V.Putinas grasina rimtai

Rusijos prezidentas Vladimiras vakar padarė griežtą pareiškimą iškart po to, kai Egipto pareigūnai sulaikė du Šarm aš Šeicho oro uosto darbuotojus, kurie, kaip įtariama, padėjo teroristams, susprogdinusiems bombą Rusijos laineryje A321.

V.Putinas grasina rimtai

Rolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

V.Putino pasisakymas yra reto griežtumo… Jis seniai nėra taip kalbėjęs – vis dėlto tokios valstybės su jos pajėgumais vadovo pasakymas, kad „mes jus surasime bet kur, kad ir kur jūs būtumėte“ leidžia mums galvoti, kad rusai rengiasi vykdyti operacijas nebūtinai tik Sirijoje. Kiekvienas teroristinis aktas mažų mažiausiai yra sudėtas iš trijų dalių: vykdytojai, organizatoriai ir užsakovai. Todėl akivaizdu, kad V.Putino grasinimas yra skirtas visoms šitoms kategorijoms, o tarp jų gali būti net konkrečių valstybių.

Tačiau pažvelkime kitu kampu. Aš nemanau, kad V. nežinojo, jog rusų lėktuvas buvo susprogdintas, vakar ar užvakar. Todėl man peršasi mintis, kad G20 susitikime galbūt po pokalbių su Baraku Obama ar dar kažkuo, pasikeitė jo vidinis apsisprendimas. Amerikos spauda rašo, kad tame pokalbyje V.Putinui buvo iškeltas ultimatumas, t.y. buvo suformuluoti punktai, kurių neįvykdęs jis negali grįžti su savo valstybe į Vakarų civilizacijos erdvę. Todėl, jeigu rusai padarė išvadą, kad jokių galimybių kompromisui nėra, tuomet galima prognozuoti rimtą priešpriešą bet kurioje pasaulio dalyje. Visos tendencijos rodo globalaus konflikto kryptimi, nes kompromisui vietos nėra, nes priežastys glūdi visai ne terorizme – terorizmas yra tik įrankis. O juk būtent Maskva galvojo, kad kompromisas dar įmanomas.

Visi tie pasai, rasti Paryžiuje po teroro aktų, sukelia dar daugiau klausimų. Visas pasaulis šiandien svarsto, kodėl teroristai, vykdydami tokį nusikaltimą, nešėsi pasus? O juk Paryžiaus įvykiai akivaizdžiai kreipia mus į didelę sausumos operaciją Sirijoje, nors „Islamo valstybė“ prasidėjo Irake… Be to, IS fragmentai gyvuoja daugelyje kitų valstybių: Afganistane, Pakistane, Nigerijoje, Somalyje, Sudane, Sinajaus pusiasalyje, o atskiros ląstelės yra ir Pietų Rusijos teritorijoje – Dagestane ar Čečėnijoje, yra jų ir Europos valstybėse… Galbūt IS ir buvo vykdytojai, tačiau kas buvo užsakovas? O suinteresuoti čia gali būti mažiausiai du užsakovai.

Vienas variantas gali būti ta pati Rusija, nes jau du mėnesius besitęsiantys jų lėktuvų bombardavimai jokio esminio persilaužimo nedavė, neišvaduotas nė vienas didesnis miestas ar reikšmingesnė teritorija. Todėl jie gali būti suinteresuoti, kad jiems kažkas realiai padėtų ir įvestų savo sausumos kariuomenę. Tačiau galima ir kitaip galvoti. Pastarosiomis dienomis Sirijos kariuomenė išvadavo kelis miestelius ir reikalai pradėjo krypti jos naudai. Todėl Jungtinės Valstijos gali būti nesuinteresuotos, kad B.al Asadas su rusais paimtų Rakos miestą, kuris ir laikomas IS sostine. Todėl galėtų pageidauti, kad įsiveltų kažkokia rimtesnė jėga ir neleistų rusams ten švęsti pergalės prieš IS.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.