D.Trampas namo grįš su 110 mlrd. dolerių

Per savo pirmąją oficialią kelionę į užsienį prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) Saudo Arabijoje paragino musulmonų šalis aktyviau kovoti su terorizmu ir imtis lyderystės šioje kovoje. Vizito metu pasirašytas ir rekordinis ginklų prekybos sandoris su šia arabų valstybe – arabai nupirks amerikietiškų ginklų už 110 mlrd. dolerių.

Susitarimas dėl ginkluotės pirkimo įpareigoja Saudo Arabiją pirkti iš karinę įrangą ir samdyti Amerikos kompanijas, kad šios sukurtų tokią pačią įrangą Saudo Arabijoje. Į sutartį įeina tankai ir sraigtasparniai sienų apsaugai, laivai pakrančių saugumui, žvalgybos duomenims rinkti skirti lėktuvai, kibernetinio saugumo įrankiai ir kita.

D. kalbėjo regiono lyderių viršūnių susitikime Saudo Arabijos sostinėje Rijade. Savo kalboje jis akcentavo, kad islamo pasaulis turi išvyti terorizmą iš šios žemės. Pasak jo, negalima sėdėti ir laukti, kol išspręs šią problemą, nes „nugalėti blogį galima tik susivienijus“.

D. nevartojo žodžių junginio „radikalus islamo terorizmas“, kurį daugelis musulmonų laiko užgauliu. Anksčiau 45-asis prezidentas kritikavo Baraką Obamą (Barack Obama) už tai, kad šis vengė šių žodžių. Amerikos lyderis akcentavo, kad, jo manymu, atsakomybė už nestabilumą regione tenka Iranui, ir Teheranas esą turi būti izoliuotas.

Anot žiniasklaidos, D.Trampo kalba Rijade parodė naują jo požiūrį į islamo pasaulį: per rinkimų kampaniją jis siūlė sudaryti visų Jungtinėse Valstijose gyvenančių musulmonų duomenų bazę ir ragino apriboti šios religijos atstovų įvažiavimą į šalį. Dabar jis sakė pradedąs naują savo santykių su musulmonų šalimis skyrių ir neketinąs skaityti joms paskaitų ir primesti amerikietiško gyvenimo būdo.

Vakar prezidentas atvyko į Izraelį jam specialiai atidarytu oro koridoriumi iš Saudo Arabijos, kurios lėktuvai neskraido į žydų valstybę. Tel Avivo Ben Guriono tarptautiniame oro uoste JAV prezidento lėktuvą sutiko beveik visa Izraelio vadovybė.

RP_5Rolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

Įdomiausia, kad šiuose prezidento rinkimuose rėmė Hilari Klinton (Hillary Clinton), taigi D. pirmąjį savo užsienio vizitą surengė pas tuos, kurie gana aršiai priešinosi jo išrinkimui. Tačiau, žinoma, yra ir daugiau priežasčių. Čia reikėtų prisiminti 1970-uosius, kai Jungtinės Valstijos susitarė su Saudo Arabija, kad arabai pardavinės naftą tik už dolerius. Tada buvo panaikintas aukso standartas, tad amerikiečiai jį tiesiog pakeitė naftos standartu. Kadangi Saugo Arabija yra viena didžiausių pasaulio naftos eksportuotojų, JAV mainais į naftos pardavimą už dolerius pažadėjo jiems apsaugą arba, kitaip tariant, „stogą“. Todėl šis vizitas turi gilias ir fundamentalias priežastis bei istorines šaknis.

Antra vertus, iš šios prekybos nafta už dolerius uždirbo didelius kiekius pinigų, kurių didelę dalį arba laiko Amerikos bankuose, arba yra investavusi į JAV. Taigi Saudo Arabija yra labai svarbi partnerė. Be to, jie nuolat perka amerikiečių ginklus, nes turi už ką, be to, seniai konfrontuoja su Iranu. Kadangi ir amerikiečiai nepasitiki Iranu, tai yra dar viena šio vizito priežastis – aljanso prieš Iraną kūrimas arba bent jau bendrų veiksmų prieš jį palaikymas. Taigi geras vizitas, geros sutartys, gauti rimti užsakymai karo pramonei, greičiausiai buvo paderinta, kad Saudo Arabija neišvestų savo pinigų iš Valstijų, ir visi liko patenkinti.

Tačiau JAV, matyt, turėjo duoti arabams kažkokias garantijas, kad su doleriu nieko blogo nenutiks… Nes, turint galvoje grandiozines skolas, pasaulis nuolat svarsto, kiek ilgai visa tai gali tęstis. Pastarųjų keliolikos mėnesių tendencija yra tokia, kad pinigai iš JAV yra išvedami. Jeigu pasaulis nepirks Amerikos vertybinių popierių, tai JAV bus labai sunku tęsti tokią savo egzistenciją. Pavyzdžiui, paimkime tokias kompanijas kaip „Apple“ arba „Exon Mobil“. Palyginę šių metų ir 3-5 metų senumo rezultatus, pamatytume, kad dabar jų pelnas ir pajamos yra gerokai sumažėję, skolos žvėriškai išaugusios, o akcijų kaina pakilusi. Absoliučiai nelogiška situacija ir visi svarsto, kuo visa tai baigsis. Aš Saudo Arabijos vietoje būtinai kelčiau klausimą – ką gi jūs darysite su tokia savo sistema? O taip yra dėl dviejų priežasčių: pirma, milžiniškais kiekiais spausdinami pinigai ir, antras dalykas, žmonės iš tų akcijų brangimo tikisi trumpuoju laikotarpiu uždirbti, spekuliuodami tomis akcijomis, ir jiems vienodai rodo tikrieji tokių kompanijų rezultatai… Kilus burbului iš tikrųjų trumpuoju laikotarpiu gali uždirbti, jeigu spėsi pabėgti… Taigi, JAV situacija yra visiškai nelogiška, ji negali tęstis ilgai ir amerikiečiai, manau, arabams turėjo suteikti kažkokių jų investicijų saugumo garantijų.

respublika.lt

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.