Spartinamas supervalstybės kūrimas

Ričardas ČEKUTIS, [email protected], 

Jungtinė Karalystė (JK) turi kuo greičiau pranešti apie ketinimą išstoti iš ES, kad būtų galima pradėti derybas dėl išstojimo proceso. Nesudarius susitarimo dėl išstojimo, negali būti nuspręsta dėl naujų ir JK santykių. Tai teigiama vakar Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje, kurioje taip pat pripažįstamas poreikis reformuoti ES. O galimus tokios „reformos“ apmatus jau paskelbė Lenkija, publikuodama 9 puslapių vokiečių ir prancūzų pasirašytą dokumentą, kuriame numatyta ES paversti supervalstybe.

Spartinamas supervalstybės kūrimasRolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras politikos apžvalgininkas:

Mes ne vieną kartą kalbėdami apie projekto ateitį sakydavome, kad arba ES tampa valstybe su vienu biudžetu, su viena kariuomene, su viena įstatymų baze, su sienų kontrole ir t.t., arba ji subyra, nes ten susirinkę labai skirtingi subjektai ir kiekvienas temps paklodę į savo pusę. Taigi štai po anglų pasitraukimo iš ES vokiečiai su prancūzais tiesiog paspartina tos supervalstybės kūrimą. Ir čia reikia konstatuoti, kad, žiūrint iš jų pozicijų, jie elgiasi visiškai teisingai. Tie, kurie nori išsaugoti ES projektą, šitaip ir turi elgtis. Jeigu mudu būtume šio projekto šalininkai, turėtume daryti lygiai tą patį.

Bet čia iškyla klausimas: ar to reikia mums? Ar mes turime galutinai atsisakyti savo valstybingumo, kad visus klausimus už mus spręstų vokiečiai su prancūzais? Aš labai abejoju, kad šito nori lenkai, vengrai, čekai, austrai ar net italai. Mes visada savo pokalbiuose klausdavome: ar yra per didelė kaina už buvimą ES? Tai štai vokiečiai to paties dabar paklaus vėl, ir jeigu mes sakysime, kad nėra per didelės kainos, tuomet sutiksime su viskuo, ką vokiečiai mums pasakys. Lietuvoje, be abejo, bus žmonių, kurie su tuo sutiks ir dar primokės. Tačiau pas mus yra ir kitų žmonių, kuriems per didelė tokio buvimo kaina, o juk ES byra mūsų akyse. Vėl Lietuvoje susidursime didžiuliame ginče, bandydami suprasti, kaip mums elgtis. Tik gerai būtų, kad tas ginčas būtų kuo mandagesnis, kuo racionalesnis, o ne būtų šūkaujama tik emocijų lygiu, kaip būna paprastai.

Štai šiandien Europarlamentas nurodė kuo greičiau išmesti britus iš ES. Žinoma, tai iš dalies yra kitų norinčiųjų rengti tokius referendumus gąsdinimas, tačiau vėlgi – toks jų gąsdinimas suprantamas, jeigu jie ketina išsaugoti savo projektą. Kuo toliau, tuo griežčiau bus žiūrima į bet kokius referendumus, bet kokias piliečių iniciatyvas. Nors ir be to nebuvo žiūrima labai palankiai.
Šaltinis: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/spartinamas_supervalstybes_kurimas/

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.