2016: kas išsaugos savo tautas, o ką ištiks apokalipsė

Ričardas Čekutis, [email protected]

Kaip ir kasmet, prieš Naujuosius pasipila aibės prognozių kitiems metams, ir dažniausiai jos būna optimistinės. Tačiau šiemet avansu skelbiamų gerų naujienų gerbėjai nieko linksmo neišgirdo – visi, nuo finansų analitikų iki popiežiaus Pranciškaus, pasauliui žada niūrią ateitį. Pasaulio ateitį aptarė su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.

– Viena grėsmingiausių prognozių, kurios nuskambėjo šiomis dienomis, be abejonės, yra Turkijos ir Rusijos karas, kuris esą yra neišvengiamas. Ką manote?

2016: kas išsaugos savo tautas, o ką ištiks apokalipsė– Na, jeigu turkai numušė lėktuvą, tai reikia manyti, kad jie suprato, ką daro. O jeigu suprato, vadinasi, kažko tikisi arba nori. O ko jie gali norėti, numušdami branduolinės valstybės lėktuvą? Logiškai mąstant – konflikto. Vadinasi, jeigu jie šitaip elgiasi, tai jiems tas konfliktas yra reikalingas. Jie, matyt, tikisi, kad konflikto atveju į šią mėsmalę bus įtrauktas visas blokas. Kitaip aš negaliu galvoti. Juk lakūnas nenumušinėja lėktuvo šiaip sau, neturėdamas ką veikti. Lakūnas gauna nurodymą iš aukščiausių pareigūnų, šiuo atveju – iš ministro pirmininko, kuris prisiėmė atsakomybę. Jeigu tu numuši branduolinės valstybės lėktuvą, tai yra logiška tikėtis atsakomojo smūgio. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad iš paskutiniųjų šito vengs.

– Bet juk mūsų ekspertai ir analitikai sako kaip tik atvirkščiai, kad pati eskaluoja konfliktus ir smarkiai ginkluojasi…

– Žinoma, jie taip ir sako. Bet, mano supratimu, tai yra visiškai klaidingas mąstymas. iš paskutiniųjų stengsis išvengti įsitraukimo į konfliktą, nes tas konfliktas yra reikalingas Jungtinėms Valstijoms, taip pat Europai ir netgi Kinijai, t.y. tiems, kuriems reikia gelbėti savo dolerio emisiją. Aš nematau jokios prasmės Rusijai veltis į visa tai, o štai pirmiausia konfliktas yra tiesiog būtinas. Juk jeigu JAV nesustabdys Kinijos ir Rusijos, tai pačių Valstijų ateitis yra labai miglota… Tai ir yra pagrindinė visų konfliktų priežastis ir ašis.

– Niūriomis prognozėmis per šventes pasidalijo netgi popiežius Pranciškus, kas visiškai nebūdinga Vatikanui. Kas lėmė tokį jo pesimizmą?

– Taip, visiškai netikėtai sakydamas įprastą šventinį pamokslą jis pasakė, kad gali taip nutikti, jog šios Kalėdos yra paskutinės katalikams. Visi labai nustebo, visame pasaulyje pasipylė galybė komentarų, tačiau niekas tiksliai nežino, ką jis čia turėjo omeny… O greičiausiai popiežius mano, kad 2016 metais emigrantų banga į Europą sukels riaušes ir prasidės Europos civilizacijos žlugimas, musulmonams perėmus valdymą. Aš nežinau, ar būtent taip jis ir galvoja, bet faktai rodo, kad jo mintys krypsta panašia linkme. Juk, sutikime, iš popiežiaus lūpų išgirsti tokią frazę… Viena vertus, šis nėra eilinis, ir reikia manyti, kad jis žino daugiau nei mes, nes jis nuolat susitikinėja su pasaulio galingaisiais, gauna informaciją iš pirmųjų lūpų. Bet palikime popiežių ramybėje ir pasitelkime elementarią logiką – juk šitas migrantų srautas niekuo kitu ir negali baigtis, kaip tik tokia apokalipse. Na, gerai, galbūt ne kitais metais, o dar kitais. Ką tai keičia? Jeigu atvažiuoja čia milijonai jaunų vyrų, o daugiau nei milijonas atvyko vien tik šiemet, be to, pridėjus tuos, kurie Europoje jau gyvena seniau, ir tuos, kurie dar atvyks, belieka laukti, kad Europa taps musulmoniška. Pavyzdžiui, pačiame Briuselyje dauguma naujagimių jau yra musulmonų vaikai. Vadinasi, netrukus šita publika ten sudarys rinkėjų daugumą. Bandykime atspėti, už ką jie balsuos… Taigi, ta pati Belgija jau neturi jokių šansų išlikti, nes tais žmonėmis jau nepavyks atsikratyti – jie juk visi bus gimę Belgijoje… Tos valstybės, kurios atsikratys europietiškų iliuzijų, turi galimybių išsaugoti savo valstybingumą ir savo tautas. O tos, kurios ir toliau bris į europietiškos „tolerancijos“ ir „multikultūralizmo“ visiškai neįgyvendinamų svajonių liūną, žlugs arba bus užvaldytos musulmonų. Ir čia jokių kitų variantų nėra.

