Amerika įrodinėja esanti lyderė

Aida VALINSKIENĖ

pasitraukė iš Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos, pavadinusi šią organizaciją žmogaus teisių pažeidėjų gynėja bei politinio šališkumo kloaka, kuria negalima pasitikėti. Toks JAV žingsnis nudžiugino Izraelį, o Didžioji Britanija, ir JT pareiškė dėl tokio žingsnio apgailestaujančios.

Apie pasitraukimą antradienio vakarą pranešė šalies ambasadorė prie JT Niki Halei (Nikki Haley) ir valstybės sekretorius Maikas Pompėjas (Mike Pompeo).

oficialiai traukiasi iš JT Žmogaus teisių tarybos. Tačiau šis žingsnis nereiškia atsitraukimo nuo įsipareigojimų žmogaus teisių srityje, – per spaudos konferenciją Valstybės departamente sakė diplomatė. – Žengiame šį žingsnį, nes mūsų įsipareigojimai žmogaus teisėms neleidžia mums likti dalimi veidmainiškos ir savanaudiškos organizacijos, kuri tyčiojasi iš žmogaus teisių“.

dar prieš metus buvo pareiškusi, kad Taryboje liktų tik tokiu atveju, jei „būtų padaryta esminių reformų“, tačiau dabar esą aišku, kad į tuos jos raginimus atsižvelgta nebuvo.

Pasak N.Halei, šis sprendimas buvo priimtas ne lengvabūdiškai. „Kai prieš 17 mėnesių pasikeitė administracija, mums buvo gerai žinomi didžiuliai Žmogaus teisių tarybos trūkumai. Galėjome nedelsdami išeiti. Bet to nepadarėme. Užuot taip pasielgę, geranoriškai stengėmės išspręsti problemas.“

ambasadorė prie JT pareiškė, kad ši organizacija yra „žmogaus teisių pažeidėjų gynėja bei politinio šališkumo kloaka“, todėl jos šalis negali ja pasitikėti.

„Jei JT Žmogaus teisių taryba ruošiasi pulti šalis, palaikančias žmogaus teises, ir gina valstybes, piktnaudžiaujančias žmogaus teisėmis, tai Amerika neturi demonstruoti jokio pasitikėjimo ja“, – teigė diplomatė.

N.Halei taip pat pasmerkė tokių žmogaus teisių pažeidimais kaltinamų šalių kaip Kinija, Kuba ir Venesuela narystę organizacijoje. „Kai vadinamoji Žmogaus teisių taryba negali prisiversti kovoti su masiniais pažeidimais Venesueloje ir Irane bei sveikina Kongo Demokratinę Respubliką kaip naują savo narę, Taryba nustoja būti verta savo pavadinimo“, – sakė ji.

Be to, pasak ambasadorės JT, Taryboje pastebimas „chroniškas šališkumas prieš Izraelį“.

N.Halei pabrėžė, kad ir toliau palaikys žmogaus teises bei gali grįžti į organizaciją, jei ji bus tinkamai reformuota.

valstybės sekretorius M.Pompėjas pareiškė, kad Žmogaus teisių tarybos veikla kelia grėsmę JAV nacionaliniams interesams. „Nebedalyvausime organizacijos, kuri pakerta mūsų bei mūsų sąjungininkų nacionalinius interesus, veikloje“, – sakė jis.

Gegužę per JT Žmogaus teisių tarybos sesiją Ženevoje buvo priimta rezoliucija, raginanti surengti tarptautinį tyrimą dėl Izraelio kariuomenės veiksmų prieš kovo 30-ąją prasidėjusių masinių protestų Gazos Ruože dalyvius. Izraelio atstovas šią rezoliuciją pavadino politiškai motyvuota. balsavo prieš ją.

Didžioji Britanija, ir JT pareiškė apgailestaujančios dėl sprendimo pasitraukti iš JT Žmogaus teisių tarybos, bet Izraelis tokį Vašingtono žingsnį sveikina.

Tai ne pirmas kartas, kai vyriausybė nusisuka nuo tarptautinės organizacijos. Praėjusių metų spalį ji paskelbė apie JAV pasitraukimą iš UNESCO 2018-ųjų pabaigoje, nes Vašingtoną erzina „antiizraelietiškos tendencijos“.

2018 m. pradžioje vyriausybė laikinai įšaldė didelę dalį šiųmečių įmokų JT paramos palestiniečiams organizacijai UNRWA ir pareikalavo, kad prie organizacijos labiau prisidėtų kitos šalys.

2017 m. rugpjūtį D.Trampo vyriausybė oficialiai informavo JT apie pasitraukimą iš Klimato kaitos susitarimo.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas Paulauskas:

Amerika įrodinėja esanti lyderė– JT požiūris į Izraelio valstybę buvo paskutinis lašas, kuris perpildė kantrybės taurę. JAV nepatenkinta, kad ji nebėra pasaulio lyderė, kad pasaulis jos nebeklauso taip, kaip ji norėtų, ir pradeda „purkštauti“.

JAV pasitraukus ir JT Žmogaus teisių tarybos nukentės tie, kurie gauna pinigus, nes piniginiai įnašai sumažės. O žmogaus teisių apsauga dėl to, kad yra ta JT Žmogaus teisių taryba, niekur pasaulyje nepagerėjo. Taryba tik rezoliucijas priiminėjo, ir viskas. Žmogaus teisės ne nuo Tarybos veiksmų priklauso, o nuo politinės situacijos, nuo žmonių supratimo, nuo sugebėjimo susigaudyti, kas vyksta.

Suprantama, laimi dėl to Izraelis, kuris jau paskelbė, kad sveikina šį JAV žingsnį. Pralaimi, ir kaip narė, nes tai, kas vyksta, yra dar vienas griūnančios politinės sistemos ir bendro Vakarų pasaulio idėjos požymis. ES ir Lietuva dabar nežinos ką daryti, ypač Lietuva, nes jai reikės apsispręsti, ką palaikyti. Mes gi norime, kad ir Vašingtonas būtų kaip tėvas ir motina, o kai jų nuomonės išsiskiria, nebežinome, kokią poziciją užimti ir kurią pusę palaikyti. Mūsų politinis elitas vėl nežinos, kurio sijono įsitvėrus laikytis.

Tačiau visa tai – tik ledkalnio viršūnė. Pasaulyje vyksta grandiozinės permainos visose sferose – tiek ekonomikoje, tiek finansuose, tiek politikoje, tiek įvairiuose politiniuose dariniuose. Ir šis JAV išėjimas iš JT Žmogaus teisių tarybos – tik vienas šio didelio paveikslo aspektų.

respublika.lt

One thought on “Amerika įrodinėja esanti lyderė

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.