Ko vertas B.Obamos ir V.Putino susitikimas

Ričardas ČEKUTIS, [email protected]

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas patvirtino, kad rugsėjo 28-ąją Niujorke Vladimiras dalyvaus derybose su vadovu Baraku Obama (Barack Obama) ir Japonijos premjeru Šindzu Abe (Shinzo Abe).

Apie V.Putino vizito niuansus kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku.

Ko vertas B.Obamos ir V.Putino susitikimas

– Ko galima tikėtis iš šio vizito? Jau dabar kalbama apie tam tikrą šių valstybių pozicijų suartėjimą. Ar pastebite tokių požymių?

– Manau, apie jokį pozicijų suartėjimą negali būti nė kalbos, nes ir Rusijos interesai principingai skiriasi visais klausimais – tiek Sirijoje, tiek Ukrainoje, tiek Europoje. Jungtinėms Valstijoms reikalingas konfliktas, o Rusijai – ne. Kai sakoma, kad jie bendrai kovos prieš tą „Islamo valstybę“, tai ir aš norėčiau išgirsti atsakymą: jeigu JAV sukūrė Sirijoje kažkokias struktūras, kurios turėjo atstovauti amerikiečių interesams, tai kaip dabar prieš jas ji gali kovoti?

– Galbūt tos sukurtos struktūros tiesiog išsigimė arba jau neatitinka niekieno interesų?

– Kažkiek išsigimė, tai tiesa. Mums sėdint Lietuvoje yra gan sunku suprasti, kas ten kam atstovauja ir kas konkrečiai išsigimė, ten viskas labai susipainiojo. Todėl galime tik pasitelkti logiką, kuri man sako, kad tiek tą pirminę opoziciją B.al Asadui, tiek ir „Islamo valstybę“ sukūrė JAV. Šito niekas neneigia, net patys amerikiečiai, kurie ir pinigus davė, ir ginklus tiekė. Todėl į logikos rėmus tai sunkiai telpa: kodėl aš dabar turėčiau tartis su kažkokiu Maskvos viršininku, kaip man pribaigti tą savo kūdikį… Čia labiau tinka kitas variantas: aš noriu ir pasaulio opinijoje gražiai atrodyti, ir savo interesų nepažeisti. Todėl čia ir prasideda žaidimas. Atkreipkime dėmesį į kitą faktą. Kodėl staiga į Maskvą atlėkė Izraelio premjeras? Todėl, kad tame regione Izraelio interesai taip pat yra gyvybiški. Vadinasi, jis atvažiavo suderinti veiksmų, kad kaip nors ten nesusidurtų Izraelio ir Rusijos karinės pajėgos.

– Tai galbūt ir čia V. su B.Obama tarsis, kaip padaryti, kad nesusidurtų jųdviejų pajėgos, kovojant su šiuo atveju bendru priešu?

– Teoriškai jie, žinoma, derins… Yra tai ir paskelbtoje dienotvarkėje, kur pirmiausia bus aptariamas Sirijos klausimas. Ką sakys B.Obama? Jis pakvies V.Putiną prisidėti prie tos koalicijos, kuri jau metus bombarduoja tuos islamistus, o rezultatai kol kas yra tik priešingi. O koks pagrindinis reikalavimas? Turi pasitraukti B.al Asadas. O Maskvos pozicija – kad B.al Asadas šiandien yra vienintelė organizuota jėga, kuri gali kariauti tiek su IS, tiek su visais kitais. O tuos „kitus“ finansuoja JAV.

– Tuomet kaip dabar tas pozicijas suartinti? Taip išeina, kad nieko nebus sutarta?

– Net jeigu ir bus pasaulio visuomenei pateiktas kažkoks komunikatas, jis bus pilnas tuščių žodžių, už kurių nėra jokio turinio. Galbūt aš neteisingai suprantu situaciją, bet mano logika sako, kad Amerikos ir Rusijos interesai yra visiškai priešingi visame pasaulyje. O kas yra sakoma žmonėms spaudos konferencijose, tėra muilo burbulai. spausdina dolerį, ir tai yra jų pagrindinė eksportinė prekė. Ir šitam eksportui iškilo grėsmė, kurią kelia Kinija, ir kitos BRICS šalys. Štai čia yra konflikto esmė, o visa kita – antraeiliai dalykai. Be abejo, Artimuosiuose Rytuose yra aibė įvairiausių konfliktų, su kuriais nei JAV, nei Rusija iš viso neturi nieko bendra: ten šimtmečiais tarpusavyje barasi šiitai su sunitais, konfrontuoja su Iranu, ir visi kiti kovoja su Izraeliu ir t.t. Tai yra objektyviai egzistuojantys konfliktai, kuriuose pats velnias nusilauš ragus, o virš viso šito yra tas didysis geopolitinis žaidimas, kuriame ir Rusijos interesai yra priešingi.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Nuoroda: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/ko_vertas_bobamos_ir_vputino_susitikimas/

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.