Pasaulis valdomas kontroliuojamu chaosu

Ričardas ČEKUTIS, „Respublikos“ žurnalistas

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

– Šiandien jau kalbama, kad virsta didžiule migrantų stovykla, o kai kurie komentatoriai kalba dar aiškiau – kad iš Europos jau atkovojo dalį žemyno… Tačiau pažvelkime, kaip problemą mėgina spręsti europiečiai: jie tiesiog mėgina užpilti šį židinį 700 milijonų eurų, kuriuos šią savaitę pažadėta skirti „pabėgėlių problemai spręsti“. Ar tai efektyvu?

Pasaulis valdomas kontroliuojamu chaosu– Juk yra strateginis sprendimas – priimti visus migrantus. Pati Angela tai patvirtino dar šią savaitę, pareikšdama, kad migrantams durys yra atviros. Vadinasi, visa kita yra tik taktiniai sprendimai, stengiantis suvaldyti tą srautą, kuris dabar yra nevaldomas, nes jiems norisi migrantus priimti pagal kažkokią tvarką… Antra vertus, reikia nuraminti visų Europos šalių opiniją. Reikia manyti, kad atšilus orams migrantų srautas tik didės ir visas tas sienas jie nesunkiai pralauš. Jeigu pasieniečiai stovės ant vieno ar kito kelio ir bus įrengę kažkokias užtvaras, tai problemos niekaip nespręs, nes pereis per kalnelius ir aplinkinius miškelius. Aš pats važinėdamas po Europą, kur nėra Šengeno, stovėdamas eilėje, vis pažiūrėdavau, o kaip aš pats pareičiau sieną, jeigu man labai reikėtų… Matosi, kad padaryčiau tai labai nesunkiai, išskyrus Angliją, nes ji yra saloje. Bet man teko būti ir Makedonijoje, ir Serbijoje – visa tai lengvai įveikiama ir tie migrantai tikrai ras kelius, jeigu nebus principinio sprendimo. O štai tokio sprendimo kol kas nėra.

– O tuo metu jau net atskiri NATO generolai pradeda dalintis savo įžvalgomis, kad su „pabėgėliais“ į Europą labai lengvai patenka tikrieji islamistai-teroristai. Kodėl tai pastebėta tik dabar, nors viso pasaulio spauda apie tai šneka mažiausiai pusmetį?

– Jie staiga pastebėjo ne tik tai… Štai dabar iš amerikiečių vis pasigirsta tokie teiginiai: mes suklydome Irake, truputėlį suklydome ir Libijoje, ir Afganistane… Tuomet jeigu aš sutikčiau kokį nors lietuvį, kuris tiki tokiais pasakymais, jo paklausčiau: ką jis laiko kvailiais – ar mus visus, ar tuos amerikiečius, kurie visa tai pasakoja? Jeigu jie dešimtmečiais daro tokias klaidas, vadinasi, tai jau yra ne klaidos, o sistema. Tuomet reikia žiūrėti, ko siekiama tokiais veiksmais, ir viskas tampa logiška. Būtų čia labai ilga kalba, bet mes žinome buvusio NATO vado generolo Veslio Klarko (Wesley Clark), kuris vadovavo Jugoslavijos bombardavimui, pareiškimą, padarytą dar 2007 metais interviu. Jis ten aiškiai pasako, kokios šalys bus bombarduojamos per artimiausius metus. Beje, jis buvo pats nustebęs, tiesiai išėjęs iš Pentagono kabineto, esą kiek daug šalių dar teks bombarduoti… Ar tai tikrai klaidos? Juk čia visus mus kvailina – išeina toks generolas ir siūlo mums patikėti visais šitais vėjais… Pavyzdžiui, jau 15 metų po internetą klajoja oficialiai aprobuotas Artimųjų Rytų pertvarkos žemėlapis, kuris pasirodė kaip tik po to V.Klarko interviu. Iš jo aiškiai matosi, kaip bus performuojama visa ta erdvė, – pagal tą žemėlapį visi karai regione ir vyksta, tik štai Sirijoje neplanuotai įstrigo. O įstrigo čia todėl, kad niekas nesitikėjo, jog Bašaras al Asadas (Bashar al-Assad) ginsis, – viskas turėjo vykti pagal planą. Jeigu jau Muamaras Kadafis (Muammar Gaddafi) žlugo su savo autoritariniu režimu, tai atrodė, kad su bus baigta per porą mėnesių. Apie visa tai, kokia bus valstybių naikinimo seka, aš kalbėjau jau prieš 10 metų, – iš pradžių Libija, po to seks Ukraina, Irakas, Sirija ir t.t. Tai nereiškia, kad esu kažkoks baisus pranašas, o tiesiog atidžiai skaitau, ką sako įvairūs Amerikos pareigūnai, – jie viską kuo aiškiausiai pasako, nėra ten jokių paslapčių…

