Nėra vieningų Vakarų

Ričardas ČEKUTIS, [email protected]

Austrijos kancleris Kristianas Kernas (Christian Kern) vakar pareiškė ginsiąs savo šalies poziciją dėl rengiamo Europos Sąjungos ir Kanados prekybos susitarimo, netgi jei dėl to kils konfliktas su kitomis valstybėmis.

K.Kerno nuomone, ir Kanados prekybos susitarimas kelia tokių pačių abejonių, kaip ir smarkiai kritikuojamas ES laisvosios prekybos susitarimo su projektas. „Bus labai sudėtinga, pradės naują konfliktą Europos Sąjungoje. Turime daryti viską, kad galios balansas nepersisvertų pasaulinių bendrovių naudai“, – teigė K.Kernas.

Vokietijos ir Prancūzijos ministrai taip pat pareikalavo sustabdyti derybas dėl sutarties su JAV. K.Kernas taip pat prieštarauja sutartyje įtvirtinamai nuostatai, kad bendrovės galėtų užginčyti atskirų šalių vyriausybių sprendimus, jeigu šie trukdytų veiklai.

Nėra vieningų VakarųRolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

Ta sutartis Europai yra nenaudinga dėl skirtingų sąlygų, kuriomis verslas dirba Europoje ir Amerikoje. Pavyzdžiui, žemės ūkis yra dar labiau finansuojamas nei ES, ką jau kalbėti apie GMO. Galima prisiminti ir daugybę cheminių medžiagų, kurios Europoje yra uždraustos, o Amerikoje leidžiamos ir naudojamos netgi kosmetikos pramonėje. Tačiau pats svarbiausias klausimas šitoje sutartyje – galimybė stambioms tarptautinėms korporacijoms paduoti į teismą atskiras Europos valstybes, jeigu, jų manymu, tos valstybės įstatymai sumažina korporacijų pelną. Iš esmės tų valstybių suverenitetai išnyksta, tuo labiau nėra aišku, kur tie teismai vyks. Žinoma, Europoje yra daug žmonių, kurie supranta visus tuos pavojus, skirtingai nuo mūsų politinio elito, kuris buvo pasiruošęs šitą sutartį priimti be jokių išlygų.

Su šiuo klausimu susiję daugybė dalykų. Pridėkime kad ir „Apple“ mokesčių skandalą Airijoje. Airiai juk jau daugelį metų taiko sumažintus pelno mokesčius įvairioms užsienio kompanijoms, kurios toje šalyje investuoja. Airių ekonominis stebuklas, kuris įvyko prieš keliolika metų, didžia dalimi ir buvo nulemtas tų mokestinių lengvatų, kurias jie taikė, nekreipdami dėmesio į Briuselio prieštaravimą. Kitas dalykas – airiai kreipėsi į gyvenančius savo buvusius tautiečius, kurie yra įvairių korporacijų savininkai ar vadybininkai, kad jie investuotų savo buvusioje tėvynėje.

Apie visas tas mokesčių lengvatas Europoje visi žinojo seniausiai. Bet kodėl jie tik dabar sukruto? Reikia suprasti, kad nėra tų vieningų Vakarų. Lietuvio sąmonėje į sąvoką „Vakarai“ sutelpa ir JAV, ir Europa, nors tarp jų yra didžiuliai skirtumai ir prieštaravimai tiek viduje, tiek ir santykiuose su Amerika. Kol buvo galima gyventi į skolą spausdinant pinigus, kol viskas buvo ramu, buvo galima maskuoti šituos nesutarimus gyvenimo gerėjimu. Bet dabar gyvenimo gerėjimas sustojo, prasidėjo atbulinis procesas ir vėl prasidėjo kova už būvį. Taip pradėjo lįsti visi šitie galai – juk sunku patikėti, kad Briuselyje niekas nežinojo, kad „Apple“ ir kiti panašūs nemoka mokesčių.

Bet čia iškyla dar vienas dalykas. Viena vertus, aišku, kad airiai elgėsi neteisingai taisyklių atžvilgiu. Iš esmės jie neteisūs ir mūsų atžvilgiu, nes mes laikomės Briuselio taisyklių, o jie nesilaiko, tad investuotojai eina pas juos, o ne pas mus. Vadinasi, jie kartu skriaudžia ir Lietuvą, kaip ES narę. Kita vertus, išeitų taip, kad atskira valstybė Europos Sąjungoje neturi jokių teisių. Ir čia kyla dar vienas prieštaravimas, kuris sprogdina visą ES iš vidaus. Panaši buvo, kai lenkai bandė gelbėti savo Gdansko laivų statyklą ir skolinosi pinigus šiam tikslui, tai privertė tuos pinigus grąžinti, o laivų statykla patyrė didžiulį ekonominį smūgį. Taigi vyksta nuolatiniai prieštaravimai viduje tarp centro nustatytų taisyklių ir atskirų šalių bandymo gelbėtis. Čia galime prisiminti ir graikus, kai jie stojo į euro zoną, kur buvo sufalsifikuoti visi parametrai, – jie nebuvo pasiekę jokių reikalaujamų rodiklių, bet visi tada užsimerkė.

Tiesiog kiekvieną dieną lenda į paviršių gyvenimo ne pagal galimybes faktai ir įvairūs dvejopi standartai.

Ir štai šiame kontekste Europai dar primetama Laisvosios prekybos sutartis. Europiečiai supranta, kad jų sąskaita šitaip bando gelbėtis amerikiečiai ir tokios konkurencijos Europa tiesiog neatlaikys. Panašiai kaip mes, kai stojome į ES, neturėjome nė menkiausių galimybių atlaikyti Vakarų Europos šalių konkurenciją.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šaltinis: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/nera_vieningu_vakaru/

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.