Problema Nr. 1 ne D.Trampas, o skolos

Tęsiantis isterijai dėl jo susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Helsinkyje, prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) netikėtai pakvietė Kremliaus šeimininką rudenį apsilankyti Vašingtone. Dabar visiems įdomiausia, ką jiedu ten aptarinėjo už uždarų durų. su apžvalgininku Rolandu Paulausku mėgino praskleisti paslapties šydą…

opozicija, į tai reaguodama, paragino prezidentą pirmiausia paaiškinti, ką jis Helsinkyje akis į akį aptarė su V.Putinu. D. esą neturėtų vėl susitikti su V. Putinu už uždarų durų – „ar tai būtų Jungtinėse Valstijose, Rusijoje ar kur nors kitur“, reikalavo opozicijos lyderis Senate Čakas Šumeris (Chuck Schumer). Opozicijos vadovė Atstovų rūmuose Nensi Pelosi (Nancy Pelosi) dar kartą užsiminė, kad V. gali turėti D.Trampui nepalankios medžiagos. „Kaip V.Putinas šantažuoja prezidentą D.Trampą – asmeniškai, politiškai ar finansiškai?“ – klausė ji.

žvalgybos tarnybų koordinatorius Danas Keitsas (Dan Coats) buvo nustebintas Baltųjų rūmų pareiškimo. Jis sakė: „Aš apie tai nieko nežinojau“. D.Keitsas pakartojo savo kaltinimus rusams, kad šie kišasi į Amerikos vidaus reikalus. „Tai jie mėgina pakirsti mūsų pagrindines vertybes, sukiršinti mus su mūsų sąjungininkais, sukelti chaosą mūsų rinkimų procese“, – kalbėjo jis.

D. ketvirtadienį tviteryje atmetė kritiką dėl jo „labai sėkmingo“ viršūnių susitikimo su V.Putinu Helsinkyje. Jis rašė: „Aš džiaugiuosi mūsų antruoju susitikimu, kad mes galėtume pradėti įgyvendinti kai kurias iš daugelio diskutuotų temų“.

vakar pareiškė sutinkanti kalbėtis dėl antrojo V.Putino viršūnių susitikimo su D.Trampu.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:

Problema Nr. 1 ne D.Trampas, o skolos– D.Trampo ir V.Putino pokalbių turinį galime numanyti, žinodami, kokia yra padėtis pasaulyje. Absoliuti dauguma žmonių tiek Amerikoje, tiek Europoje, tiek Rusijoje ar Lietuvoje nesupranta esmės problemų, kurios susikaupė šių dienų Vakarų civilizacijoje. Dėl to dauguma žmonių savo išvadas daro iš informacijos nuotrupų, nė nemėgindami gilintis, kur atsidūrė Vakarų civilizacijos ekonomika. Jeigu žmonės tai suprastų, jiems būtų visiškai aišku, kad nėra jokio skirtumo, kas vadovauja šiandieną – ar D.Trampas, ar H.Klinton, ar dar kas nors – jie visi darytų tą patį, tik galbūt kiek lėčiau, galbūt ne taip įžūliai, ne taip kontroversiškai. Tačiau yra ekonominė logika, kuri verčia JAV elgtis taip, kaip elgiasi dabar. Pasaulyje šiandien yra pilna straipsnių tiek spaudoje, tiek profesionalioje literatūroje, kurie sako vieną ir tą patį: finansinė globali griūtis yra neišvengiama, tik klausimas – kada ir kaip jai pasiruošti.

Kodėl D. įveda tuos visus piktinančius muitus? Todėl kad norint sumažinti milžinišką užsienio prekybos deficitą, jis privalo grąžinti gamybą į JAV. Nėra jokio kito varianto. Tą darytų kiekvienas, kuris rūpintųsi ateitimi. Štai vakar Amerikos spaudoje skelbiama, kad JAV skola auga greičiau nei BVP. Kai skola auga greičiau, nei BVP, tai veda į didžiulę katastrofą. D. dabar mėgina padaryti atvirkščiai, kad augtų greičiau ir atsirastų galimybė mažinti tas skolas.

Arba kodėl iškilo klausimas dėl NATO ir santykių su ES? Senosios ES valstybės dešimtmečiais neskiria pakankamai pinigų savo karinėms reikmėms. Visa tai padengia Jungtinės Valstijos – dešimtmečiais mokėjo už ES ginklavimosi srityje. O Vokietija perka iš Rusijos dujas bei naftą, moka rusams milijardus ir taip stiprina potencialų priešininką. D. čia yra visiškai teisus: jeigu jūs ruošiatės konfliktui su Rusija, tai kodėl dabar ją stiprinate ir dar mūsų sąskaita? Bet kodėl iki šiol visa tai buvo galima toleruoti, o dabar jau ne? Atsakymas slypi toje pačioje ekonomikoje: Vakarų civilizacijos skolų masė pasiekė grandiozinius mastus, spausdinti dolerius ir mesti juos į rinką negalima be galo ilgai, dėl to D.Trampas yra priverstas skaičiuoti. Nes dolerio dominavimas ekonomikoje baigiasi, likusio pasaulio spaudimas doleriui didėja.

Arba paimkime santykius su Kanada. Dešimtmečiais amerikiečiai toleravo 300 proc. muitų mokestį iš Amerikos importuojamam maistui. O kodėl dabar jau netoleruoja? Nes atėjo laikas pradėti skaičiuoti, kadangi neįmanoma visų šių skylių užkamšyti nekontroliuojama dolerio emisija. Dėl to D.Trampas ir kelia daug kam nepatinkančius klausimus: o kodėl jie turėtų kariauti už Juodkalniją?

Ir su V.Putinu yra iš tos pačios serijos. Jeigu leisčiau sau pafantazuoti, tai D.Trampo vietoje aš pirmiausia kelčiau klausimą, kad jis duotų man laiko išspręsti savo dolerio emisijos problemas, kad galėčiau sugrąžinti gamybą į savo teritoriją, kad nustotų augti skolos ir t.t. O V. irgi tuo suinteresuotas, nes niekam nereikia nekontroliuojamos pasaulio finansų griūties, nes niekas nepirks tuomet V.Putino naftos ar dujų… Kinai, kurie turi per trilijoną vertybinių popierių, taip pat to nenori. Visi šią situaciją nori išspręsti su didžiausia nauda sau. Štai rusai pardavė JAV vertybinius popierius ir drauge su kinais masiškai supirkinėja realų auksą. Visi ruošiasi. Manau, čia ir turėjo būti derybų esmė, o visa kita yra išvestinės problemos.

Užduokime du fundamentalius klausimus. Ar JAV, per B.Obamos valdymo laikotarpį padvigubinusios savo skolą nuo 10 iki 20 trilijonų dolerių, būtų tokioje pačioje padėtyje, jeigu tų trilijonų nebūtų? Perveskime į buitinį lygį: ar taip pat gyventų, jeigu turėtų milijoną arba neturėtų nieko? Ir antras klausimas: ar gali dar nors viena pasaulio valstybė tokiais mastais gyventi iš skolų ir iš pinigų spausdinimo? Negali, nes pasaulyje tiesiog nėra tiek išteklių. Štai čia ir yra visa problemos esmė.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.