– Kadangi palietėme Siriją, reikia prisiminti, kad dabar ten oficialiai paskelbtos paliaubos, o B.al Asadas viešai pareiškė apie amnestiją visoms kovojančioms opozicijos pajėgoms. Nors dabar vieni kitus nuolat kaltina paliaubų pažeidimais, gal vis dėlto tai yra raktas į karo pabaigą?

– Nėra ten jokių paliaubų, o B.al Asadas daro, ką gali. Reikia pripažinti, kad dalis smulkių grupuočių jo pasiūlymą priėmė, tačiau jos sudaro labai mažą dalį viso kovos lauko, jos yra neįtakingos, todėl galbūt tikrai pasinaudos galimybe sudėti ginklus ir gauti amnestiją. Bet didžiosios grupuotės nė neketina laikytis jokios taikos ir išnaudos šitą laiką savo jėgoms pergrupuoti ir apsirūpinti papildomais ištekliais. Po kurio laiko vėl prasidės tokie patys kariniai veiksmai, nes ten yra tiesiog neišsprendžiami prieštaravimai. Kurdų tikslai visiškai netinka turkams, turkų tikslai nieko bendro neturi su Sirijos tikslais, Saudo Arabija, Iranas ar Izraelis ten turi visiškai skirtingus interesus. O stovi už balos, žiūri į visą šitą chaosą ir ploja rankelėmis, nes jie chaotizuoja šį regioną jau daugelį metų ir jiems visiškai nesvarbu, kas ten su kuo kariauja, svarbu tik, kad ir toliau kariautų. Rusai bando šitą chaosą sustabdyti kuo toliau nuo savo sienų ir vis giliau traukiasi į šitą konfliktą. Man tik įdomiausia, kaip jie iš jo pasitrauks, nes laimėti ten yra labai sudėtinga. Be to, rusams neleis laimėti tos pačios JAV, nes jos nesuinteresuotos Rusijos pergale tame regione. Tad didžiausia man mįslė, kaip iš ten rusai pasitrauks. Faktas, kad šis konfliktas dar tęsis ilgus metus ir, kas blogiausia, jis plėsis.

– Jis jau dabar plečiasi – štai šią savaitę britai nusiuntė savo kariuomenę į Tunisą, kad sustabdytų ten besiveržiančias islamistų grupuotes. Vis daugėja pranešimų, kad tos grupuotės jau įsitvirtino Libijoje. Kur plis toliau?

