Tai yra amžina priešybių kova

Ričardas ČEKUTIS, [email protected], 

Katalonijos parlamentas, nepaisydamas Konstitucinio teismo veto, forsuoja atsiskyrimą nuo Ispanijos. „Vienašališko atsiskyrimo“ idėją per užvakarykštį balsavimą 72 balsais parėmė valdančiosios separatistinės partijos, 11 parlamentarų buvo prieš.

Tai yra amžina priešybių kovaRolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

Čia yra amžinas klausimas. Net tarptautinėje teisėje yra ta dilema: egzistuoja teisinė norma apie tautos apsisprendimo teisę ir yra teisinė norma apie sienų neliečiamumą. Taigi net tarptautinėje teisėje sugyvena dvi viena kitai prieštaraujančios nuostatos ir, priklausomai nuo politinių aplinkybių, vienos šalys ką nors remia arba neremia. Tiesos mes čia niekada nerasime. Juolab kad pati teisinė norma niekada savaime neveikia, o veikia tik politinė valia, kuri gali tų normų laikytis arba nesilaikyti, arba gali pasirinkti, kurios normos laikytis… Taigi ši problema yra neišsprendžiama. Viskas priklausys nuo aplinkybių, o ypač nuo pačių katalonų ryžto.

Bet čia yra dar vienas aspektas. Europos Sąjunga, norėdama išlikti kaip bendras projektas, daro tokį žingsnį kaip Europos regionalizacija. Jau net yra nubraižyti žemėlapiai. O kam šito reikia? Pastatykime save į Briuselio komisarų padėtį. Tos senos istorinės valstybės labai sunkiai pasiduoda Briuselio valiai, o suskaldžius jas į tokius regionus yra kur kas didesnė tikimybė išlaikyti šitą projektą, nes regionai kontaktuoja su Briuseliu tiesiogiai, apeidami savo šalių sostines. Toks yra planas. O štai Vilnius, ar Madridas jau bus antrinis dalykas… Jeigu būčiau projekto šalininkas, aš daryčiau lygiai tą patį. Bet būdamas valstybės šalininkas, aš priešinčiausi. Taigi gyvenimas visada yra toks, jame niekada nebūna vienos tiesos.

Žmonės dažnai sako: „tiesos, duokit tiesos“. O kai paklausi, kokios tiesos jie nori, niekas nežino, ką atsakyti. Nes tų tiesų yra daugybė. Ar katalonai turi savo tiesą? Turi. Tai yra sena tauta, su sava istorija, kalba, kadaise viduramžiais prijungta prie Ispanijos… Bet valstybė turi savo tiesą. Ir toks tiesų susidūrimas yra kasdienis dalykas. Tas pats vyksta ir visos Europos Sąjungos mastu: yra tiesa tų, kurie nori išsaugoti šitą projektą ir kurie mums labai gražiai kalbės, kad jeigu mes visi gyvensime vienoje didelėje teritorijoje, be sienų ir tautinių skirtumų, tai niekada nekils karai… Čia juk yra tiesos. Bet tokiu atveju bus ignoruojama tokios valstybės kaip tiesa arba lietuvių Tautos tiesa. Nes jeigu mes norime išlikti kaip Tauta, turinti savo valstybingumą, tai mūsų tiesa prieštarauja to projekto šalininkų tiesai. Ir visada reikės rinktis. Todėl dažnai klausiu: ar yra per didelė kaina už buvimą ES? Tada kai kurie man sako, kad aš dirbu Maskvai. Ir jie taip pat turi savo tiesą, nes jie taip primityviai konstruoja savo pasaulį. Tai yra amžina priešybių kova, nes toks ir yra gyvenimas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šaltinis: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/tai_yra_amzina_priesybiu_kova/

3 thoughts on “Tai yra amžina priešybių kova

 • 2016/08/08 at 11:37
  Permalink

  Tarkime, Lietuva nėra ES ir NATO narė. Ar tikrai galėtume jaustis saugūs jei Rusijos federacija pamatytų naudą Kaliningrado srities prisijungime ir didesnės įtakos Baltijos jūroje turėjime? Juk daryti poveikį mūsų politikams nebūtų labai sudėtinga – politinis spaudimas, ekonominės sankcijos, "savų" žmonių iškėlimas į aukštus postus, pinigai ir t.t. Vakarai, kaip žinome, tokiais atvėjais, pagrūmoja pirštu, pareiškia nepasitenkinimą ir tuom viskas ir baigiasi. Esant NATO nariais jau yra šioks toks gynimo įpareigojimas ir bent jau garantija, kad konflikto atveju nebūtume pirmieji.

  Atsakyti
 • 2016/08/03 at 12:39
  Permalink

  Atsiprašau, komentaro pabaiga peršoko į pradžią. – Nėra jokio katalonų apsisprendimo dėl nepriklausomybės.- – independentistų vėleva.

  Atsakyti
 • 2016/08/03 at 12:35
  Permalink

  Nėra jokivėleva. o katalonų apsisprendimo dėl nepriklausomybės. Tik nedidelė dalis palaiko tokį siekį, dar kita dalis pasiduoda veikiami srovių, bet ir tai surankioja geriausiu atveju ketvirtadalį. Yra politinė valia suskaldyti Ispaniją. Gyvenu Katalonijoje ir kai savo pažystamiems katalonams pasakau, kad jie atsiskirs, jie mane išvadina durnium. Netgi katalonijos vėlevą pradėjo, patys katalonai, vadinti inependentistų

  Atsakyti

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.