Daugiabriaunis Sirijos konfliktas

Vakar Teherane prasidėjo Turkijos, Rusijos ir Irano vadovų susitikimas, siekiant išspręsti Sirijos problemą. Tuo metu Jungtinių Valstijų interesas yra kelti chaosą regione ir taip silpninti potencialius konkurentus bei išsaugoti dolerio apyvartą pasaulyje, mano apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

Naujasis įgaliotinis Sirijai teigia, kad esama „daug įrodymų“, jog Sirijos vyriausybės pajėgos Idlibe rengiasi panaudoti cheminį ginklą. Pasak Džimo Džefrio (Jim Jeffrey), numatomas paskutiniojo Sirijos sukilėlių bastiono puolimas būtų „beatodairiška eskalacija“.

„Bet koks puolimas, mūsų vertinimu, yra neatodairiška eskalacija. Esama daug įrodymų, kad rengiamasi panaudoti cheminius ginklus“, – pridūrė jis. Kokius konkrečiai įrodymus turi omenyje, Dž.Džefris nenurodė.

Sirijos vyriausybė primygtinai neigia kada nors panaudojusi cheminį ginklą.

Rusijos lėktuvai bombarduoja šiaurės vakariniame šalies regione esančias maištininkų teritorijas, o tuo metu Sirijos pajėgos telkiasi prie regiono ribų, rengdamosi laukiamam puolimui.

Pasirengimas puolimui vyksta prasidedant Rusijos, Irano ir Turkijos vadovų susitikimui, kuris vakar vyko Teherane. Jo metu žadama aptarti Idlibo klausimą.

Jungtinės Tautos yra įspėjusios, kad puolimo atveju Idlibui grės humanitarinė katastrofa. taip pat baiminasi, kad į jos teritoriją gali plūstelėti nauja pabėgėlių banga.

Irano prezidentas Hasanas Ruhanis (Hassana Rouhani), Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) ir Rusijos prezidentas Vladimiras vakar susitiko Teherane, oficialiajai Ankarai siekiant užtikrinti, kad regione nekiltų žudynės.

Aukštas Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas Hoseinas Džaberis Ansaris (Hossein Jaberi Ansari) Irano žiniasklaidai sakė, kad Idlibas kelia dilemą: viena vertus, jis turi būti išvaduotas nuo teroristų, kita vertus, turi būti užtikrintas milijonų ten gyvenančių civilių saugumas. Siekdamos rasti kompromisą, Teherane susitinkančios šalys atsižvelgs į abu aspektus, tvirtino pareigūnas. „ ir Iranas pakankamai subrendę politiniu požiūriu, kad padėtų rasti kompromisą“, – patikino H.Džaberis Ansaris.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:

Daugiabriaunis Sirijos konfliktasChaosas šiame regione yra Amerikos programa, numatyta dešimtmečiams į priekį. Tą patvirtina ir anksčiau pasakyti generolo Veslio Klarko, ir valstybės sekretorės Kondolizos Rais žodžiai, apie kuriuos jau daug kalbėta. Viskas vyko pagal planą, tačiau būtent Sirijoje ši programa įstrigo. 2015 metais Bašarui al Asadui buvo likusios suskaičiuotos dienos, nes islamistų pajėgos jau buvo prie pat sostinės ir netgi veikė jos priemiesčiuose. Tačiau netikėtai, įsikišus Rusijai, Iranui ir Palestinos „Hezbollah“ kovotojams, per porą metų pavyko išvaduoti didžiąją dalį Sirijos teritorijos. Šiandien beliko tik išvalyti Idlibo regioną, kur buvo perkelti visi tie islamistai-maištininkai, kurių didžioji dalis yra ne Sirijos gyventojai, o iš viso pasaulio susirinkę teroristai-samdiniai.

Kodėl dabar tariasi Iranas, ir Rusija? Todėl, kad dar yra kurdų gyvenamas regionas Sirijos šiaurėje, kuriame, be to, yra labai daug naftos. Kurdai nori savo valstybę kurti ne tik Sirijos teritorijoje, bet dar ir Turkijos, Irako ir Irano teritorijose. Turkams tai yra ypač skaudu, nes pačioje Turkijoje yra didžiulis kurdų regionas, o jeigu jie tą valstybingumą gautų, Turkijos valstybė dabartiniame savo pavidale tiesiog nustotų egzistuoti. Todėl Turkija priešinasi kurdų valstybingumui, kad jis nebūtų pradėtas kurti Sirijoje. Bet čia atsiranda galimybė manipuliacijoms. manipuliavo šituo kurdų reikalu, žadėjo jiems paramą ir tai buvo viena iš konflikto tarp JAV ir Turkijos priežasčių. Kita vertus, Sirijos šiaurėje šiandien stovi Turkijos kariuomenė, mėginanti kontroliuoti kurdus. Štai dėl to ir vyksta Teherano pasitarimas, kad išspręstų šituos prieštaravimus.

Tačiau dar yra Irano reikalas. Iranas Sirijoje kovoja oficialiu B.al Asado kvietimu, t. y. visiškai teisėtai. Bet Irano buvimas Sirijoje kelia pavojų Izraeliui, nes Iranas nepripažįsta Izraelio valstybės teisės egzistuoti Palestinos teritorijoje, manydamas, kad tai yra svetimų teritorijų užgrobimas. Beje, dėka Izraelio valstybės susikūrimo milijonai palestiniečių šiandien gyvena užsienyje, kur jų pabėgėliams įkurtos milžiniškos stovyklos. Iranas stovi palestiniečių pusėje, todėl Izraelis beveik kiekvieną naktį bombarduoja Sirijoje esančias Irano pajėgas. Viskas susivėlę į tokį sunkiai išsprendžiamų problemų kamuolį, į tokį daugiabriaunį konfliktą, kad išeitis iš jo yra sunkiai randama.

O šiame daugiabriauniame konflikte turi savo geopolitinį interesą, kurį vysto jau keletą dešimtmečių. Interesas yra chaotizuoti šį regioną ir stumti tą chaosą link Irano, Indijos, Kinijos ir Rusijos. Net nesvarbu, kaip tie islamistai ten susikūrė, bet JAV jie buvo reikalingi kaip tokio chaoso gaminimo įrankis. „Islamo valstybė“ objektyviai tarnauja JAV interesui chaotizuoti šį regioną. O kam JAV šito reikia? Atsakymas akivaizdus: dolerio dominavimas. Nes pagrindinė JAV eksporto prekė yra doleris, dėl to jiems nereikalingos ant kojų atsistojusios stiprėjančios valstybės: Kinija, Pakistanas, Iranas, ar Rusija.

respublika.lt

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.