Britai nenori gyventi surištomis rankomis

Ričardas ČEKUTIS, [email protected] 

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Teresa Mei (Theresa May) vakarykštėje kalboje teigė, kad Jungtinė Karalystė privalo pasitraukti iš bendrosios rinkos, nes, jei pasiliktų, tai reikštų, kad „iš ES ji neišstojo“.

Britai nenori gyventi surištomis rankomisRolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

T.Mei pasakymas, kad „viskas prasideda nuo nulio“, greičiausiai yra lemtas viršininkų pareiškimų, kad britams pasitraukus teks iš naujo derėtis dėl visų įmanomų bendradarbiavimo formų. Britai iš pradžių planavo, kad jie pasilieka prekybinius santykius su ES, bet pasitraukia iš tos viršnacionalinio reguliavimo erdvės, tačiau iš ES mes nuolat girdime pareiškimus, kad šito tai tikrai nebus, taip pat savotiškus grasinimus. Vadinasi, dabar įvairioms deryboms bus skirta daug laiko.

Tačiau kas šiuo požiūriu aktualu Lietuvai? Pirmiausia, reikia atsiminti, kad buvo antra pagal įmokų į bendrą kasą dydį, iškart po Vokietijos. Vadinasi, tų pinigų, kuriuos visi mielai dalydavosi, dabar ryškiai sumažėja. Kita vertus, ir be britų pasitraukimo sparčiai artėja 2020 metai, kai ES žada nutraukti finansavimą ir dar labai neaišku, kuo čia viskas baigsis.

Vienas iš britų pasitraukimo svarbiausių motyvų buvo nenoras gyventi surištomis rankomis būsimų permainų akivaizdoje. Daug kas supranta, kad pasaulis keičiasi, o britai, turėdami milžinišką istorinę imperinę praeitį, nori turėti laisvas rankas ir spręsti taip, kaip jiems yra naudinga, nederinant nieko su Briuseliu. O čia jau kabo ta Transatlantinė sutartis, kurios Europa nenorėjo, bet jeigu britai liktų Europoje, tai jie tampa priklausomi nuo Briuselio sprendimų. O dabar jie jau patys derėsis su ir elgsis taip, kaip reikalinga tik jiems. Tas pats ir dėl santykių su Kinija, kuri tapo vienu svarbiausių pasaulio žaidėjų, todėl vienas dalykas yra laukti, ką nuspręs ar pasakys Briuselis, o kitas – derėtis su kinais tiesiogiai.

Neužmirškime, kad britai dar visai neseniai buvo viso pasaulio valdovais – juk iki Antrojo pasaulinio karo jie, galima sakyti, užėmė dabartinę padėtį pasaulyje, svaras sterlingų buvo dominuojanti valiuta ir be Londono žinios pasaulyje mažai kas vyko. Pagaliau, britai turi per šimtmečius susiformavusį aristokratinį elitą, kurio neturi nei Lietuva, nei Rusija, nei kitos Rytų Europos šalys. Todėl naivu manyti, kad to elito atstovai dabar klausys kokio nors lietuvių ar rumunų komisaro iš Briuselio nurodymų – žinoma, jie elgsis išimtinai pagal savo nacionalinius interesus.

 

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“

Šaltinis: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/britai_nenori_gyventi_suristomis_rankomis/

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.