JAV siekia valdyti Pietų Ameriką

Edita SIAVRIS, [email protected], 

Venesuela šiuo metu išgyvena politinę ir ekonominę krizę. Trūksta net pagrindinių maisto produktų – pieno, kiaušinių, duonos, šalyje nuolat vykdomi plėšikavimai, o infliacijos lygis aukščiausias pasaulyje. Opozicija kaltina prezidentą Nikolą Madurą (Nicolas Maduro) ir jo administraciją dėl prasto ekonomikos valdymo, todėl siekiama prezidentą nuversti.

JAV siekia valdyti Pietų AmerikąApie Venesueloje planuojamą prezidento nuvertimą kalbamės su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu PAULAUSKU.

– Jau ir Venesueloje norima nuversti prezidentą, kas čia darosi?

– Pirmiausia Venesuela turi nemažai naftos; kitados Hugas Čavesas (Hugo Chavez), tapęs prezidentu, atėmė iš užsienio naftos eksploatuotojų didžiąją dalį pelno, iki Hugo Čaveso Venesuelai likdavo keli procentai viso naftos pelno, visa kita išvažiuodavo į užsienį. Taigi taip dalis pinigų buvo skirta Venesuelos žmonių gerovei. Žinoma, tokia situacija daug kam nepatiko. Čia prisiminkime įdomų fenomeną – iš užsienio organizuotą Hugo Čaveso „nuėmimą“ iš prezidento pareigų. Dalies kariuomenės pagalba Hugas Čavesas buvo suimtas, tikėtasi, kad jis į valdžią nebegrįš, naktį, daugiausia į sostinės gatves, paprastai tariant, išėjo moterys iš virtuvės su katilais ir dangčiais, miestą užtvindė paprasta liaudis. Karininkai išsigando ir atvežė Hugą Čavesą atgal.

Hugui Čavesui netikėtai mirus, jo paveldėtoju tapo dabartinis Venesuelos prezidentas, jis neturi tokios charizmos, jis nesugeba suvaldyti situacijos. Tačiau čia yra dar svarbesnis dalykas: kaip visa Rytų Europa gyvena ne tik su rusų ir Rusijos baime, bet ir su nuolatiniu „problemų debesiu“, kabančiu virš mūsų (ne tik lietuvių, bet ir visos Rytų Europos), taip Lotynų Amerikoje ir Pietų Amerikoje tokia pati grėsmė yra Jungtinių Valstijų atveju. Ten (Lotynų, Pietų Amerika) žmonės jau gimdami atsineša žinojimą, kad Amerika yra jų priešas. Noriu akcentuoti, kai kalbu apie Rusijos mumyse esančią grėsmę, aš visiškai nekalbu, ar ji teisinga, ar neteisingai suprantama.

Pastaruosius 200 metų šias visas šalis (Lotynų, Pietų Amerikos) Jungtinės Valstijos „tvarkė“ kaip šiltą vilną, organizuodavo perversmus, tų šalių bandymai kaip nors susitvarkyti baigdavosi nesėkmėmis – prezidentų „nuėmimais“, galų gale jų likvidacija. Taigi Jungtinės Valstijos dominuoja nuo tada, kai buvo priimta garsioji Monro doktrina ( doktrina, reiškianti, kad abu Amerikos kontinentai yra išskirtinė Amerikos interesų zona). Atsirado milžiniška takoskyra tarp tų valstybių elito, per kurį Jungtinės Valstijos valdė tas tautas. Vadinasi, tik saujelė žmonių gyvena nuostabiai. Laikui bėgant liaudis instinkto lygmeniu pradėjo suvokti, kad visada reikia balsuoti prieš Jungtinių Valstijų statytinius, kitaip tariant, balsuoti už tuos, kurie pasisako prieš Jungtines Valstijas, – tas procesas prasidėjo prieš du tris dešimtmečius. Šis didžiulis regionas pradėjo sprūsti JAV iš rankų, ji tą toleravo, kol viskas buvo neblogai ekonomikoje, tačiau prieš 10-15 metų prasidėjo problemos ekonomikoje, štai tada prireikė viską grąžinti į buvusią padėtį. Prasidėjo JAV siekis grąžinti visą Lotynų ir Pietų Ameriką į savo interesų sferą, – tai ji padarė jau Argentinoje, Čilėje, dabar vyksta procesas Venesueloje.

– Venesuelos vyriausybė išleido naują dekretą, siekiama priverstinai įdarbinti žmones žemės ūkyje. Ar tai protingas sprendimas norint spręsti produktų stygiaus problemą?

– Dabar daroma daug sprendimų, kurie nepadės, net ir šis. Juk buvo bandyta ir maisto kainas reguliuoti valstybiniu lygiu, – suprantama, biznieriai neveža tada tų prekių; bandyta įvesti ir valiutos apribojimus, pasikartosiu, kad jiems tai nepadės. Todėl ir papasakojau šį didįjį kontekstą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šaltinis: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/jav_siekia_valdyti_pietu_amerika/

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.