą ir sumažina pastatų svyravimą per žemės drebėjimus. Ji naudojama daugiau kaip tūkstantyje šalies statinių. Bet per vidaus patikrinimus paaiškėjo, kad grupė inspektorių dviejose KYB gamyklose ne mažiau kaip 10 metų nuolat klastojo duomenis apie įrangos charakteristikas.

Šią savaitę Vokietijos prokurorai skyrė 800 mln. eurų dydžio baudą „Audi“, sukčiavusiai per taršos emisijų tikrinimus – kompanija nubausta dėl „leidžiamos taršos normų nesilaikymo kai kuriose transporto priemonėse su dyzeliniais V6 ir V8 varikliais“. Pati „Audi“ sutiko su bauda.

Panašus skandalas neseniai sukrėtė ir „Opel“ bei „Volkswagen“ automobilių gamintojus.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:

– Yra tokia sąvoka „Homo sovieticus“. Pagrindinis tokio tipo bruožas anais laikais buvo – visiškai neteisingas vertinimas tiek savęs, tiek to pasaulio, kuris gyveno anapus geležinės uždangos. Taigi „Homo sovieticus“ buvo susikūręs sau įvairiausias svajones ir fantazijas, nes jis tiesiog nieko nežinojo, kas vyksta anapus. O dabar yra vartojama sąvoka „vatnikas“. Mano supratimu, „vatnikas“ yra ne tas, kuris žiūri į Rusiją, o kaip tik tie „Homo sovieticus“ neišmanymo tęsėjai. „Vatniko“ smegenys ir šiandien neadekvačiai žiūri į pasaulį, nors jis gali laisvai nuvažiuoti ir viską pačiupinėti. Tačiau tas sukurtas „skaidriųjų“ Vakarų mitas yra tiek giliai įsišaknijęs, kad smegenys jam neleidžia pamatyti tiesos. Ir taip yra ne tik pas mus – lygiai tas pats mitas gajus ir Kinijoje, ir Vietname, ir Afrikoje… Nes šitą mitą vakariečiai kūrė šimtmečiais.

Pavyzdžiui, Anglija ir gražieji jos miestai. Daugiausia šie miestai pastatyti XVIII-XX a., išnaudojant visą likusį pasaulį ir iš ten tempiant gėrybes į savo šalį bei pigią darbo jėgą. Anglija, XVIII-XIX a. pasaulyje užėmė monopolininko vaidmenį įvairiausių audinių gamyboje ir žūtbūt stengėsi išlaikyti šią dominuojančią padėtį.

Tie šiuolaikiniai „vatnikai“ nesupranta vieno dalyko: žmonės yra visur vienodi – tiek pas mus, tiek Vakaruose, tiek Afrikoje. Tiesiog vakariečiai gudriau naudoja piarą ir mūsų sąmonėje sugebėjo įdiegti, jog yra kažkuo geresni.

O kodėl visur pasaulyje dominuoja apgaulė? Viena vertus, – tai gobšumas, visuotinai būdingas Homo Sapiens, kaip rūšiai. Kita apgavysčių priežastis dar paprastesnė: verslas, norėdamas konkuruoti rinkose, turi visada pagaminti prekę pigiau, negu kiti. Kitaip jis jos neparduos. Tuomet prasideda sukčiavimai ir apgaudinėjimai.

Tačiau pati didžiausia vakarietiška apgaulė yra tuščių pinigų spausdinimas. Štai paskutinis pavyzdys: D. nori sumažinti prekybos deficitą su Kinija. Bet gudrūs žmonės jam sako: ką tu darai, juk mes per šitą prekybos deficitą ir finansuojame Amerikos skolas. O kaip tai veikia? Amerikiečiai už savo dolerius perka Kinijos prekes, kinai gauna krūvą dolerių, o po to už juos perka Vertybinius popierius ir tas ratas sukasi… Taip finansuojama visa JAV gerovė.

Dar vienas puikus pavyzdys yra Elono Masko (Elon Musk) firma „Tesla“, kurios mitas bliūkšta tiesiog mūsų akyse. Bet yra vienas įdomus paradoksas: „Teslos“ akcijos nuolat brangsta, nors ši firma nė vienais metasi nėra turėjusi pelno…

respublika.lt

One thought on “„Skaidraus“ vakariečių verslo paslaptys

 • 2018/10/20 at 16:45
  Permalink

  Puiki filosofinė apžvalga. Bet dviejose vietose esat, Rolandai" neteisus. Taip, verslininkai visur vienodi, bet skirtumas tautose – vienose versliųjų knibždėti-knibžda, net nebeįsitenkka savuose rėmuose – puola okupuoti kitas tautas, netgi kitų-tarpinių tautų rankomis. Pvz.: ar patys rusai kalti, kad sovietų Rusija grobė plėšė kaimynus. Kokia tauta Kremliuje tada viską valdė?
  Kitose tautose versliųjų buvo labai mažai, tautos galios buvo nukreiptos į dvasinį tobulėjimą, pasaulio pažinimą. Nes jie gyveno tokiomis sąlygomis, kad raidoje patyrė: vogdami viens iš kito, apgaudinėdami viens kitą – atsidurs tik blogesnėje padėtyje. Jų "priešas" ne žmonės, o atšiauri Gamta, kurią pajungti galima tik suvienijus Tautos galias. taigi – šitie pasirodė daug aukštesnio raidos lygio, nei tie klajokliai, kurie išdobulino apgaudinėjimo ir klastos meną.
  Antras dalykas – gal čia aš ir neteisus, bet Muskas, man atrodo – viską investuoja į tyrimus, nėra suinteresuotas šiaminutiniu pelnu. kaip ir turėtų elgtis milijardieriai ir neužvaldytos liberalų valstybės. Nes žmonijos tikslas – ne suklestėjimas, o pažinimas.

  Atsakyti

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.