Katalonijos nepriklausomybės šalininkai nėra vieningi, jie eina skirtingais frontais

Nušalintas Katalonijos separatistų lyderis Kariesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) paskelbė, kad valstybė buvo sutriuškinta pirmalaikiuose regioniniuose rinkimuose. Jo teigimu, pirmalaikių Katalonijos parlamento rinkimų rezultatai – pergalė „Katalonijos Respublikai“.

Katalonijos nepriklausomybės šalininkai nėra vieningi, jie eina skirtingais frontaisNepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Rolando Paulausko komentaras:

– Žiūrint į partijas, pirmą vietą laimėjo vieningos šalininkai, tačiau vertinant galimos būsimos koalicijos rezultatus, daugumą turi teoriniai atsiskyrimo šalininkai. O iš to galima daryti išvadą, kad Katalonijos nepriklausomybės šalininkai nėra vieningi, kadangi jie eina keliais frontais. Vadinasi, tarp jų egzistuoja konkretūs prieštaravimai, priešingu atveju būtų viena partija. Todėl galima tikėtis, kad tie, kurie pasisako už vieningą Ispaniją, bandys išnaudoti egzistuojančius skirtumus. Taigi situacija sudėtinga.

Tačiau čia tik mes vartojame žodį „nepriklausomybė“. Visi tie mūsų įvardijami šalininkai iš tikrųjų nenorėjo jokios nepriklausomybės, ką dar kartą įrodo ir tų kelių partijų egzistavimas. Nes nepriklausomybė galima tik tada, kai tu išeini ir iš Ispanijos, ir iš Europos Sąjungos. Prisiminkime, kokia buvo jų deklaruojama formulė: „Mes norime mažiau Madrido Barselonoje, o daugiau Briuselio“.

Nors dabar galima laukti ir permainų šiame judėjime. Štai prieš porą savaičių man teko skaityti Karleso Pučdemono interviu tiesiai iš Briuselio, kur jis dabar reziduoja. Jis sakė, kad jau dabar, kai tik laimėsime rinkimus (o jis tuomet buvo tikras, kad juos laimės), kelsime ir buvimo klausimą. Akivaizdu, jis labai nusivylė Briuselio pozicija, kad niekas ten jų nepalaiko. Todėl jis ir svarsto, kam jam būti tokioje sąjungoje.

Na, o didžiausią įtaką šių rinkimų rezultatams, man regis, padarė pačios veiksmai, nes yra suimta vyriausybė, buvo pakankamai drastiškai išvaikyti referendumo balsuotojai. Visa tai sukelia atitinkamus žmonių jausmus, turint galvoje, kad Katalonijos noras gyventi savarankiškai nuo Ispanijos turi labai gilias, kelis šimtmečius egzistuojančias šaknis. Paprastai tokiu atveju loginiai argumentai neveikia, bet pradeda veikti emocijos. O Ispanijos veiksmai tokį emocinį foną tik paaštrino. Nes jeigu katalonai žiūrėtų pragmatiškai, tai turėtų įvertinti, kad per šitą trumpą laiką iš Katalonijos jau pasitraukė apie 75 proc. firmų ir kompanijų. Tačiau tokiais momentais ekonominiai interesai negalioja, nes viską nusveria emocijos. O ką jie dabar darys, sunku net ir pasakyti – su nekantrumu stebėsime toliau.

respublika.lt

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.