Britai nenori naikinti savo valstybės

Ričardas ČEKUTIS, [email protected], 

Vakar oficialiai prasidėjo Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš referendumo agitacinė kampanija. Apie britų galimo pasitraukimo priežastis kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu PAULAUSKU.

– Lietuvoje mėgstama aiškinti, kad britų pasitraukimo iš klestinčios Europos Sąjungos nori tik keli marginalai ar rusų agentai, esą, laimėjus „Brexit“, britai patirs daugybę nuostolių ir pan. Kodėl jie tokie kvaili ir vis tiek rengia referendumą? Kodėl neklauso mūsų „ekspertų“?

Britai nenori naikinti savo valstybės– Reikia prisiminti, kad britai visada turėjo ypatingas sąlygas ES, t.y. vadinamąją „britų išlygą“, dėl kurios buvo susiderėjusi dar Margaret Tečer (Margaret Thatcher). Pagal šią išlygą anglai įmoka į Briuselio kasą, tačiau jeigu per metus gauna mažiau, negu įmokėjo, tai visa Europa jiems kompensuoja. Ir netgi Lietuvos biudžeto eilutėje anksčiau būdavo parašyta – „britų išlyga“. Tačiau greta šios išlygos jie dabar išsiderėjo daug papildomų nuolaidų: migrantų reikalus jie tvarko savarankiškai, savo svarą sterlingų pasilieka, bendrose Europos karinėse pajėgose nedalyvauja, Šengeno erdvei nepriklauso, o svarbiausia – jie išsikovojo veto teisę Briuselio įstatymams. Kitaip sakant, jie atkūrė anglų įstatymų viršenybę. Taigi atsižvelgiant į visa tai man nelabai suprantama, kam jiems išeiti iš ES? O juk jie dar pasiliko sau laisvą prieigą prie rinkos. Nepaisant viso to, Anglijoje vis tiek yra labai daug žmonių, kurie agituoja pasitraukti iš ES.

– Kas jiems nepatinka?

– Mes galime apie tai tik svarstyti ir kelti versijas. Turime pripažinti, kad pasaulį iš esmės valdo anglosaksai. Todėl aš įtariu, kad jie žino kažką tokio, ko nežinome mes. Todėl jie ketina išlaikyti distanciją jau netgi ne nuo ES, o nuo Europos. Kas tai gali būti?

Svarstykime: pirmiausia tai yra finansinė krizė, kuri kaip prasidėjo, taip ir nesiruošia pasibaigti. Puikiausias simptomas čia yra bankų minusinės palūkanos, rodančios, kad jokie įprasti vartojimo skatinimo mechanizmai neveikia. Apie tai kiekvieną dieną kalba didžiausia Europos ir Amerikos spauda, kuri dažnai netgi teigia, kad mes esame ant griūties slenksčio. Kadangi Europoje krizė nesibaigia, tai anglai, turėdami savo svarą sterlingų, galbūt bandys tas problemas spręsti savarankiškai, nes sava valiuta yra pagrindinis finansinis bet kokios ekonomikos tvarkymo instrumentas. Žiūrėkime toliau: gyvenimas skolon, kaip šios krizės išdava, kelia dar daugiau grėsmių, nes skolos tik auga. Kadangi iš Europos iškelta gamyba, didėja ir nedarbas, o tarp jaunimo jis apskritai katastrofiškas.<Skaityti toliau>

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.