Amerikiečiams mūsų saugumas nerūpi

Ričardas Čekutis, „Respublikos“ žurnalistas, 

Svarbiausius šios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

Amerikiečiams mūsų saugumas nerūpi– Šiandien Varšuvoje prasideda viršūnių susitikimas, kuris jau iš anksto vadinamas istoriniu. Kokių reikšmingų istorinių sprendimų čia galima tikėtis? Ar galime konstatuoti, kad po šio renginio tikrai sustiprės ir mūsų saugumas?

– Kad susitikimas bus istorinis, tai faktas. Jis bus istorinis ta prasme, kad greičiausiai bus patvirtintas nuolatinių grupuočių buvimas Baltijos valstybėse ir Lenkijoje. Įvykis tikrai istorinis, nes iki šiol tokių dalykų nebuvo. Kitas klausimas, ar tai sustiprins mūsų saugumą, ar susilpnins. Čia galiu atsakyti aiškia formule: mes esame didžiulio geopolitinio konflikto zonoje, o tas konfliktas vyksta tarp dviejų didelių pasaulio interesų. Vienoje pusėje yra Jungtinės Valstijos ir dalis Europos, o kitoje pusėje – ir Rusija. Mes aiškiai užimame vienos iš konfliktų pusės pozicijas ir kartu tampame konflikto šalimi. Šis konfliktas turi didelę tikimybę pavirsti „karštu“ konfliktu, ir duok Dieve, kad jis nepavirstų branduoliniu konfliktu. Bet eikime toliau: jeigu yra konfliktas, tai neišvengiamai bus ir jo nugalėtojas. Vadinasi, šio konflikto nugalėtojas ir spręs pralaimėjusios pusės reikalus, taip pat ir tos pusės valstybingumo reikalus. Ir štai čia jau prasideda didžiulės diskusijos, kas potencialiai gali būti nugalėtojas ir ar tai išeis į naudą Lietuvai, ar ne. Diskusijos motyvai priklauso nuo pasaulio matymo, nuo disponuojamos informacijos kiekio ir kokybės. Mano supratimu, didesnis Lietuvos saugumas būtų tada, jeigu mes neįsiveltume į šitą konfliktą. Tai yra ne mūsų konfliktas, ne mūsų žaidimas. Tai konfliktas tarp milžiniškų galybių, finansinių ir ekonominių interesų. Tiek Baltijos valstybės, tiek yra tik pėstininkai šitame žaidime. Todėl geriau mums nebūti tuo pėstininku ir stovėti greta šios šachmatų lentos, o tai mums suteiktų didesnę garantiją išlaikyti patį valstybingumą. Nes mes čia įsivaizduojame, kad būtinai nugalės tie, kurie susirinko Varšuvoje. O jeigu laimėtojas bus kita pusė? Tai jis ir spręs mūsų valstybingumo reikalus.

– Jeigu laimės ne tie, kurie susirinko Varšuvoje, tai mums nieko naujo neįvyks, – jau gyvenome prie anų „nugalėtojų“ ir joks neutralitetas mūsų neišgelbėjo…

– Atsakykime sau į klausimą, kurį esu neseniai uždavęs ir gynybos ministrui: ar jūs manote, kad mes esame tokie svarbūs Jungtinėms Valstijoms, kad tik dėl mūsų saugumo visa tai yra daroma? Noriu paklausti visų lietuvaičių, kurie naiviai tiki, kad kažkam anapus Atlanto rūpi mūsų interesai: ar jūs tokie jaučiatės svarbūs, kad iš už jūrų marių čia atvyksta didžiulės galybės ginti mūsų, latvių, estų, lenkų? Mano supratimu, reikia būti gerokai naiviam, kad būtų galima taip galvoti. Bet tada kyla klausimas kitas: o ko tuomet siekia tie, kurie visą šį reikalą finansuoja? Pripažinkime: per pastarųjų kelių dešimtmečių istoriją nėra žinoma nė vieno atvejo, kad šis už jūrų marių esantis žaidimo dalyvis būtų kur nors aukojęsis dėl kitų, o ne dėl savęs.<Skaityti toliau>

Save

One thought on “Amerikiečiams mūsų saugumas nerūpi

 • 2016/07/08 at 12:49
  Permalink

  Na cia suprantama.
  Tik jai tai bus nuspresta Lietuvoj,Vadinasi bus sulauzyta Konstitucija.(eilini karta)
  Mane domina kit kas. -Ar ruosiasi nors viena partija isstot ir padaryt pareiskima?Del tokio veiksmo.

  Atsakyti

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.