Kas slepiasi už istorinio JAV ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimo?

Istorinis susitikimas Singapūre įvyko, prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Čen Unas (Kim Jong-un) apsikeitė komplimentais ir pasirašė susitarimą. Dokumente numatoma, kad Šiaurės Korėja atsisakys branduolinio ginklo, o JAV suteiks jai saugumo garantijas. Pasak politikos apžvalgininko Rolando Paulausko, Kim Čen Unas tikrai laimėjo, jis išėjo iš tarptautinės izoliacijos. Ko siekia D.Trampas, pasakyti kol kas sunku, nes amerikiečiams įtampa Korėjos pusiasalyje yra naudinga.

prezidentas dar visai neseniai žarstė priekaištus didžiųjų Europos šalių ir Kanados lyderiams, bet vakar Singapūre su Kim Čen Unu jis elgėsi kaip su senu draugu. „Capella“ viešbutyje politikai iš pradžių pasikalbėjo akis į akį, paskui įvyko platesnis susitikimas. D. pareiškė, kad Kim Čen Unas yra „labai talentingas“ ir „labai protingas derybininkas“. Jis esą turi puikų charakterį. Korėjietis taip pat buvo puikios nuotaikos. „Daugelis žmonių pasaulyje suvoks tai kaip savotišką fantaziją… iš mokslinio fantastinio filmo“, – sakė Kim Čen Unas.

Pasirašytame dokumente Šiaurės Korėja įsipareigojo siekti visiškos pusiasalio denuklearizacijos. įsipareigojo Šiaurės Korėjai suteikti saugumo garantijas. Be to, šalys susitarė užmegzti naujo formato dvišalius santykius. Diplomatinių santykių JAV ir Šiaurės Korėja kol kas nepalaiko.

Tačiau jokių konkrečių detalių susitarime nėra. Nėra ir garantijų, kad tarp dviejų Korėjų bus pasirašyta taikos sutartis. Primename, kad po 1950-1953 m. karo Pietų ir Šiaurės Korėjos pasirašė tik paliaubas. Formaliai šalys tebekariauja. D. spaudos konferencijoje teigė, kad valstybės sekretorius Maikas Pompejas (Mike Pompeo) tęs darbą, sieks konkretesnių sutarimų. Tada esą ir paaiškės, kiek Šiaurės Korėja linkusi laikytis pažadų.

Kim Čen Unui turėtų patikti tai, kad D. pažadėjo nutraukti „karo žaidimus“ su Pietų Korėja. ir Pietų Korėja nuolat vykdo karines pratybas, jos visada kelia didelį pasipiktinimą Šiaurės Korėjoje. „Ilgą laiką vykdėme karines pratybas su Pietų Korėja. Vadiname jas karo žaidimais. Jie ypač brangūs. Pietų Korėja prisideda, bet ne 100 proc.“, – sakė D.Trampas.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signaras, politikos apžvalgininkas, Rolandas Paulauskas:

Kas slepiasi už istorinio JAV ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimo?– Tai, kad šis susitikimas istorinis, abejonių nekelia. Dar prieš porą mėnesių atrodė, kad ten kils karas. Jungtinių Valstijų kariniai laivai plaukiojo aplink Šiaurės Korėją. Praėjus porai mėnesių įvyko toks posūkis, tai tikrai yra istorinis įvykis. Vertinant, kas ir ką laimėjo, neabejotinai laimėjo Šiaurės Korėjos lyderis. Iš esmės tai pirmas jo, kaip valstybės vadovo, užsienio vizitas. Jis buvo laikomas diktatoriumi, blogu žmogumi, su kuriuo apskritai nėra ką kalbėti. Ir staiga jis susitinka su galingiausios pasaulio valstybės prezidentu.

Priešingai nei Kanadoje vykusiame Didžiojo septyneto susitikime, kur D. elgėsi labai kontraversiškai, Singapūre viskas praėjo sklandžiai – šypsenos, rankų paspaudimai. Buvo tik pora niuansų. Kai buvo pasirašomas baigiamasis komunikatas, buvo padėti du parkeriai. Ir abu buvo su D.Trampo vardu. Šiaurės Korėjos lyderiui jo sesuo atnešė plunksninį parkerį. Jis pasirašė savo parkeriu, bet tai tik smulkmena.

Pats rezultatas yra labai abstraktus. Komunikate pasakyta, kad jie sieks Korėjos pusiasalio nuginklavimo, bet nepasakytos nei datos, nei kaip tai bus daroma. Pasakyta, kad tai yra didelio kelio pradžia.

Bet… Turėkime omenyje, kad labai lengvai išėjo iš Irano susitarimo, kuris buvo pasiektas po ilgamečių derybų. Pasikeitus valstybės vadovui, Jungtinės Valstijos be jokių skrupulų atšaukė parašą. Daug kas mano, kad ir čia dar gali būti visokių niuansų. Sunku iki galo suprasti, ką žaidžia D.Trampas. Ką žaidžia Šiaurės Korėjos lyderis, suprantama. Jis išeina iš tarptautinės izoliacijos. Dėl JAV – žiūrėsime, kaip klostysis įvykiai.

Reikia turėti omenyje, kad Pietų Korėjoje yra Amerikos karinės bazės. Ir Amerikos branduolinės raketos ten arba stovi, arba gali bet kuriuo metu atsirasti. Kai kalbama apie Korėjos pusiasalio deatomizavimą ir saugumo garantijas Šiaurės Korėjai, kalbama apie šias bazes. Tačiau komunikate nė žodžio nepasakyta, kaip tai bus sprendžiama.

Įtampa Šiaurės Korėjoje yra reikalinga Jungtinėms Valstijoms, nes tai yra pagrindas laikyti karines bazes Pietų Korėjoje. O tos bazės nukreiptos ne tiek prieš Šiaurės Korėją, kiek prieš Kiniją. Pagrindinis nerimo šaltinis Jungtinėms Valstijoms yra Kinija, o ne Šiaurės Korėja. Konfliktas Šiaurės Korėjoje reikalingas, kad pateisintų bazes Pietų Korėjoje. Savo ruožtu bazės reikalingos ruošiantis konfliktui su Kinija. Visada reikia tai turėti omenyje.

Kuo pati Šiaurės Korėja grasina Jungtinėms Valstijoms? Ji apskritai nieko nėra užpuolusi, išskyrus 1950-1953 m. karą tarp dviejų Korėjų. O štai interesas šiame regione yra žymiai platesnis. Jis nukreiptas ir prieš Kiniją, ir prieš Rusiją. Tai yra pats įdomumas – ar šiame susitarime vėliau bus keliamas Amerikos karinių bazių klausimas?

respublika.lt

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.