Kariaujantys „šventąjį karą“ prieš rusiškąjį vamzdį iš tikrųjų kovoja tik prieš pigias dujas

valstybės sekretorius Maikas Pompėjas (Mike Pompeo) pareiškė, kad amerikiečiai visomis įmanomomis priemonėmis sieks sutrukdyti vokiečių ir rusų projektui „ 2“, užtikrinsiančiam dujų tiekimą į Europą. Jis neseniai jau lankėsi Švedijoje, mėgindamas įkalbėti šią šalį neduoti leidimo tiesti vamzdį jos teritoriniuose vandenyse.

„Privalome ir toliau siekti, kad „ 2“ nebūtų paleistas. Negalime leisti, kad dar labiau priklausytų nuo rusiškų dujų. Turime pasirūpinti, kad negalėtų įgyvendinti jokių savo tikslų, naudodamasi šia priklausomybe“, – sakė M.Pompėjas. Jo teigimu, tapusi priklausoma nuo gaunamų energijos išteklių Europa nesugebės pasipriešinti Maskvai, todėl išsikėlė užduotį, pasirūpinti, kad dujos į Senąjį žemyną galėtų būti tiekiamos kitais kanalais.

Nesunku nuspėti, jog „kitas kanalas“ yra daug brangesnės amerikietiškos skalūninės dujos, kurios dėl savo tiesiog negali konkuruoti su rusiškomis. Tą ir pareiškė Rusijos ambasada Vašingtone: „ stengiasi įpiršti Europai savo nekonkurencingas suskystintas gamtines dujas, o pačiu akivaizdžiausiu būdu suplakama su ir taip diskredituojami šūkiai apie energijos šaltinių įvairinimą.“

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:

Kariaujantys „šventąjį karą“ prieš rusiškąjį vamzdį iš tikrųjų kovoja tik prieš pigias dujas– Jungtinės Valstijos gali eksportuoti tik skalūnines dujas, kurių gavyba yra labai brangi. Be to, pasaulyje yra tokia kainodaros sistema, kad dujų kaina priklauso nuo naftos kainos. Kai pinga nafta, automatiškai pinga ir dujos. Beje, kai mes atsitempėme savo prabangųjį laivą, tai ačiū Dievui taip sutapo, kad pasaulio rinkose smuko naftos kainos, – priešingu atveju mokėtume už dujas tiesiog kosminę kainą, nors ir dabar gerokai permokame.

Beje, „Wall Street Journal“ rašoma, kad didžioji dalis stambiųjų kompanijų, kurios užsiima skalūninėmis dujomis metų metus yra nuostolingos. Jos gali tęsti gamybą tik todėl, kad lenda į didžiules skolas, o taip gali elgtis todėl, kad savo masiškai spausdinamus dolerius dalija į kairę ir į dešinę… Kitaip sakant, jiems žūtbūt reikia kažkur gauti rinką savo skalūninių dujų realizacijai, bet pagrindinė problema yra ta, kad Europa gauna daug pigesnes rusiškas dujas, kurios visada bus pigesnės už skalūnines.

Tokių laivelių, kaip pas mus, Europoje jau yra pristatyta, bet jie šiuo metu yra neapkrauti, nes niekas nenori pirkti tų suskystintų dujų. Ir jos negali būti pigios objektyviai, nes reikia atlikti daug operacijų (suskystinti-išskystinti-transportuoti-iškrauti-pakrauti…), o amerikietiškas dujas dar papildomai pabrangina jų išgavimo būdas. O čia Europa turi Irano ir Rusijos dujas, todėl niekas nenori mokėti brangiau (išskyrus mus).

Dėl to M.Pompėjas ir verčia Europą atsisakyti pigių dujų, kad galėtų parduoti brangias „savąsias“. Dėl to dabar vyksta kova prieš „ 2“ vamzdį. Tačiau Suomija sutikimą jau davė, vokiečiai su rusais savo popierius taip pat susitvarkė, o Daniją blogiausiu atveju galima apeiti, padarius kelių kilometrų lanką. Belieka Švedija, kurioje tas pats M.Pompėjas neseniai lankėsi ir be jokių skrupulų atviru tekstu išdėstė reikalavimą, kad švedai neduotų sutikimo. Nežinau, gal jis jiems ką nors ir atvežė dovanų, gal kokį pasenusį karo laivą, gal dar kažką… Bet kol kas švedai tyli.

Tačiau man keisčiausiai atrodo tie žmonės Lietuvoje bei Europoje, kurie dedasi kariaujantys „šventąjį karą“ prieš rusiškąjį vamzdį. O iš tikrųjų jie kovoja tik prieš pigias dujas. Stodami į Jungtinių Valstijų pusę mes visi mokėsime nepalyginti brangiau. Štai ir dabar jaučiame kiekvieną dieną sandėrio su Iranu nutraukimą – pas mus jau brangsta benzinas. Ir čia yra tas pats. Už visus D.Trampo ir M.Pompėjaus žaidimus sumokėsime mes visi. O štai rimti politikai, tokie kaip Emanuelis Makronas ar Angela Merkel, nežiūri, kaip mes, tik į vieną pusę – jie nuskrido pasikalbėti su D.Trampu, o po to skrenda į Maskvą ir Pekiną derėtis. O trys mūsiškiai skrenda tik į vieną pusę. Todėl nereikia stebėtis ar aimanuoti, kad mes už viską mokame brangiau. Tiesiog tai yra mūsų geopolitinių iliuzijų kaina…

respublika.lt

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.