Turkija įvaryta į kampą Vakarų ir JAV

Edita SIAVRIS, zinios@vakarozinios.lt, 

 

Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) vakar atvyko į Sankt Peterburgą susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

– Ar bevizio režimo negavimas Turkijai yra šios santykių su šiltėjimo priežastis?

– Priežastys kur kas gilesnės. įvaryta į kampą Vakarų ir . Ta pati ES dešimtis metų Turkiją vilioja įstojimu į ES. Kitas dalykas – kurdai, kurie užima didelę dalį Turkijos. Kurdai šiuo metu yra didžiausia pasaulyje , neturinti savo valstybės, kurdai gyvena Turkijoje, Sirijoje, Irake, Irane. pradėjo „flirtuoti“ su kurdais, sukeldamos grėsmę Turkijos vientisumui, – tai dar vienas veiksnys. Toliau – palaiko Fetulą Giuleną, remdamos jį, sukūrė paralelinį valstybės valdymo aparatą.

– Kuo skiriasi F.Giuleno islamas ir R.T.Erdogano islamas?

– Jie kitados buvo net bendraminčiai, F.Giulenas sukūrė sąlygiškai pasaulietinį islamą, kurį iš esmės kontroliuoja . R.T.Erdoganas norėjo kurti savo suverenų islamą, jis norėjo būti maksimaliai nepriklausomas, kiek tai įmanoma šiame pasaulyje. Taigi susidūrė interesai.

Turkiją bandė įvelti į JAV karą su ir Rusija. Buvo tikimasi, kad, numušus Rusijos naikintuvą, kils karinis konfliktas tarp Rusijos ir Turkijos. Tuo būtų besidžiaugusios JAV, nes joms reikia maksimalizuoti konfliktų skaičių, ir Europos Sąjungoje taip pat, nes tai yra jų geopolitiniai konkurentai.

Sirijoje, Libijoje, Afganistane, Irake vyko karai, kuriuos sukėlė tos pačios JAV. Ir net Donaldas (Donald Trump) pasakė, kad tie islamistai, kurie visus gąsdina, sukurti JAV. Dėl viso šio chaoso Turkijoje gyvena milijonai pabėgėlių, juos reikia išlaikyti, tai neprisideda prie šalies stabilumo. Šalia komplekso problemų, kai Turkija nesusirėmė su Rusija, Turkijai organizuojamas karinis perversmas, turkai sako, kad už to slypi JAV.

Erdogan Putin meeting 4
Erdogano ir Putino susitikimas | Kremlin.ru [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0) or CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons
Taigi Turkijos lyderis įvarytas į kampą: per kurdus yra pavojus jo šalies vientisumui; per islamistus jis veliamas į masinius konfliktus. Taigi Turkijos prezidentas keičia politiką.– Ir dėl ekonominių dalykų?

– Didelė dalis pinigų ateina iš rusų turistų, o kur dar atominė elektrinė, kurią ten rusai žada statyti; kur dar dujų vamzdis… Turkija šiandien koncentruoja kelių iškart konfliktų tame regione sprendimus – ji daro įtaką konflikto sprendimui Azerbaidžane, Armėnijoje ir Kalnų Karabache. Šis konfliktas taip pat yra grėsmė Rusijai, nes Turkija ten turi didelę įtaką, ir jei šalis susitars su rusais, konfliktą bus lengviau užgesinti, nei tai vyktų be Turkijos paramos.Šalia Rusijos ir Turkijos draugysčių įvyko įdomus dalykas – ką tik Iranas, Rusija ir Azerbaidžanas susitarė kasti naują Sueco kanalą, taigi šis regionas gauna išėjimą į Indijos vandenyną ne per Sueco kanalą, o iš Kaspijos jūros į Indijos vandenyną. Atsiranda nauja transporto arterija, o čia yra didžiuliai pinigai. Jei dar Turkija prisidės prie šio darinio, išeis toks „dominuojantis žaidėjas“ šiame regione.

Jeigu Rusija ir Turkija ras sutarimą, gerokai lengviau bus spręsti ir Sirijos konfliktą. Taip pat – kurdų reikalas, Turkija čia turi savo įtaką, kurdai dar suvaidins savo vaidmenį, jais bus žaidžiama; toliau tie patys , šiandien R.T.Erdoganas gali pabėgėlius „pastimuliuoti“ ir nukreipti dar didesnes jų bangas į ES, o gali taip ir nepasielgti. Dar ne viskas – Turkija turi įtaką Krymo totoriams, nes juos dešimtmečiais finansavo. Per Krymo totorius šiandien JAV bando įpūsti konfliktą, jeigu su rusais bus susitarta, konfliktas bus užgesintas. neseniai siejo savo viltis su Turkija, planuoti bendri veiksmai prieš Rusiją, taigi didžiulis laukas problemų. Jei šie du veikėjai (Rusijos ir Turkijos prezidentai – aut. past.) ras sutarimą, bus galima priimti ir daug sprendimų. Taigi šis Turkijos ir Rusijos prezidentų susitikimas yra milžiniškos svarbos.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios”

Šaltinis: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/turkija_ivaryta_i_kampa_vakaru_ir_jav/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *