Kai svetimi kišasi į britų reikalus, ko laukti mums?

Ričardas ČEKUTIS, [email protected], 

Į Didžiosios Britanijos vidaus reikalus kišasi visi, kas tik netingi: juos „auklėja“ įvairių fondų ir privačių verslo struktūrų veikėjai, moko užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovai, piešdami apokalipsę, jeigu britai pasitrauks iš Europos Sąjungos. Apie šį keistą fenomeną kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.– Šiomis dienomis stebime didžiulį euroentuziastų chorą, giedantį ditirambus Europos Sąjungai iš visų pasaulio pakampių ir bandantį atgrasyti britus nuo pasitraukimo iš Bendrijos. Kodėl be ceremonijų kišamasi į suverenios valstybės reikalus?

Kai svetimi kišasi į britų reikalus, ko laukti mums?– Atsakymas čia daugiau negu aiškus. Suprantama, jeigu anglai pasitrauktų iš Europos Sąjungos, tai didelė tikimybė, kad prasidėtų grandininė reakcija ir Bendrijos griūtis. Nes kitais metais vyks Prancūzijoje. Jeigu juos laimi Marin Pen (Marine Le Pen), tai, jos pačios žodžiais tariant, prancūzai taip pat pasitrauks. O pasitraukus anglams visų euroskeptikų pajėgos, norai ir motyvacija tik išaugtų. Tas pats vyksta ir Austrijoje, ir daugelyje kitų vietų. Išimtis čia galbūt tik Vokietija, kuri yra daugiausia laiminti šalis iš tokios Bendrijos, todėl ten nėra daug pasitraukimo šalininkų. Bet, pavyzdžiui, Austrijoje jau prieš keletą metų buvo surinkti parašai dėl pasitraukimo referendumo, tik valdžia tai visą laiką ignoravo. Aš jau nekalbu apie tai, kas vyktų toliau, kai Europoje prasidės tokios pat problemos kaip Graikijoje, – Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje… Nes šitos valstybės nuo graikų niekuo nesiskiria pagal savo ekonominius rodiklius, o ypač skolas. Taigi visai suprantama, kad yra labai didelė baimė, t.y. projekto šalininkai bijo, kad britams pasitraukus jų projektas pradės dar labiau svyruoti… Jis ir dabar svyruoja. Net jeigu britai liks, tai visiškai nepanaikina visų tokios narystės problemų.

– Kokių problemų? Juk kasdieną girdime apie milžinišką narystės naudą ir neišmatuojamą gėrį, kurį tokia narystė suteikia.

– Paimkime kad ir Lietuvos pavyzdį. Štai mums dabar yra liepta palengvinti žemės pardavimą užsieniečiams. Taip pat yra liepta suskaldyti „Lietuvos geležinkelius“… Štai jums ir pavyzdžiai, ką reiškia įstatymų viršenybės principas. Kai tu neturi savo įstatymų viršenybės, tai anksčiau ar vėliau atsiduri tokioje situacijoje, kai kas nors kitas primeta tau visiškai nereikalingus dalykus. Šiuo atveju už mus viską sprendžia Europos komisarai. O kiek visos Europos mastu yra tokių problemų, su kuriomis susiduria įvairiausios šalys, kai tas problemas sukelia niekieno nerinkti Europos komisarai.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.