Ar „Brexit“ padės lietuviams galvoti apie ateitį?

Ričardas ČEKUTIS, [email protected], 

Pasitraukimo iš šalininkams Didžiojoje Britanijoje laimėjus referendumą Europa sustingo nežinomybėje. Kas bus toliau? Kokios ekonominės ir politinės pasekmės gresia? Ar išliks ES? Ar subyrės Jungtinė Karalystė? Kaip visa tai atsilieps paprastiems europiečiams ir konkrečiai lietuviams? Apie visa tai kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.

– Šiomis dienomis sklando gausybė įvairiausių kalbų apie skaudžias ekonomines pasekmes tiek Didžiajai Britanijai, tiek ir visai Europai. Tačiau, ko gero, būtų keista galvoti, kad patys britai buvo tokie naivūs ir nieko prieš tai neapskaičiavo. Nejaugi jie patys sau priešai?

Ar „Brexit“ padės lietuviams galvoti apie ateitį?– Pasekmės, aišku, bus, tačiau pirmiausia įvertinkime faktą, kad už britų pasitraukimą iš aktyviai agitavo daugybė finansininkų, bankininkų, įvairiausių fondų valdytojų, milijardierių… Manyti, kad jie skaičiuoja blogiau už mus, nelabai išeina. Vadinasi, jie čia mato naudą. O svarbiausia nauda yra pasitraukimas nuo ekonominėje finansinėje krizėje skęstančio ES laivo, britai išlaiko savo rezervinę valiutą ir lieka krizės nuošalyje. Tačiau eikime toliau. Įdomu tai, kad paskelbus pirminius duomenis net britų Nepriklausomybės partijos (UKIP) lyderis Naidželas Faradžas (Nigel Farage) vėlai vakare pripažino savo pralaimėjimą, – aš pats tai stebėjau tiesioginiame eteryje. Ir staiga viskas apsivertė aukštyn kojomis… O čia reikia žinoti, kaip tie anglai balsuoja: jie deda kryžiuką pieštuku, biuleteniai yra be jokios numeracijos, iš esmės paso ten irgi nereikia, todėl yra didelės galimybės gudresniems žmonėms tokius balsavimus paveikti. Bet čia yra dar vienas momentas: kas balsavo už pasilikimą ES? Škotija, Šiaurės Airija, Londonas, Liverpulis, Mančesteris – didžioji dalis didžiųjų miestų. Todėl įsivaizduokime, kokia turėjo būti persvara mažesniuose miestuose ir kaimuose, kad atsvertų šitų didžiųjų miestų balsus. O juk vien Londone 9 milijonai gyventojų… Tuo aš noriu pasakyti, kad tokie rezultatai be didžiosios dalies anglų elito paramos būtų neįmanomi.

– Bet ir gerokai prieš referendumą buvo akivaizdžiai matyti, kad britų valdžia laviruoja tarp Briuselio ir savo piliečių nuomonės…

– Be abejo, jie laviravo. Štai prieš referendumą valdžia nemokamai dalijo plakatus, agituojančius už pasilikimą ES, ir juos ragino iškabinti languose. Londone visi matė tik tuos plakatus ir susidarė įspūdis, kad čia visi masiškai palaiko pasilikimą ES. Dar daugiau – prieš pat referendumą nužudyta britų parlamentarė, o šis įvykis turėjo dar labiau paskatinti žmones balsuoti už pasilikimą. Tačiau niekas nepadėjo… Vadinasi, didžioji dalis elito jau buvo apsisprendusi išeiti, o visa kita tik vaidyba. Todėl reikia svarstyti, kodėl tas anglų elitas gali taip mąstyti. Anglai, kaip imperinė tauta, moka skaičiuoti, juk ne šiaip sau jie šimtmečiais valdė dalį pasaulio, jie turi rimtų ambicijų. Todėl šiandien jie turi rinktis – arba anglai lieka su ir Jungtinėmis Valstijomis, kurios abi yra paskendusios beviltiškų skolų liūne, ir niekas nežino, kaip iš ten išbristi, arba yra kitas pasirinkimas. Juk ir ES politinis bei ekonominis svoris aiškiai mažėja. O Kinijos svoris auga… Ir štai čia reikia atkreipti dėmesį, kad tarp svaro sterlingų ir juanio jau seniai yra sudarytas vadinamasis svopinis susitarimas, apeinant atsiskaitymus doleriu…<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.