– Ne ką mažiau niūrių prognozių ir ekonomikos srityje. Antai „Financial Times“ ekspertai tvirtina, kad šiemet nė viena pasaulio valstybė negali pasigirti kokiais nors laimėjimais – nei ES, nei JAV, nei Rusija, nei Kinija, nei Japonija… Visos jos su dideliu nerimu laukia naujųjų metų ir didesnių vystymosi perspektyvų nemato. Ar dabar tenka laukti naujos ekonominės depresijos?

– Pirmiausia ta depresija niekur nebuvo dingusi… Ta krizė, kuri prasidėjo 2008 metais, niekur nesidėjo – nė vienas iš visų įmanomų makroekonomikos parametrų per šį laikotarpį nepagerėjo, o atvirkščiai, tik pablogėjo. Dėl to nieko nuostabaus, kad metai iš metų pasaulyje pragyvenimo lygis krenta ir kuo toliau, tuo staigiau jis kris, taip pat krenta ir vartojimo lygis. Nes gyvenimas skolon baigėsi, tiesiog neįmanoma gyventi į skolą amžinai. O dabar išgyvename tokio gyvenimo pabaigos momentą. Visi ekonominiai rodikliai blogėja ir Kinijoje, ir Rusijoje, ir Amerikoje, ir Europoje – visur be išimčių. Pavyzdžiui, suvartoja beveik pusę visame pasaulyje pagaminamo metalo, tačiau šiemet visų tų metalų ir jų lydinių poreikis smuko dešimtis procentų. Tai milžiniški mastai, įsivaizduokime, kaip tai atsiliepia visam pasauliui. O kodėl tai vyksta Kinijoje? Todėl, kad ir pas juos buvo nemotyvuotai intensyvus vystymasis, pasiektas dirbtinėmis priemonėmis, ir jie jau pasiekė savo galimybių ribas. Tas pats yra visur. Kitas pavyzdys – vien tik per B.Obamos valdymo laikotarpį valstybės padvigubėjo. Įsivaizduokime, kokiais tempais ta skolų našta auga. Vadinasi, kažkada ta našta turės pradėti visus lenkti prie žemės, kas dabar ir vyksta.

– Vėlgi mūsų ekspertai kasdien pasakoja, kaip pasaulyje stiprėja doleris, kaip Amerikoje gerėja gyvenimas, štai net Federalinis rezervų bankas pakėlė palūkanų normas… O jums vis negana…

– Čia nereikia apsigauti dėl to dolerio „stiprėjimo“ ir gyvenimo „gerėjimo“. stiprėja dėl to, kad dauguma skolų emituotos doleriais, o žmonės dabar stengiasi atsikratyti skolų ir todėl dolerio poreikis išaugo. Antra vertus, kadangi pasaulyje chaoso tik daugėja ir net neaiški ateitis dėl tų visų migrantų, tai kur jūs bėgsite slėptis, turėdamas pinigų perteklių? Kol kas Jungtinės Valstijos išlieka imliausia ir saugiausia finansų rinka. Bet visa tai yra labai dirbtinai padaryta. Žmonės, kurie supranta, kaip veikia tie mechanizmai, puikiausiai žino, kad tas dolerio stiprėjimas yra labai laikinas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

2 thoughts on “2016: kas išsaugos savo tautas, o ką ištiks apokalipsė

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.