Karinis perversmas Turkijoje numalšintas. Kas toliau?

Ričardas ČEKUTIS, [email protected], 

Turkijos kariuomenei penktadienį nepavyko nuversti valdžią. Šalis gali kiek atsikvėpti. Vakar Turkijos policijos daliniai surengė specialią operaciją šalies karinių jūrų pajėgų vadovybės štabe Kodžaelio provincijos Gioldžiuko mieste, valymai vyksta ir kitose jėgos struktūrose.Turkijos įvykius specialiai „Vakaro žinioms“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

– Viena populiariausių dabar sklandančių versijų, esą Turkijos prezidentas R.T.Erdoganas specialiai suorganizavo perversmo imitaciją, kad galėtų galutinai sutelkti visus valdžios svertus savo rankose. Ar ši versija jums atrodo tikėtina?

Karinis perversmas Turkijoje numalšintas. Kas toliau?– Šios versijos naudai pirmiausia kalba labai nevykęs perversmo organizavimas. Kai suimta tokia galybė žmonių, man labai sunku patikėti, kad R.T.Erdoganas nieko apie perversmą nežinojo… Galbūt kai kurie iš perversmininkų galėjo nežinoti perversmo plano detalių, tačiau tarp suimtųjų yra generalitetas bei kiti aukštieji karininkų sluoksniai, kurie buvo tiesioginiai vykdytojai. O kai apie perversmą žino šitiek žmonių, niekaip negaliu patikėti, kad nieko nežinojo R.T.Erdoganui ištikimos spec. tarnybos. Tada peršasi versija, kad jis viską žinojo, tačiau apsimetė, kad nežino, leido tam perversmui prasidėti, o dabar tvarko savo reikalus.

– Kitaip sakant, ne pats R.T.Erdoganas organizavo, o tik žinojo, kad tai įvyks, ir tinkamai pasiruošė?

– Man peršasi tokia išvada. Bet čia reikia žinoti keletą svarbių dalykų. Dabartinė yra garsiojo Atatiurko kūrinys. Atatiurkas pirmiausia kūrė pasaulietinę europietišką Turkiją. Tačiau XX a. antroje pusėje iš pačios Turkijos visuomenės vidaus pradėjo kilti politiniai lyderiai, kurie atatiurkiškąją Turkiją nusprendė kreipti į islamiškąją pusę. Tą pasaulietinę Atatiurko Turkiją ir toliau norėtų puoselėti kariuomenė, ant kurios ir buvo pastatytas valstybės pagrindas. Be to, šiuolaikinė Turkijos kariuomenė didžiąja dalimi yra amerikietiškas produktas, nes visi aukštieji karininkai, ypač generalitetas, yra baigę mokslus JAV. Taigi tai yra proamerikietiška pasaulietiška kariuomenė. Čia galima pridėti, kad Turkija yra narė, kad ten yra didelė amerikiečių karinė bazė, iš kurios vykdo įvairias operacijas visame regione, todėl suprantama, kad JAV interesas yra turėti šitą bazę.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.