– Nuo Tuniso visos vadinamosios arabų revoliucijos ir prasidėjo. Bet dabar chaosas persikėlė net į Saudo Arabiją. O jie finansavo visus tuos čečėnų judėjimus, taip pat įvairiausius musulmonų tikėjimus Tatarstane, todėl teoriškai jie tarsi yra Maskvos priešai. Bet pažiūrėkime, kaip dažnai tie arabai dabar važinėja į Maskvą. Ką tai rodo? O tai rodo, kad jie pajuto pavojų ir tas dar aštuntajame dešimtmetyje uždėtas saugumo stogas jų netenkina. O susitarimas tarp JAV ir Saudo Arabijos tuomet buvo toks: saudai parduoda naftą išimtinai tik už dolerius, o amerikiečiai jiems suteikia saugumo garantijas. Visa šita sistema pradėjo byrėti, todėl pradėjo ieškoti saugumo garantijų jau visai kitoje pusėje… O chaosas išties plinta. Prisiminkime ir jų kaimyninį Jemeną, kuriame saudai aktyviai kariauja. Taigi, visas tas pusiasalis yra priešchaotinės būklės. Be to, jau chaotizuota visa Šiaurės Afrika. Tas pats Egiptas išvengė chaoso tik dėl to, kad generolai ten padarė perversmą. Taigi šie procesai yra logiški, tai yra tam tikro plano dalis, o tas chaosas turi plisti, artėdamas prie Kinijos.

Amerikoje. Šiandien mažai kas abejoja, kad prezidento rinkimų finale susikaus Donaldas Trampas (Donald Trump) su Hilari Klinton (Hillary Clinton). Kuris būsimas vadovas yra priimtinesnis tiek Europai, tiek Lietuvai? Ar nėra jokio skirtumo?

– Paviršutiniškai žiūrint atrodytų, kad tas milijardierius yra šiek tiek kitoks nei visas Amerikos politinis elitas ir tarsi iš jo būtų galima tikėtis kažkokių kitokių veiksmų. Milijardierius tarsi neatstovauja tam dešimtmečiais susiklosčiusiam šeimyninių klanų elitui: Klintonas ir Klintonienė, Bušų ar Kenedžių klanai… Beje, šitie klanai puikiausiai pasako ir apie demokratiją, jeigu dar kas nors tuo abejoja… Taigi, D. tarsi iškrenta iš tų šeimyninių klanų luomo. Bet politiką lemia ne Barakas Obama (Barack Obama), ne H.Klinton ir ne D.Trampas. JAV tiesiog vyrauja didžiulės finansinės struktūros, ta rinkimų sistema tėra didelis šou, o visam paradui vadovauja tie, kurie duoda pinigus. O pinigus tiek D.Trampui, tiek H.Klinton duoda tos pačios kompanijos – net CNN klausinėjo kandidatų, kodėl taip yra. Šiandien JAV skendi grandiozinėse finansinėse problemose, apie balansavimą ant katastrofos ribos kasdieną rėkte rėkia visa JAV žiniasklaida – čia tik pas mus viskas piešiama rožinėmis spalvomis ir Lietuvoje to niekas nenori matyti. Tada iškyla du sprendimo būdai: vieni sako, kad reikia spręsti viduje, t.y. mažinti karines išlaidas, uždarinėti karines bazes pasaulyje, nesikišti į Artimuosius Rytus ar į Pabradės miškus nesiųsti tankų, o kiti sako priešingai. Jie supranta, kad JAV finansų sistema egzistuos tol, kol ji remsis galimybe paskleisti dolerio emisiją po visą pasaulį. Jeigu doleris nebūtų pasklidęs po pasaulį, tai Amerikoje seniausiai būtų hiperinfliacija. Dėl to tie, kurie sako, kad mes užsidarę viduje neišsigelbėsime, yra teisūs.

– Skaitytojai dabar mums sakys, kad šnekame nesąmones, nes Amerika yra galingiausia pasaulio valstybė ir joks žlugimas jai negresia.

– Tuomet paklauskime tų skaitytojų taip: ar gali dar bent viena pasaulio šalis šitaip emituoti savo pinigus, kaip tai daro JAV? Negali, nes ši sistema yra negyvybinga. Todėl amerikiečiai, mėgindami sistemos gyvybingumą pratęsti, sprendžia savo užduotis ir Sirijoje, ir Ukrainoje, ir Lietuvoje, ir visur aplink Kiniją. Todėl, kad ir kas būtų prezidentu, jis vykdys tokią pačią politiką ir mums jo asmenybė visiškai nieko nereiškia.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/pasaulis_valdomas_kontroliuojamu_chaosu/

 

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.