JAV ir sukūrė „Islamo valstybę“

Ričardas ČEKUTIS

Sirijos prezidentas Bašaras al Asadas (Bashar al-Assad) pareiškė, kad Europoje vykstanti migrantų krizė yra Vakarų paramos Sirijos teroristams pasekmė. Tuo metu Vakarų valstybės vis intensyviau bombarduoja islamistų taikinius šios valstybės teritorijoje.

Lenkų skautai renka aukas prie Rasų kapinių, kurios Lenkijoje – okupuoto krašto simbolis.

JAV ir sukūrė „Islamo valstybę“

Rolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:

Sirijoje šiuo metu kovoja keturios pagrindinės grupuotės. Tai oficialioji Sirijos valdžia, t.y. B.al Asado kariuomenė. Atkreipkime dėmesį į tai, kad ji atlaikė jau keletą metų, ko niekas nesitikėjo. Ir ta kariuomenė dabar jau yra gerai pasiruošusi ir puikiai motyvuota, nors prieš tai buvo daug dezertyrų, įskaitant ir generalitetą. Antra grupuotė – kurdai, kurie taip pat yra motyvuoti, nes kariauja už savo būsimos valstybės įkūrimą, tačiau jie gyvena Sirijos, Irako ir Turkijos teritorijose. Kurdai su B.al Asado kariuomene nekonfliktuoja, o kariauja su „Islamo valstybe“ ir kitomis islamistų grupuotėmis, kurias remia ir Vakarai.

Trečia jėga, kuri ir pradėjo pilietinį karą Sirijoje, yra įvairiausios islamo teroristinės organizacijos, – jų ten yra keletas pavadinimų, sunkiai mums suprantamų ir ištariamų. Tačiau šitos grupuotės aktyviai yra remiamos Vakarų valstybių, be kurių paramos jos negalėtų kovoti. Ir ketvirtoji ten kovojanti jėga, kuri atsirado vėliausiai, – tai „Islamo valstybė“. Jos branduolys yra buvę Sadamo Huseino (Saddam Hussein) karininkai. Kai Irakas buvo subombarduotas ir valstybė iš esmės nustojo egzistuoti, buvo paleista buvusi S.Huseino partija ir kariuomenė, o karininkai liko be darbo. Netgi jie buvo atėję pas amerikiečius prašyti, kad juos įdarbintų, tačiau vietoj to buvo tiesiog išvaikyti. Tada jie nuėjo į tas islamo teroristines organizacijas ir per tam tikrą laiką iš jų susiformavo ketvirtoji grupuotė – „Islamo valstybė“.

Kuo šios dvi pastarosios grupuotės skiriasi? Ta pradinė grupuotė, pradėjusi karą Sirijoje, norėjo tik nuversti B.al Asadą ir dėl to kilo pilietinis karas. O štai „Islamo valstybė“ jau pretenduoja į naujos valstybės sukūrimą, o dabar jie jau kontroliuoja Sirijos ir Irako teritorijų dalis. Problema yra ta, kad IS konfliktuoja su tais pirminiais Vakarų remiamais islamo kovotojais, o šios abi grupuotės kartu kariauja prieš oficialią Sirijos valdžią ir prieš kurdus. Beje, IS sukūrimas taip pat buvo daugiausia nulemtas JAV. Pavyzdžiui, yra internete nuotraukų, kaip jų vadai draugiškai bendrauja su Džonu Makeinu (John McCain), yra ir Hilari Klinton (Hillary Clinton) prasitarusi, kad amerikiečiai prisidėjo prie IS sukūrimo. Pagaliau labai neaišku, iš kur IS gauna ginklų. Nors yra žinoma, kad iš „Islamo valstybės“ labai pigiai perka naftą turkai, o šitaip jie gauna finansinę bazę.

Konfliktas tarp Rusijos ir Vakarų dėl Sirijos vyksta todėl, kad rusai pirmiausia remia B.al Asadą, laikydami jį teisėtai išrinkta valdžia. Kita vertus, faktas, kad jis šitiek metų laikosi, rodo, jog didelė dalis visuomenės jį palaiko. O jį nori nuversti. Visos kitos šio konflikto sudedamosios dalys yra antrinės. Kodėl B.al Asadas vis dar laikosi? Sirijoje gyvena keli milijonai musulmonų alavitų, drūzų, šiitų, be to, yra ten ir krikščionių. Taigi jeigu nugalės tos dvi islamo jėgos – IS ir Vakarų remiami islamistai, tuomet visus tuos jie iškart išžudys, ką patys ir deklaruoja. Todėl šios mažumos dabar visiškai palaiko B.al Asadą ir kovos iki paskutinio žmogaus, nes jie neturi kur trauktis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Nuoroda: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/jav_ir_sukure_islamo_valstybe/

 

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.